Tarot binlerce yıldır, Eski Mısır’dan, hatta daha eski zamanlardan bu yana bizlerledir. Tarot’un Batı’da ilk kez Ortaçağ’da kullanıldığı bilinmektedir. O zamanlarda, tarot betimlemeleri ortaçağ gizem okullarının öğretilerini aktarmak için bir şifre olarak kullanılmaktaydı. Zaman içinde Tarot pek çok şekilde kullanılır oldu –geleceği öngörmek için bir araç, hafif bir ‘salon oyunu’, muhtelif durumlar hakkında görünmeyen, esrarlı bilgileri toplamak için yol, vs. Yine zaman içinde birçok farklı Tarot destesi de ortaya çıktı. Bu desteler, klasik Tarot’un kartlarının karşılıklarına, yeni bir isim vererek ve yeni bir çizim ekleyerek oluşturulan destelerdi. (Mesela Osho Zen Tarot destesindeki “Yeni Vizyon” kartının, klasik Tarot’ta “Asılan Adam” veya “Masumiyet” kartının “Güneş” karı olması gibi.) Batı’da bu şekilde oluşturulmuş sayısız deste bulmak mümkündür ve artık bu destelerin bazılarını Türkçe’de de bulabilmek mümkün oldu. Yayınevlerimiz ardı ardına farklı Tarot veya kart desteleri yayınlamaya başladılar. Biz de bunların bazılarını alıp, sizler için inceledik.


Osho Zen Tarot:

“Tarot aslında bir fal bakma yöntemi değildir, insanın ruhsal gelişim yolcuğu için bir araçtır.” demişti Tarot uzmanı bir üstat bana. Evet, ben de çoğu zaman kartları çeşitli sorularıma yanıt için kullanmıştım, ama açıkcası klasik Tarot’tan pek bir şey anlamadığım içindi bu. Ne zaman “Osho Zen Tarot” ile karşılaştım, üstadın bu cümlesi anlam buldu.
Osho, Zen Tarot, ünü ülkemizde de yayılan Osho adına yayınlanmış bir Tarot destesi. Bakın kitapçığında ne diyor deste hakkında:

“Osho Zen Tarot’u kesinlikle, öngörü ile oyun oynadığınız geleneksel bir Tarot oyunu değildir. Daha çok şu ana ayna tutan, şu anda, burada ne olduğunu tereddütsüz bir şekilde sunan, yargılamayan, karşılaştırmayan, aşkın bir Zen oyunudur.”

Osho Zen Tarot’u, kartlarının tek tek anlamları incelendiğinde de aslında bir insanın kişisel gelişim yolculuğunu anlatan bir destedir. Öğrenmesi zor değildir, anlamları açıktır ve enerjisi harikadır. (Olgunluk, Yaratıcı, Stres, Farkındalık… gibi kartları anlamak çok da zor olmasa gerek.)

Bence kaçırılmaması gerekenve Türkiye’de Omega Yayınları tarafından yayınlanan bu destenin, Türk baskısının en kötü tarafı kartların çok da kaliteli olmaması maalesef. Benim önerim amazon.com’dan bir deste alıp kartlarını kullanmanız ve Türk baskısından da kitabını okumanız yönünde.


Tao Kehanet Kartları:

Osho Zen Tarot destesini hazırlayan Ma Deva Padma’nın ikinci çalışması Tao Kehanet kartları, aslında ilk hazırladığı destenin devamı gibi. Osho’nun öğrencisi olan Padma, kartları hazırlarken I-Ching ve meditasyon öğretilerinin temellerini birleştirmiş ve bu öğretileri, Tao’nun çeşitli görünümlerinin portreleri olarak nitelendirdiği resimlerle süslemiş. Sonuç bence harika olmuş.Yıllardır Osho Zen Tarot’a alternatif bulamayan benim gibiler için, piyasadaki tek alternatif yine aynı adamdan gelmiş. Bakın Padma kartları için ne diyor:

“Tao Kehanet Kartları, günlük yaşamlarımızı etkileyen değişim dinamiklerinin daha derin bir şekilde anlaşılmasını, tanınmasını ve kabul edilmesini destekleyen bir katalizördür.” Yani anlayacağınız, hiç de “gelecek aya bir ev almaya niyetim var acep alsam mı?” gibi bir sorunuza net yanıt alamayacağınız bir deste. Size “zenginliği evde değil, içinde ara” gibi bir yanıt vermesi daha muhtemel.
Son olarak kartların ülkemizdeki yayıncısı Dharma Yayınları’nı kartların baskı kalitesinde gösterdikleri özen için tebrik etmek istiyorum. Gerçekten harika bir çalışma olmuş, özellikle de Osho Zen Tarot hayranlarına tavsiye ederim.

