Görücüye çıktığımız zamanlar vardır. Bazılarımız için bu, hayatın her anıdır. İçimizi, dışımızı, becerdiklerimizi ve beceremediklerimizi sergileriz. Bakarlar. Kimisi sonsuz iyi niyetle, çabayı takdir edip kusuru hoşgörerek, sıcak. Kimisi her baktığında bir kusur arayarak, kem gözünü kırpmadan, dik dik.

Bizi sevsinler isteriz. Bizi beğensinler. Övsünler, hayran kalsınlar, kendileriyle kıyaslasınlar. Belki azıcık da kıskansınlar. Hep iyi davransınlar bize, pohpohlasınlar. Kıyafetimizden aklımıza her şeyimiz güzel olsun. Özel olsun. Özelliğimizi fark etsinler. Nadide bir çiçek gibi salınalım, el üstünde tutsunlar, kırılacak bir eşya gibi özenle tutup aldıkları yere bıraksınlar. Sarsınlar bizi, sarmalasınlar. O sargılarımızın içine kimsecikler girmesin. Kimse girip de bizi kıramasın, incitemesin. Paket kâğıtlarımızı sivri tırnaklarıyla parçalayamasınlar. Güvenimizi sarsmasınlar, zaaflarımıza yaklaşmasınlar.

Oysa yoga dengeden bahseder, hislerin, tepkilerin dengesinden. “İçin,” der, “dışarıya tarafsız olsun.” Övgüye ve yergiye, inceliğe ve kabalığa, iyiye ve kötüye eşit mesafede durmanı öğütler. “Bugün ne kadar güzelsin!” ile “Berbat görünüyorsun!” karşısında hislerin değişmez. Senin için “Muhteşem!” de birdir, “Rezalet!” de. Sakindir suların, bunlarla kabarmazsın. “Bunu bana nasıl yapar?” diye bir şey geçmez aklından, olanlar senden bağımsız ve sana dokunmadan önünde akıp gitmektedir artık. Yalnızca durur, bakarsın.

Bu yüzdendir kendini sakınmaman. İnsanlardan korkmazsın. Camdan fanuslara, kırılacak eşya etiketlerine, hassasiyet duvarlarına ihtiyacın yoktur. Bununla da kalmazsın üstelik. O gözlerin ardındaki korkuyu, acıyı, “iç kirini” daha ilk anda görür, şefkatle dolarsın. Eline bir kova su alıp içlerini yıkayasın gelir. Öfkelerine aldırmadan onları kucaklamak ve “Üzülme, her şey yoluna girecek,” demek istersin.

Bazen de saldırganının karşısında oturur, sessizce gülümsersin. Eskiden olsa seni incitecek, küstürecek sözlerin havada köpükten baloncuklar gibi süzülmesini izlersin. Baloncuk yere değince patlar, sen gülümsemeye devam edersin.