Bilindik bir şeydir ki spor salonları karşı cinsten yeni arkadaşlar edinmek için uygun mekanlardır. Mesela ben “evden biri” ile fitness salonunda tanışmıştım. Yerin iki kat altında spor yapmaktan fenalık geldiği için geçtiğimiz kış kapalı havuza üye olduk. İtiraf etmeliyim ki benim için yüzmek, spor adına değişik bir deneyim oldu.

 

Eğer havuza sevgili bulmak için gidiyorsanız baştan ben söyleyim boşuna masrafa girmeyin, takı kursuna gitseniz şansınız daha yüksek derim. Kapalı havuzların yaş ortalaması 60’tır. Çünkü bir çok yaşı ilerlemiş kişiye doktoru, kaplıca yerine geçer diyerek kapalı havuzu önermiştir. İlk gittiğiniz gün üzerinizde Speedo mayonuz, Derya Büyükuncu havalarında içeri girersiniz. Havuzun kenarında kafam kadar varisli bacakları, üstüne iki beden büyük gelen derisi ile esneme hareketleri yapan yaşlı teyzeleri; göbeği kılla kaplı amcaları gördüğünüzde ılık suya onlarla birlikte girme fikri iki dakika kadar kanınızı dondurur. Gidiş-geliş saatlerimi değiştiririm, belki rastlaşmayız” deseniz bile nafile. Her saat dilimine en iyi ihtimalle üç yaşlı teyze ile iki yaşlı amca düşmektedir. Aynı havuzda zaman zaman  kreş çocuklarına da yüzme dersi verilir. Bu konuya hiç girmeyip bir cümle ile üzerinden geçmeyi uygun görüyorum:

Büyük resime baktığınızda havuzlar, birçok nesili aynı zamanda ağırlayan mekanlardır. “Hiç genç yok mu?” diyeceksiniz, tabii ki var.Bizim gibi yolunu şaşırmış birkaç çift,  eşofman yerine mayo ile şansının açılacağını düşünen üç beş tane yalnız kızımız ve yüzme hocaları. Genç bir yüzme hocasını kendini ne zaman iyi hisseder? abii ki mesai saatlerinde. Erkek üyelerden umudu kalmamış  bekar bayanlar “stil” öğrenmek için ders alırken  iltifatları ile hocaları Kara Murat ilan ederler.Yüzme sporunun kanayan yarası boş kulvar bulma sorundur.

Bir kulvarda iki kişi karşılıklı olarak yüzersiniz; tabii ki ortam dar gelir ve kulvar partnerinize kafa kol girmek durumunda kalırsınız. Çarptığınız an sanki yolda yürüryormuş edası ile dönüp “Pardon!” demek istersiniz, bu sefer su yutarsınız; mideniz altüst olur.Biraz daha şansızsanız hem partneriniz hem de komşu kulvardaki kişi dev kulaçlar atarak havuzda “Titanic Etkisi” yaratır.Yüzenlerin oluşturduğu dalgalar içinde siz de stil yüzmeye çalışırsınız ki gereksiz bir çabadır.

Havuz çevresinde oyalanmak fitness salonunda iki hareket arası mola vermek kadar kolay değildir. Yüzmesi biten  “sudan çıkmış balık“ hesabı ortalarda dolaşacağına soluğu soyunma odasında alır. Zaten sanılanın aksine ıslak bir kişi kendini seksi değil savunmasız  hisseder.

Havuzda hiç arkadaş edinilmez diyemem, edinilir. Her üye hemcinsi ile arkadaşlık eder. Soyunma odasında “Dar alanda kısa paslaşmalar” hesabı çevik vücut hareketleri ile işinizi görmeniz gerekir.Ortamda çamaşırları ile dolananların yanı sıra  kapının açılıp kapanmasına aldırmadan orta yerde giyinen tipler de vardır. Genelde bunlar zayıftır.Genelde diyorum, zayıf olup kabini kullanmayı tercih edenler de yok değildir. Duştan çıkar çıkmaz alelacele çamaşırlarını giyip ortalığa dökülürler. Siz de hayret edersiniz “Aynı aceleyi neden kalan parçaları giymekte göstermedi?” diye. Bunun üzerine benim gibi onların yerine utanan bir grup kadın, bakmamak için kafamızı neremize sokacağımızı şaşırırız.

Velhasıl kelam  kapalı havuz koca, sevgili, “her neyse işte”, bulmak için uygun bir ortam değildir.Ayrıca spor yapacaksanız, motivasyonunuzu arttırmak adına yaş ortalamasının en fazla 35 olduğu bir dalı seçmenizi tavsiye ederim.Bu anlattıklarımdan sonra paranızı ve vaktinizi daha efektif biçimde değerlendireceğinize inanıyorum