ABD’de 10 yıl kalan Teoman Öztürk adlı bir Türk, ABD’lilerin ilginç yönlerini ve ABD kültürüne ilişkin izlenimlerini “Türkler İçin Amerikalıları Anlama Kılavuzu” adıyla kitaplaştırdı.Kitaba göre, esprili olmaları, anayasal haklarına aşırı düşkünlükleri, yüklü bahşiş bırakmaları, ülke meselelerine fazla kafa yormamaları ve dürüstlük anlayışları, ABD’lilerin en belirgin özellikleri…

Birharf Yayınları’ndan piyasaya çıkan “Türkler İçin Amerikalıları Anlama Kılavuzu” adlı kitaba göre, esprili olmaları, anayasal haklarına aşırı düşkünlükleri, yüklü bahşiş bırakmaları, ülke meselelerine fazla kafa yormamaları ve dürüstlük anlayışları, ABD’lilerin en belirgin özellikleri…

ABD’lilerin olaylara ve dünyaya farklı bakış açılarının esprili bir dille kaleme alındığı kitapta, ABD’lilerin değişik yönleri şöyle anlatılıyor:

* ABD’liler espritüel insanlardır. Gülmek, tebessüm etmek veya ettirmek onlar için önemlidir. Hemen hemen her konuya esprili yanıt vermeyi severler. Her şeyi ciddiye alan alıngan insanları pek sevmezler.
*İnsanların şahsi dertlerini dinlemekten hoşlanmazlar, arkadaş ortamlarında ağır konuları değil, güncel matrak konuları konuşmayı tercih ederler. Spor, özellikle de Amerikan futbolu, kadın-erkek kim kimle çıkıyor muhabbetleri, dedikodu, araba, yeni ev, para-pul gibi konular başlıca konularıdır.
*Anayasal haklarına aşırı derecede düşkün insanlardır. Özellikle kişilere tanınan hakları herkes tarafından bilinir.
*Para birimleri olan doların kutsal bir yeri vardır hayatlarında. Para için yapıp yapamayacakları şeyler aklınızı zorlayabilir.
*Seni seviyorum sözü, pek sık kullanılmazken, özür dileme ifadeleri sık sık kullanılır.
*Florida, Alabama, Louisiana, Mississippi, Texas, New Mexico, Arizona gibi güney eyaletleri, “İncil şeridi” olarak adlandırılır. Neredeyse tüm ABD’nın yüzde 70’ine yakını ciddi biçimde dindar ve tutucudur.
*Onların anlayışında saygı, ‘kimsenin hakkını yememek, hak edileni vermek, egolardan sıyrılıp kabullenmeyi öğrenebilmek, karşımızdakinin de en az bizim kadar hakka sahip olduğunu kabul etmek’ gibi manalar taşır.
*ABD’lilerin bahşiş vermekteki bonkörlükleri meşhurdur. Genel kabul, servis karşılığında faturanın en az yüzde 10-15’ini bahşiş olarak bırakmaktır. Hiç vermemek ise ayıplanacak bir durumdur.
*Basit mantık silsilesine inanırlar. Gri türü renkleri sevmezler, konulara ‘ya siyahtır ya da beyazdır’ mantığıyla yaklaşırlar.
*Ödenmesi gereken faturalar ve sosyal hayatları, en önemli konuları olduğundan hemen hemen hiçbir konuda derinlemesine düşünmezler.
*Kaçak değilseniz, iş hayatı kesinlikle eğlenceli ve tatmin edicidir. Emeğinizin karşılığını alırsınız.
*Sanılanın aksine düzenli ve programlı çalışmayı severler. Amaç, karlılıktır ve buna ulaşılmalıdır. Çalışanların rakamsal değeri vardır. Negatif tipler hemen ayıklanır.
*Direkt özel hayatla ilgili sorular sorulmasından hoşlanmazlar, özel hayatlarıyla ilgili şeyleri paylaşmayı fazla sevmezler.
*Erkekler arasında Türkiye’deki gibi “kanka” arkadaşlıklar yoktur. Erkekler birbirleriyle üstünlük yarışı içindedirler.”

“GÜNCEL KONULARA İLGİ DUYARLAR AMA…”
Teoman Öztürk, kitapta ABD’lilerin güncel konulara ilgi duyduklarını ancak bunların genelde yerel konular olduğuna işaret ediyor.

ABD’lilerin, Türkler gibi ülkeyi ilgilendiren meselelere fazla kafa yormadıklarına işaret eden Öztürk, ABD’lilerin diğer yönlerini şöyle sıralıyor:
*Genel inanış, yönetenlerin bu ülkeyi sevdiği ve onun iyiliği için ne gerekiyorsa yapacaklarıdır. Uygulanan politika kafaya yatmıyorsa yine de yönetenlerin bir bildiği vardır.
*Özellikle de güneyde olmak üzere çoğu evde korunmak için en az bir adet silah bulunur. Silah almak da çok kolaydır. Her isteyen kimliğini gösterip kayıt ettirmek suretiyle silah hatta bazuka sahibi bile olabilir.
*Dürüstlük çok önemlidir. Her ne pahasına olursa olsun doğruyu söylemek, gerçeği gizlememek önemlidir. Haksız olduğunuz durumlarda bile dürüstlüğünüz sayesinde iş büyümeden paçayı yırtabilirsiniz. İmzanız ve sözünüz çok ciddiye alınır ve sizi temsil eder.
*Dini hayat, başta toplumun yaşlı kesiminde olmak üzere çok etkendir. Dini rahatça yaşama özgürlüğü vardır. Kimse kimseyi bu konuda eleştirme hakkına sahip değildir, Müslümanlar hariç.
*‘Dünya’ ya da ‘yeni dünya’ denildiğinde kendileri akıllarına gelir. Örneğin basketbol liglerindeki şampiyonu ‘dünya şampiyonu” olarak lanse ederler.
*ABD’li entelektüelleri tanımak ya da anlamak için Türkiye’nin kriterlerini kullanmak yanlış olur. Kafa insandırlar, eğlencelidirler, eğitim sahibi ve zekidirler. Günlük hayatınızda böyle aydın insanlarla tanıştığınızda gerginleşmeniz için bir sebep yoktur.

İLGİNÇ AMERİKAN SÖZLERİ
Kitapta ayrıca, ABD’lilerin farklı bakış açılarını gözler önüne seren bazı sözlere de yer veriliyor. Bu sözlerden bazıları şöyle:
*Seni bir yerlere götüren yolu takip etme. Bunun yerine yolun olmadığı bir yerde ilerle ve kendi izini bırak.
*Liderler kartallar gibidir, sürü halinde gezmezler, onları ara sıra bulursun.
*Başarı bir yolculuktur, varılan nokta değil.
*Bazıları uyanık bir biçimde başarı için sıkı sıkıya çalışırken diğerleri onun hayaliyle uyuyordur.
*Zorluklar, kafanızı hedefinizden uzaklaştırdığınızda gördüğünüz dehşet dolu şeylerdir.
*Bir meydan okuma olmadan elde edilen bir şey yoktur.
*Fırsatlar her zaman bazı riskler taşır.
*Hem kaleci hem de santrfor olarak aynı anda bir oyunda oynayamazsınız.
*Sonuçta başarısızlığa uğramış insanlar, sadece denememiş insanlardır.
*Gerçek şan-şeref, dizlerinizin üzerine çökertilmek ve akabinde tekrar kalkmaktır.

Konuk Yazar