Değer mi? Bunca zaman dostlukların, sırların, sohbetlerin, paylaşımların ardına şükran duymak yerine herkese birini kötülemek değer mi? Herkesin içinde karanlık vardır, bunu kontrol altında tutanlar ile tutmaya değer görmeyenlerin savaşı büyüyor. Karanlık büyüyor ve bir ateş de biz atıyoruz. Çünkü öyle yükseklerden bakıyoruz, öyle tepelerde görüyoruz ki kendimizi, karanlığımızı bile kontrol altında tutmaya değer görmüyoruz artık. Özgürlüğü karıştırıyoruz. Bize hitap etmeyen bir şey varsa o ‘kötüdür, o aptallıktır, onlar kendilerini rezil edenlerdir, onlar fıkrasına gülünmeyenler, kendini rezil edenler, şarkısı dinlenmeyenler, sohbetleri çekilmeyenler, mizahı kötü olanlardır.’ Çünkü iyi olsa, bize hitap ederdi? O zirveden bir adım aşağı inmenizi rica edeceğim, çünkü artık kendinizi ne kadar yukarıda gördüğünüz değil, aynada kendinizi ne olarak gördüğünüz bir zamana adım atıyoruz. Kendimize ve kendi hayatımıza bir göz atacağımız zamanlar.

Bir adım aşağı inmenizi rica edeceğim, çünkü süreç kimin ne kadar yukarıda olduğunu değil, kimin ne kadar samimi olduğunu ortaya koyacak bir süreç. Burada kendimize ne kadar samimi olduğumuz test edilecektir. Adalet öyle hızlı tecelli edecektir ki, içindeki kötülüğü kendisine çarpan insanlar göreceğiz. Skandallar ardı ardına patlak verebilir bu süreçte. İşin garibi, içten içe böyle olduğunu hissettiğiniz ve şaşırmayacağınız durumlar olacaktır. Başarı hırsı uğruna hak yiyenlerin, belki kuyunuzu kazanların, sizi  güçsüz gördükleri an size patlayanların, maddi-manevi hak yiyenlerin, ardı ardına ortaya dökülmesini izleyeceğimiz bir süreç olabilir. Kıskananların, düşüşlere sevinenlerin ve sırf kendi başaramadığı için başkasının başarısını kötüleyenlerin, dedikodudan ve iftiradan ibaret olanların korkması gereken bir süreç.  Dost ve düşmanı tam olarak tanıma zamanı olacaktır. Çünkü hiçbir sinsi düşünce derinlerde kalmayacak ve bütün maskeler düşecektir. İçsel olarak rahatsanız, kimsenin zarar görmesini istemeyen bir içselliğe sahipseniz, vicdanınız rahatsa herhangi bir ters etki yaratacağını düşünmüyorum.

İlişkiler. İlişkiler için şüphe bitirici bir durum olacaktır, çünkü böyle dönemlerde her şeyden nem kapabiliriz. Bu aslında karşı tarafa güvenmemekten çok, kendimize güvenmemekten kaynaklı bir sorundur, ancak bununla yüzleşmek istemeyiz. Yüzleşeceğiz. Çünkü kendimize güven duymadığımız konular önümüze düşebilir ve bunlarla başa çıkmaya çalışabiliriz. İlişkilerde kavgaların artabileceği bir süreç olsa da, burada devreye bilinç girecektir. Bilinçli ve farkındalığı yüksek olan ilişkilere direk bir etki etmezken, hala bir şeyleri yoluna koyamamış ve aralarındaki iletişimi tam olarak sağlayamamış ilişkiler için eski defterlerin açılabileceği bir süreç olabilir. Bu yüzdendir ki, tartışmalara derinlemesine bakıp, ardında asıl yatan sorunları bulabilmeniz, ilişkinizi bitirecek değil, besleyecek bir durum olacaktır. Yüzeysel tartışmalardan kaçınılmalı ve eski defterlerden uzak durulmalı bu dönem. Eskiyi yargılamak, eskiye yönelmek hem sizi hem de ilişkinizi rencide edici bir durum oluşturacaktır ve ilişkide kimseye katkısı olmayan tartışmalara yol açacaktır, bu süreçte iletişimi yumuşatmak katkı olabilir. Duygularını göstermek, değer vermek ayrıca önemli olacaktır. Özellikle kadınların değer görme isteği, ilgi beklemesi artacaktır.