 

 


Başmelek Mesaj Kartları:

 

Batı dünyasında almış başını gitmiş olan “Başmelek” çalışmalarının ürünlerinden olan bu kartlar, yazılarında ve workshoplarında, meleklerle çalışan kahin bir metafizikçi Doreen Virtue tarafından hazırlanmış. Yazarın, kartların kitapçığında şöyle bir açıklaması var:

“Her din ve ruhsal yol, başmelekleri içine alan kendilerine özgür bir doktrine sahiptir. Bu deste Museviliğin, Kabalanın, Hristiyanlığın ve İslam’ın kadim ruhsal pratiklerine, metinlerine ve inançlarına dayalı 15 meleğini kapsamaktadır.”

Kartlardaki başmelekler, her kültürde farklı isimlerle tanınsalar da, bu kartlarda çoğunlukla bilinen isimleri kullanılmış. (Raphael, Azrael, Uriel, Gabriel gibi.)

Kişisel görüşüm, bu kartların, başlı başına bir pozitif enerji takviyesi destesi olduğu yönünde. Birçok deste denedim ama içlerinde en motive edici, hatta gaza getirici, direk en olumlu anlamları veren kartlar bunlar. Tabii ki hayatta olumsuzluklar da var ve kartlar da zaten karşılaşılan bu durumlar için destekleyici öneriler ve telkinlerde bulunuyor. Yalnız belirmem lazım ki, bu kartlardaki melek adlarına, kimliklerine çok takarsanız kafayı, sonuç hiç de hoş olmaz bence. Siz verilen mesajı alın ve hayatınızda kullanın, yoksa “falanca melek, bana şunu demiş ay ay ay” yaklaşımıyla bakarsanız desteye, size de “ay ay ay yazık” diye bakabilirler, haberiniz ola.

Ayrıca kartların kalitesinden ötürü yayıncıyı, yani Fatoş Ayvaz ve FA Coach Academy’i tebrik ederim.

 

 

Zen Kartları, Bilgelik Kartları, Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Para Kartları, Gençler için Yaşam Stratejileri:

Tüm bu desteler de FA Coach Academy tarafından yayınlanmışlar ve özünde aynı yapıda oldukları için hepsini bir arada incelemek istedim. Bundan önceki destelerin hepsinde belli açılım taktikleriyle, kartları dizip yorumlar ve değerlendirmeler yapılabiliyordu. Ayrıca açılım tekniklerini ve kartların anlamlarını öğrenmek için bir kitapçığa da ihtiyacınız vardı. Fakat bu destelerdeki kartlar direk mesajlarını üzerinde taşıyan ve bir kitapçıktan anlamlarını öğrenmeye ihtiyaç duymayacağınız yapıda. Birbirinden güzel mesajlar, farklı konseptler altında toplanmışlar ve mesela her güne bir niyet diyerek çekip, aldığınız mesajı uygulamaya çalışabilirsiniz. Ayrıca eşinize dostunuza iyi de bir hediye olabilirler. Destelere kısaca bir göz atarsak:

Zen Kartları, Daniel Levin tarafından hazırlanmış bir deste. Daha önce incelediğimiz Osho Zen Tarot’la pek alakası yok. İlham, Birlik, Yolculuk… başlıklı 50 kart var ve siz bir kartı çekip arkasındaki mesajı okuyorsunuz. Mesela bu satıları yazarken ben “İç Huzuru” kartını çektim ve arkasında “İç huzur, bütünlük duygusunu getirir,. Ona ulaşın ki hayatınız yolunda gitsin. İç huzurunuzu kaybederseniz mutluluğu yakalayamazsınız.” yazıyordu.

Bilgelik Kartları ise “Tüm Hastalıkların Zihinsel Nedenleri” kitabıyla çok tanınan Louise Hay’in çalışması. Hay: “Bu kartları içsel bilgeliğinizi geliştirmeniz için yazdım. Her sabah bir kart seçin ve seçtiğiniz kart o günkü olumlu mesajınız olsun.” demiş kartları için. Mesela benim için bugünün kartı: “İhtiyacım olan her şey doğru zamanda karşıma çıkıyor” oldu.

Gençler için Yaşam Stratejileri de adı üzerinde genç yaştaki kardeşlerimizi hedefleyen bir deste. Jay McGraw tarafından hazırlanmış ve yapı olarak diğer destelerle aynı. Yine kendim için bir kart çektim bu satırları yazarken ve “Hiç denemezsen asla başaramazsın. bir şeyde başarılı olamazsan asla pes etme! Eninde sonunda başaracaksın.” kartı çıktı. Kartların hepsinde de güzel mesajlar var hani.

