“‘Kadın’ “Orospu” kimdir?”i yazdıktan sonra, erkek ‘”Orospu”‘yu da yazmak farz oldu. Lakin önce neden fahişe veya jigolo kelimesi yerine “Orospu” kelimesini seçtiğime değinmek isterim. Bana göre fahişelik veya jigololuk birer meslektir ve mutlaka erbabları vardır ki önlerinde eğilmeye de hazırım. Kanımca fahişelerin veya jigoloların bu meslekleri icra etmeleri, onların fahişe veya jigolo Ol’maları anlamına gelmez. Ama “Orospu”ların göz önünde oldukları başka meslekleri zaten vardır; onların kişilikleri “Orospu”laşmıştır. İşte fahişe veya jigolo yerine “Orospu” kelimesini kullanmam, fahişe veya jigololarla bu sahtecileri; yani yeni nesil “Orospu”ları, meslek erbablarından ayırma isteğim sebebiyledir.

Bu açıklamalardan sonra, hala Mozart eşliğinde ve bir kupa ılık kahve ile, -bana anlatılarlandan çıkarttığım- Erkek ‘”Orospu”‘ portresini paylaşıyorum:

1- Erkek “Orospu”lar daima gelecekte yaşarlar: Yaparız, alırız, gideriz onların kelimeleridir ancak alma, yapma ve gitme hep ileri tarihe ötelenir.

2- Erkek “Orospu”lar “senin için şunu alalım” dediklerinde “kendine şunu alsan iyi olur” demek isterler.

3- Erkek “Orospu”lar bir nevi emici durumundadırlar ve kadınlar bu erkeklere gayri ihtiyari ve sürekli verme durumundadır: Seks, para, bilgi, yaşamsal mekan, dostluk, vs.

4- Para konusunda genellikle borç alır, geri ödemezler veya “sen al, ben sana sonra öderim” cümlesini sıklıkla tekrar ederler.

5- Erkek “Orospu”ların evli veya bekar olması fark etmez. Evli olanların yeni ilişki bahanesi eşi ile zaten ayrılmaya yakın olduğu, eşinin doğum sonrası depresyona girdiği, uzun senelerdir cinsellik yaşamadığı, vs gibi sebeplerdir.

6- Erkek “Orospu”lar avını elde edene kadar kadına ellerinden gelen her türlü harcamayı yaparlar. İstedikleri kıvama gelen kadını sömürme dönemine girdiklerinde ise, gözleri diğer avlara çevrilir. Ve bir sonraki avın kadının en yakın arkadaşı veya kız kardeşi vs olması gibi etik durumlar onun için hiçbir anlam taşımaz.

7- Erkek “Orospu”lar kadınlar gibi uzun hikayeler anlatmazlar ancak onlar yarı gerçek-yarı yalan anlatışlarla kadınları çelişki içinde bırakırlar. Kadın bir şeylerin ters gittiğini düşündüğü an gerçek olan diğer yarı kadının içine su serper. Gerçek ortaya çıktığında ise bakınız 8. Madde!

8- Erkek “Orospu”lar ya maço tiplerdir, ya üç kağıtçı olarak bilinirler ya da çok mazlumu oynarlar. Her tip için geçerli olan davranış şekli şudur: Başları sıkıştığı an ya ağlar, ya etrafı veya kendini yumruklar ya da aniden hasta konumuna girerler.

9- Çirkin olsalar da, yüzlerine yansıyan içsel çelişki, onları kadınların gözünde daima çekici kılar.

10- Erkek “Orospu”lar, kadınlardan farklı olarak, sadece statü veya maddiyat değil, aynı zamanda seks içinde “Orospu”laşırlar.

11- Erkek “Orospu”lar arasında yalaka tabir edilenler vardır ve onlar yüzüne tükürsen nisan yağmuru misali davranırlar.

12- Erkek “Orospu”lar genel olarak ya herkesle iyi anlaşır görünürler, ya da çok düşmanları vardır.

13- Kesinlikle ve zaman zaman çevrelerini ve ihtimalen tamamen; dostluklar, ev, şehir, iş, vs değiştirirler.

14- Genelde erkek “Orospu”lar için kadının boyu-posu, yaşı veya güzelliği önemli değildir; daha ziyade o an ve koşulda kadının erkek “Orospu”nun hangi çıkarını karşılayabileceği önemlidir.

15- Erkek “Orospu”lar kadına duymak istediği şeyi söylerler: Güzelsin, akıllısın, beceriklisin, hayatımın aşkısın, vs vs ve bunu yaparken de kadınların saflığı konusunda içlerinden kıs kıs gülerler.

16- Erkek “Orospu”ların birkaç telefonu olabilir ve uyudukları anlarda telefonlarını kapalı tutarlar. Aslında onlar sıklıkla telefon numaralarını değiştirirler.

17- Erkek “Orospu”lar avları hakkında hemen her şeyi bilmek ister ve öğrenmeye çalışırlar lakin kendileri hakkında söyledikleri zaten yarı yalandır ki, ayrılık vaktinde kadın gerçeklik kavramını çoktan yitirmiş olur.

18- Erkek “Orospu”lar da, kadın “Orospu”lar gibi, ayrıldıktan sonra ayrıldıkları kişiye çamur atarlar.

Bu yazıyı yazarken ilişkiler konusunda kafamda oluşan ilk düşünce; bir ilişkiye hemen başlanmaması gerektiğidir. Bugünün hızlı yaşamlarında başlayan hızlı ilişkiler, kadın veya erkek “Orospu”larla karşılaşma riskimizi arttırıyor. “Aman”, diyebilirsiniz elbette, “ne olur sadece bir gecelik”, vs. Ama her ilişki bize enerji verir ve bizden de enerji alır. Bu alış-verişin kalitesi, tıpkı arabamıza aldığımız benzinin kalitesi gibi, önemlidir. Öyle bir an gelir ki, teklemeye başlarız.

Bu yazıyı okuyan herkese teklemesiz yaşamlar ve elbette “Orospu”suz ilişkiler dileğiyle,