Geçenlerde çoğu İstanbullunun içerisinde hayvanat bahçesinde gezer gibi dolandığı Harvey Nichols’dan alışveriş yaptım! Kaç zamandır aklımda Bottega Veneta marka kahverengi bir çanta vardı, 14 bin dolar, onu almaya gittim! Gittim de ağzımdan burnumdan geldi! Aslında mağazada uzun süre oyalanmayı planlamıyordum. İki gün sonra, üç günlüğüne Cannes’a gideceğimiz için kısa sürede eve dönüp, gardırobumdan bavula konacakları ayıracaktım.

 

Oyalanmayacağım dedim ama mağazanın kolonlarını süsleyen Swarovski taşların ışıltısı başımı döndürmüş olacak ki kendimi, ‘özel’ alışveriş danışmanım eşliğinde Pinko marka bir jean’i denemek için, 1.419 YTL, -gene- ‘çok özel kabinin’ yolunu tutarken buldum. İşte tam o esnada kasanın önünde kendini bilmez kadının teki Rene Caovilla marka çantayı, 2.735 YTL bankaların, “Şimdi al, ahirette ödersin” kampanyasından faydalanarak edinmeye çabalıyordu, kasa önünde bi’hengame bi’telaş: “Kart onay verdi mi? Taksit sayısını doğru girdin mi?..” Hiç huyum değildir; amagözüm dönmüş ne yaparsın, tuttuğum gibi kolundan “Kadın! Kadın!..” dedim. “Bu çantaları sen alırsan, beriki alırsa nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa.” Benimkisi zengin fare, onunkisi fakir tavşan hikayesi; gözüne ışık tutmuşum gibi dona kaldı.

Tabii bende de sinirler laçka! Elim ayağım zangır zangır titriyor! Bunu gören ‘çok özel alışveriş danışmanım’ (bi’nevi Pretty Woman), bi’yallık çimen sıktırdı da fondipledikten sonra ancak kendime gelebildim (Bekletmeden içmek lazım sonra vitamini kaçıyor).

Neyse efendim, ‘özel kabinim’e varım ki bi’de ne göreyim: Yan tarafta Ebru Şallı, günde üç kere ayağını yıkadığı mı, ya da ayağını yıkamadığı için günde üç kere duş aldığı mı… üff işte neyse ne, kocasınınsırtına kese atıyor! Oldu mu şimdi bu!..

Joseph Wan, Ha’vi Nikılıs’ın Türkiye için yıllık ciro hedefini 40 milyon dolar belirlemiş olabilir,ona göre hedefe giden her müşteri mübah olabilir; ancak tahmin edersiniz ki benim böyle münasebetsizlikleri bünyem kaldırmıyor. Bunun üzerine kendisine sormadan edemedim: “Ebru Hanım, YKM’de her 500 YTL’lik alışverişe 50 YTL hediye çeki verilmiyor mu???..” “Evet!” dedi şaşkın bir ifade ile, “Öyleyse sizin burda ne işiniz var!..”, ‘Tak!’ diye kapadı suratıma kapıyı!

Neyse, jean içime [pardon] üzerime tam oturdu;hadi üstü boş kalmasın dedim, Sass&Bide marka bi’de bluz aldım -819 YTL-.

Kanyon’da sonradan görmeler gibi Ha’vi Nikılıs torbaları ile dolanacak değilim ya! Satış danışmanıma alışverişimi eve yollaması için talimat verdim. O esnada başka bir ‘tavşan’, suyu 10 dakikada iyonoze edip daha sağlıklı hale getiren, Beyond Beauty marka manyetik çubuklardan satın aldı [89 YTL diye]. Gider ayak ona da “Sen önce beynini iyonoze et hanım!” dedim, ama beni duymadı!..

Konuk Yazar