Para Kartları da Suze Orman tarafından hazırlanmış ve kartların üzerinde para kazanmaya dair güzel mesajların olduğu bir deste. Şahsen çok beğendim.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı da aynı isimli kitabın best-seller yazarı Stephen J. Covey tarafından hazırlanmış ve kitabının prensipleriyle oluşturduğu bir deste. Kartların her birinin üzerinde, kitaptaki temel bir düşünce ve onun kısa açıklaması var. Gayet de başarılı bir çalışma.


Deste – Katina’nın Aşk Falı:

Esasında bu fal kartları olarak değil de kitap olarak hazırlanmış bir çalışma veİzmir Büyücüleri adlı kitabı dünyada ilgi gören Mara Meimaridi de, büyücülerin sırlarını bu kitapta açıklıyor. Kitabı okurken anlayacağınız gibi Katina başta olmak üzere birçok büyücü geleceğini Deste’den öğrenip, hayatını Deste’ye göre yön veriyor ve güçlerini Deste’den alıyorlardı. 68 adet fal kartıyla birlikte sunulan Deste, hayata, kadere ve özellikle aşka dair ipuçları veriyor.
Literatür Yayınları’ndan çıkan Deste’nin kutu ve kart kalitesi idare eder, ama kitapçığı enfes. Çok rahat anlaşılır, kuşe kağıda renkli bir kitapçık yapmış yayınevi ve bu da kendi başına anlaşılması zor kartlara, anlaşılma kolaylığı getirmiş. Yukarda anlattığım diğer destelerin tersine bu, tam bir fal destesi. Direk aç ve öğrenmek istediğin ne varsa sana söylesin. Ha gerçekleşir, gerçekleşmez orasını bilemem ama hani “şöyle kolayca anlayabileceğim ve sorularıma hayırlı, şerli yanıt alabileceğim bir deste arıyorum” diyorsanız, bu uygundur.

Çingene Tarotu:

Şu ana kadar ki desteler hemen herkesin rahatlıkla anlayıp, değerlendirme yapabileceği, çok da zor olmayan destelerdi. Bundan sonraki iki deste ise daha zor ve az biraz uzmanlaşma gerektiren desteler. Bu destelerden ilki de Alfa Yayınları’ndan yayınlanan “Çingene Tarotu”.

Deste babası da bir Çingene olan Raymond Buckland tarafından hazırlanmış ve Lissane Lake tarafından resimlenmiş. Kitapta kartların geleneksel anlamlarıyla birlikte özellikle bu desteye uygun yazılmış yorumları bulabiliyorsunuz. Ayrıca çingenelerin tarihi, Türkçe-Çingenece; Çingenece-Türkçe sözcük listesi, kartların nasıl korunması gerektiği ve çeşitli açılımlar da kitapta mevcut. Yazar desteyi hazırlama isteğini şöyle açıklıyor:

“Pazarda pek çok Tarot destesi satılır ama hiçbirince o Çingene rahiyası yoktur. Çingeneler gururlu, renkli insanlardır, çok bağımsız ve Çingene olmayanlar için çok gizemlidirler. İşte geleneksel Tarot kartlarından bir deste yapıp, bu Çingene rahiyasını koklamak istedim. Bunun Çingenelerden bir şeyler öğrenmek için eşsiz bir yöntem olduğunu düşündüm.”

Bu destenin çizimleri çok başarılı, kart kalitesi de oldukça güzel. Çingenelerin hayatına dair de çok şeyi öğrenebiliyorsunuz. Yalnız dediğim gibi üzerinde çalışmak gerekiyor. Herkese göre değil.


Peri Tarotu:

“Peri Tarotu kartları arasında güzel ve çirkin, iyi ve kötü yürekli periler yardımsever yaratıkların yanı sıra sizi kandırıp felakete sürüklemek isteyen kötücül varlıkları bulacaksınız. Hepsini bir araya toplayarak her perinin sizin için kendi özel sihrini kullanacağı bu kehanet destesini oluşturduk” diyor desteyi hazırlayan Anna Franklin.

Peri Tarotu, harika bir tahta kutu içinde gelen, çok tatlı bir deste. Kutusuna ve illustrasyonlarına bayılmamak elde değil. Az biraz FRP’ye meraklı iseniz sizin de çok beğeneceğinize eminim. Alfa Yayınları çok başarılı bir çalışma çıkartmış. Yalnız bakması, öğrenmesi tıpkı “Çingene Tarotu” gibi çok da kolay olmayan bir deste. Ama sırf yayının kalitesi ve resimlerinin güzelliği için bile denenebilir. Ayrıca kitapçığı da bir “periler ansiklopedisi” formatında hazırlanmış. Kendisini “periler”e yakın hissedenlere özellikle tavsiye edilir.