Duygularda ketumluk, sabit görüşler, ilişkide sabitlere takılı kalmak ve değişim yapmamak, inatçılık, kıskançlık artabilir. Bunlara karşı farkında olmalı ve iki taraflı katkı olmalısınız, çünkü bir tarafın negatifliği, iki kişiyi de etkileyecektir. Bu toplumsal ve çevresel olarak da etki edecektir, bu yüzden negatif insanlardan, negatifi çağıran kişilerden biraz uzak durmanız ve kendinize odaklanmanız katkı olabilir, çünkü negatifi anında kopyalayan bedenlerle dolaşıyor olacağız.

Ekonomik olarak planlama yaptıysanız, bunu devreye sokabilirsiniz. Ancak plansız ekonomilerin çok zorlanacağı bir süreç olabilir. Bu yüzden maddi olarak kendinizi güvenceye almanız, fuzuli harcama yapmamanız, borç alıp-vermemeniz tavsiyemdir. Toplumsal ve küresel olarak ekonomi için sıkıntılı bir süreç olabileceğinin altını çizmek isterim.Diğer yandan cinsellikle ilgili skandallar, ekonomi ile ilgili skandallar patlak verebilir. Bu süreçte özellikle kadınlara karşı bir duruş olabilir, saldırılara maruz kalabilirler, burada erkeklere de iş düşüyor. Kimseyi kimseye ezdirmemeye özen göstermeliyiz. Kadınlar da birbirini kollamalı ve kıskançlıklarını kontrol altında tutmalıdırlar.

‘Ben haklıyım.’ düşüncesinin bizi ele geçirmesine izin vermeyip, oluşan olayları daha iyi incelemeliyiz. Çünkü haklı çıkma dürtüsü çok fazla olacak ve istemediğimiz sonuçlar çıkarabilecektir bu süreçte. Haklı olduğundan emin olanın zaten çok fazla sesi çıkmaz, ancak haksız olduğunu bilenler, bir şeyleri örtbas etmek için çok fazla bağıracaktır bu süreçte, bu yüzden çevrenizde de böyle bir tartışma olursa, uzaklaşmanızı tavsiye ederim. Bu dönem size katkı olmayan hiçbir tartışma içinde bulunmamanız, size saldıranlara karşı gerekli cevabı verip çekilmeniz ve ikili tartışmalar içine girmemeniz sizin katkınıza olacaktır. Çünkü bu dönem öfke, biraz bilinçsizce ortaya çıkacak ve sizi de içine çekmek isteyecektir.

Diğer yandan bu dönem sevgi açlığımızın neden kaynaklandığını, ilgi görme isteğimizin derinlerde yatan cevaplarını bulabileceğimiz bir süreç. Eski ilişkilerden kalan tortuları temizleyebileceğimiz, affedebileceğimiz ve o ilişkilere veda edebileceğimiz bir süreç. Yani geçmişten özgürleşebileceğimiz, bütün ikili ilişkilerimizden kalan bilinçaltı sorunlarını şifalandırabileceğimiz ve şu an olan ikili ilişkilerimizi düzene, yoluna koyabileceğimiz bir dönem. Geçmiş hataları tekrarlamamak, bir döngüyü kırma şansı yaratabilir size ilişkilerde. İntikam duygusu ise tamamen zarar verici olacaktır, yaşanan her şeye şükran duyup, size kattıklarını kabul edip, kendi yolunuza devam edebilmeniz önemli olacaktır. Çünkü bu dönem ‘Ben seni hayatını karartacağım.’ diyenlerin hayatını karartabilecek bir dönem. Bu yüzden geçmişe bir duvar örüp, önünüze bakmanızı ve eski ilişkilerden kalan acılarla, sorunlarla beslenmemenizi tavsiye edebilirim. Bu yolun sonunda, ”Kendi zamanımdan, hayatımdan daha fazla vermeye değer miydi?” diye sormamak için öfkenizi, nefretinizi, kıskançlığınızı, sinsiliğinizi ve başkalarına kötülük adına yaptığınız planlarınızı rafa kaldırmanız sizin için iyi olacaktır. Bu sizin için bir şans ve bu virajı alabileceğinize inanıyor, bu öfke, intikam, egodan sıyrılabileceğinizi, kendi yolunuzda yürüyebileceğinizi düşünüyorum.

Yiğit Penguen