Jeneratörün ne olduğunu hepimiz biliyoruz, değil mi? Yine de kısacık bir tanım yapalım: mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren aletlerdir jeneratörler. A tipi enerjiyi, b tipine çevirirler özetle.  Kadınların da a enerjisini b enerjisine çeviren, daima yanlarında taşıdıkları bir jeneratörleri vardır, görünmese de. Fakat özellikle kadın-erkek ilişkilerinde varlığını gözetmek gerekir.

Öncelikle biraz kadınların bakış açısından erkekleri betimleyelim. Erkekler -bahsettiğimiz konu çerçevesinde gözlendiğinde- sınır kavramları kadınlara göre daha net varlıklardır. Bir erkek için, iş, ev, sosyal çevre, duygusal iç dünya, mantık dünyası gibi platformlar – genelde- net bir biçimde birbirinden ayrılır. Bu da, birden fazla özelliğin, birden fazla ortamda farklı tonlamalarda ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Bir erkek, iş ortamında çok başarılı, hırslı ve ciddi, arkadaş ortamında gayet laçka, ev ortamında bir çocuk olabilir. Erkek kişisinde bulunan birbiriyle çelişebilecek özellikler, farklı alanlarda kullanılırlar ve birbirlerinin işine burnunu sokmazlar. Mesela erkeğin iş hayatında gösterdiği işini ciddiye alma ve sorumluluklarına sahip çıkma özelliği, aynı erkek ev içerisinde çorabını yere atıyorken veya eşinin on defa çıkar dediği çöpün yanından on birinci kez kayıtsızca geçiyorken ” arkadaşım sen neden böyle yapıyorsun, evini de ciddiye almıyorsun” demez. Aynı sınırlar erkeğin seks dünyası için de geçerlidir. Seks sekstir, ve diğer şeyler ile iç içe geçmez. Çoğunlukla bir erkek, örneğin yemek yapmakta olan eşine bakıp ” bizim için yemek hazırlıyor: tahrik oldum” demez. Ya da iş yerinde iyi bir müdürlük örneği sunan kadın iş arkadaşına baktığında ” ne kadar da güzel iş yönetiyor, bu beni seksüel olarak etkiledi” yorumu yapmaz kafasında.

Bu durum, eş olarak seçtiği erkeği ilk etapta iş veya sosyal ortamında tanıyan bir kadın için çoğu zaman şaşkınlık verici, hatta zaman zaman yıkıcı bir etki yaratır. Kadın bu çok yönlülüğe anlam veremez, işte tanıdığı, çalışma veya üretme biçimine aşık olduğu adamla evdeki adam bambaşka insanlardır!  Çünkü kadın için işler çok başka ilerlemektedir.

Jeneratör Meselesi

Çoğu kadının ise zihninde sınırlar muallaktır. İşini sevmiyorsa verimli olamaz, yemeği de aşkla yapmak ister. Kadın için iyi yapılan her şey Juno Yıldız Gözlemcisi’nin de çok güzel ifade ettiği gibi (junoastrology.com) bir “sevgi/aşk ürünüdür”. Kolay kolay sevmediği bir eylemi gerçekleştiremez.

Kadın sorumluluk sahibiyse, evinde de öyledir, işinde de öyledir, sosyal ortamda da öyledir. Kadın yalancıysa yine aynı şekilde, her ortamda böyledir. Kadın aldatmaya müsait bir bünye ise işi ile ilişkisi arasında ayrım gözetmez pek. Oysa biliyoruz ki çok güvenilir bir çalışan olmakla nam salmış, eşini metresi ile aldatan bir sürü iş adamı mevcut.

Bu kural kadınların cinsellik algısı için de aynen geçerlidir. Bir kadın, yalnızca seksüel ögelerden tahrik olmaz. Onun için dürüst bir adam, sokakta kedileri seven bir adam, mutfakta yemek yapan bir adam, iyi müzik dinleyen bir adam, işinde azimli bir adam, düzgün gömleği seçebilen bir adam, kekik ile nane arasındaki farkı anlayabilen bir adam, hijyene önem verdiği için yemekten önce el yıkayan bir adam, sokak çocukları için duygulanan bir adam, hikayeler anlatabilen bir adam, vergisini düzenli ödeyen bir adam, aklınıza gelebildiği kadar çoğaltın: çekici olabilir. Kadın, dış dünyada gözlemlediği adamın kalitesini belli edecek her davranışı jeneratörüyle birleşme enerjisine çevirebilir. Bu durum için söylenmiş çok güzel bir söz bulunmaktadır: “akşam seksi kadın için sabah başlar.”

Bunun aksine gün boyu bayağı bir enerji saçan adamın, akşam vakti kısıtlı sürede taklalar atması çok da, veya sürekli bir sonuç getirmeyecektir. Böyle bir durumda, erkek maalesef coşkulu bir seks için en iyi ihtimalle kadının ovulasyon dönemlerini beklemek durumunda kalacaktır.

Bir kadına gün boyu gösterilen imajdır erkeğe ilgiyi uyandıran. Nasıl bir insan olduğunuzdan etkilenir kadınlar baylar, ne kadar iyi seviştiğiniz uzun sürede anlam ifade etmeyecektir.

Kadın gün boyu erkekte gördüğü olumlu ve yapıcı özellikleri jeneratöründe birleşme/bütünleşme enerjisine çevirecektir ve o noktada, kaliteli bir insansanız, bazen eyleme geçmeniz dahi gerekmeyecektir. Kadın zaten sizi isteyecek ve ona göre size yaklaşacaktır.

Uzun süreli ilişkilerde de, zannımca cinsel hayata balta vuran en önemli etmenlerden birisi de bu. Dış dünyada başarılı gördüğü erkeği, ev içinde etkisiz eleman olarak görmek, bir kadının yaşadığı en büyük yıkımlardan. Böyle bir durumda kadının erkeğe saygısı düşecek, bu da birleşme isteğini doğrudan etkileyecektir.

Göz önünde bulundurun derim.

Emine Tülin Erinç

NLP ve Profesyonel Koç, Öğrenci Koçu,