11 ayın sultanı 14 Şubat geldi çattı. Evin balkonuna bile çıksanız ağzınıza kırmızı gül girecek o romantik günden kaçamazsınız artık Çiçeği burnunda çiftlerimizde, tüyü bitmemiş evlilerimizde bir helecan başladı. Acaba sevgilime ne alsam? Acaba o bana ne alacak..? Ben bu hediye işlerini yalayıp yutmuş, hücumda çoğalıp 14 Şubat’ta aradığı golü bulamamış bir kardeşiniz olarak bağzı tavsiyelerde bulunacam size. Aşağıda okuyacağınız maddeleri ciddiye alıp bu sese kulak verin ki 15 Şubat’ı da çift olarak görebilin…

1- Ambalaja Dikkat! İlişkiniz 1 yılı geçti, zevzek arkadaşlarla tanışılıp, tatlı kuzenlerle yemeğe çıkıldı, Artık size, -Bu ilişkinin Müslüm Gürses’i sen ol, Adını Sen Koy- deniyor. Napacaksınız? Ya efendi gibi parmağa yüzüğü takacak ya da tek taşı aklına bile getirmeyecek bi pakette hediyeyi takdim edeceksiniz. Şöyle ki; Eğer siz,
-Sevgilimin zarif boynuna çok yakışır- diye kolyeyi tek taş kutusunda hediye ederseniz, kızcağızın heyecandan tansiyonu düşer, ama kutuda yüzük yerine, zirkon damla kolyeyi gördü mü, sizin o kuğu boynunuzu Exorcist gibi çeviriverir mazallah! Hele benim sevgilimin mizah duygusu çok gelişmiştir, tek taş kutusuna çakıl taşı koyayım, bir şaka da ben yapayım diye sakın düşünmeyin. Kafanıza dökme tavayı geçirir kötürüm olursunuz Allah korusun. Unutmayın; Nimetle ve 14 Şubatla şaka olmazz!

2- Duyarlı ve İncelikli Hediyeler: Manitaya biraz daha zarif ve hassas görünmek için 14 Şubat şahane bi fırsat. Ama daha zarif olurken daha gerizekalı görünmek neden. 14 Şubat sabahı heyecanla kapıya koşan kızımız, paranızı güzel bir çanta yerine neden Baltık Denizindeki Caretta Caretta’lara bağışladığınızı öğrensin. Peki Ağlayan Dede Mezarlığı’na 91 fidan dikmek, -hepimiz bir gün göçüp gidicez, aşk sevgi bunlar boş işler- den başka ne anlama gelir sevgili için. Küçükken havale geçirmiş gibi davranmayı bırakıp, ekosistem yerine sevgilinin gardolabını güzelleştirmeye ne dersin tatlı çocuk? Hem kültürümüzde yardımın gizlisi makbul. Öyle görgüsüz gibi davul zurnayla zekat ilanı yapmak da nesi. İlerde bi gün evlenirseniz ne hediye edicen kıza? Kızılay’a kan mı bağışlıycan, ilik nakline donör mü olucan evlilik yıl dönümünüzde. Her şeyin bi zamanı var, bugün sevgilini mutlu etmeye odaklan, hassasiyetini de 5 Haziran Çevre günü etkinliklerine sakla. 

3- Oyuncak Ayı, Peluş Hayvan: Sevgilisine tüylü hayvan dostlarımızdan birini alan insanın içi içine sığmaz, bir an önce hediyesini verip, o minnoş sevgilisinin masum gülüşünü görmek için sabahı sabah eder. Gerçekten de oyuncak ayı çok güzel bi hediyedir, eğer sevgiliniz 4 yaşındaysa. Neden hediye ediyorsun o oyuncak ayıyı sevgiline? Baktıkça seni mi hatırlasın. Geceleri ayağında mı sallasın. Naapsın? Şimdi telefonda bebek taklidi yapan kıza elbette borsadan hisse senedi alınmaz. Madem sevgilin 11 yaşında dip frize atılmış, niye yangına körükle gidip, IQ’sunu 4’e çekiyosun, peluşa tüye yumağa boğuyosun kızı. Bu sevimli tüylü hayvanların küçükleri yine bi derece ama bi arkadaşıma sevgilisi gerçek ayı boyutlarında bi oyuncak almıştı Ona zaten oyuncak değil natürmort ayı demek daha doğru olur. Kız o 14 Şubat’tan sonra 4+1 müstakil eve çıktı ayı rahat etsin diye.Yazları bahçede rakı masası kuruyolardı oyuncak ayısıyla.

4- Metropol Fırsatları: Hepimiz teslim olduk onlara, sapık gibi  günde 96 tane mail attıklarından mı, İgdaş’ın sitesinde bile o harika fırsatları gözümüze soktuklarından mı bilmem ama ucuza hizmet satmak dahice bi fikir. Ama 14 Şubat’ta şu şehir kent ilçe fırsatlarından uzak durun gözünüzü seviym. Kağıt üzerinde harika görünen bu fırsatlar, alındığında nedense büyük bir çileye dönüşüyor Tamam haklısınız; otel-konaklama-masaj-ebeveyn banyosu dahil sadece 49 TL. Bu fırsata can dayanmaz! Ama otelin Libadiye’de Libadiye’nin de nerde olduğunu lütfen aklınızdan çıkarmayın. Hele iki kişilik akşam yemeğine 35 TL vericem diye, kızı topuklularla Horhor’daki Hatay Sofrasına götürmeyin rica ederim. Hem bu ne fakirlik canım, üçün beşin hesabını yaparak dünyanın en kapitalist   gününde nasıl tutunacaksın o mıhsıçtılıkla. Sen git de Kabotaj Bayramı’nı kutla, dükkanın önünü de kapatma.

5- Resim Baskı: İşte bir yaratıcı yenilikçi fikir daha; Sevgiliyle çekilen fotoğrafı tişörte bardağa bastırmak. Bu hediye türünün amacı şudur; madem ki yan yana çok fotojeniğiz o halde neden bütün evreni bundan mahrum bırakalım. Bırakın canım, Allah aşkına bırakın! Buldukları her objeye Peri Bacalarında çektirdikleri resimleri bastıran bu tiplerden oldum olası uzak dururum. Çünkü evlerine gidince, yer yastığı diye Mithat’ın suratına oturmak, kahve içtiğim kupada Gamze’nin eblek ağzına bakmak istemiyorum. Ben bu çiftleri, saçını savura savura oynarken aynadan sürekli kendini kesen dansözlere benzetirim. Bunlarda gül cemallerine o kadar hayranlardır ki, bir saniye olsun unutmamak için her eşyada görmek isterler. Tabi bu çilekli muffinler ayrılınca, annelerinin o romantik baskılı tişörtleri yer bezi yaptığını söylememe gerek yok. Anneler kentsel dönüşümün mimarlarıdır.

Ayşe'nin Bavulu