Biz spritüel rehberler ya da kişisel gelişim uzmanları, hoca olduğumuz kadar öğrenciyiz de. Öğretirken öğrenen ve bu yolla tamamlanmaya çalışan fanileriz. Arada kendi dönüşüm hengameleri arasında bizi zorlayan danışan ve öğrencilerimiz de oluyor elbet.

Bu yüzden de “Spritüel Gelişim Uzmanları İçin Zor Kişilerle Başa Çıkma Sanatı” konulu subjektif yazımı, bu yola baş koyan, zaman zaman Danışan ve Öğrencilerinden gelen zorlayıcı talepler nedeniyle muhtemelen saç baş yolan sizlerle de paylaşmaya karar verdim:

1- Size gelip “Hocam ben çok zor vakayım, on kişiye bedeldir benimle uğraşmak” diyenlere, “Sorun yok, on kişilik seans ücreti alırız bu durumda” cevabı verebilirsiniz. Pazarlığa açık olun, iki üç kişilik bedelde orta yol bulunur her zaman. Önemli olan danışan memnuniyeti.

2- Bir kere seansa gelip, günde üç kereden az olmamak kaydıyla, sizi aylarca telefonla taciz edebilme hakkını kendinde bulanlara laf arasında “Geçenlerde avukatım telefonla verdiği danışmanlık için de fatura gönderdi, ben bu kadar çok kazanmıyorum yahu” diye itiraz ettiğimde, “siz de kendi verdiğiniz telefon danışmanlıklarınızı faturalandırırsınız olur biter” dedi. “Aklıma yattı vallahi” deyin.

3- Eş, dost akraba eşrafından olup, haftada üç kez arayıp “Ay bugün yine kendimi iyi hissetmiyorum, biraz enerci yollar mısın?” diyenlere: “sana balık vermeyeyim, balık tutmayı öğreteyim” yaklaşımı uygun olabilir. Acil durumlar haricinde gelen bu tip taleplerin de sizin vakitsizlikten kendinizi iyi hissettirmediği söylemek de bir yol tabii.

4- Hiç çalışma yapmadıkları halde sürekli sızlanan, bahaneler üreten öğrencilerinize ise “Ne olursan ol yine gelme, çalış öyle gel, Eylül’de gel” deme hakkınızı kullanın. “Nasihat sadece vereni rahatlatır” sözünü de hatırlatabilirsiniz. Eğer amaçları bu yolla sizi rahatlatmak değilse, nasihat almaya artık farklı bir gözle bakacaklardır, emin olabilirsiniz.

5- Seans saatlerini aşarak size iki seans arası dinlenme hakkı tanıması gerektiğini unutan ve “bir sonraki danışanınız gelene kadar sizi yalnız bırakmayayım” hüsniyeti ile hareket eden danışanlarınızı bir sonraki randevunuzun bir mafya babası, seri katil olduğunu söyleyerek uyarın. “Sen şimdi git, iki saat sonra telefonumu çaldır, açmazsam polisi ara” diyerek onu da senaryoya dahil edin. Ancak, iki saat sonra çalan telefonu mutlaka açın! Aksi takdirde bir sonraki seansınızın ortasında mafya babasını yakalamak üzere gönderilen ekip evinizi basabilir. Bu, o sırada seansta olan danışanınızda yeni bir travmaya sebep vererek, size yeni bir kazanç kapısı yaratacak olsa da, etik değildir.

6- Yaşadığı değişimleri çözülme ve dönüşümden saymayan, daha “farklı” bir şeyler bekleyenler hep olacaktır. Derhal gidip bir sihirli değnek edinin ve farklı beklentiler içinde gelenleri onunla kurbağaya dönüştürün. Zamanla tekniğiniz oturdukça daha büyük dönüşümler yapacağınızı ilave etmeyi unutmayın.

7- Hızlı dönüşüm takıntısı olanları, hızlı olan çoğu şeyin kalıcı olmayacağına ikna etmek için bir miktar uğraşın, ancak işe yaramıyorsa modayı takip etmelerini önerin. Hızlı ve kalıcı olmayan dönüşüm ihtiyaçlarını dört mevsim tatmin etmelerine olanak sağlayın.

8- Hap bilgi peşinde olan öğrenci adaylarınıza, konsantre ürünlerdeki gibi ambalajı ve içeriği küçültürken fiyatın arttığı örneğini vererek, eğitimlerinizi tam günden onbeş dakikaya indirebileceğinizi ama fiyatının on katına çıkabileceğini söyleyebilirsiniz. Tek sakıncası, kabul ve talep etmeleri olur ki, bu durumda ısrarla ne zaman eğitim alacaklarını sormak için aradıklarında son derece doğal bir şekilde “aradığınız numaraya şu anda ulaşılamıyor, lütfen daha sonra tekrar denemeyin” cümlesini bant kaydıymış gibi söyleyebilme konusunda tecrübe kazanmanız tavsiye edilir.

Müjde Apay

1969 yılında İstanbul’da doğdu.Şişli Terakki Lisesi’nin ardından, İstanbul Üniversitesi Turizm ve Otel Yönetimi Bölümünden mezundur. Alison University Psycology Diploma ve Biology and Behavior of Psycology Sertifika, Psikiyatri Derneği Temel Psikoloji programlarını tamamlamıştır. 2009 yılına kadar Turizm ve Bilişim Sektörlerinde çalıştıktan sonra spritüel gelişim alanında çalışmak ve hizmet vermek üzere kurumsal hayata veda etme kararı almıştır. Müjde Apay, Klasik Sistem Usui Reiki Master’ıdır ve Reiki eğitimlerini destekleyen Işık Köprüsü, Çakra-Aura eğitimlerini almıştır. Eğitim ve uygulamalarından edindiği bilgi ve tecrübeleri, hem şifa uygulamalarında hem de Reiki eğitimlerinde etkili bir şekilde kullanmaktadır.