Bugün hem 21 Haziran, güneşin en uzun süreli ışığı, hem de bir çok insan Kadir gecesi olduğunu düşünüyor.
Daha önce bazı yazılarımda, bu gece olup olmadığının belirsiz olduğunu, kaynağın Hz. Peygamber’in itikafını açıklayan bir ayet olduğunu, asla uyduruk bir kandil olmadığını, ve güneş takvimindeki yerini filan yazmıştım.

21 Haziran’a denk gelmesi bence güzel bir tesadüf.
Ben bu gecenin tam ortasında, aslında her 21 Haziran’da zaten yaptığım bir çalışmayı Kadir gecesiyle de birleştireceğim.
Gecenin tam ortasını tespit edebilmek için, güneşin batışıyla, ertesi günkü doğuşu arasındaki sürenin tam ortası alınır,.
Bunun en kolay hesaplaması, yerel akşam ve sabah namazları arasındaki süreden yapılır, mesela İzmir için 00:34.
Ve çalışmaya en az beş dakika önce başlanır.

Bir kaç konu çok önemli.
Melekler dünyaya sadece bu gece inmezler, eğer varlarsa hep varlar, bu bir.
İkincisi, meleklerden medet ummak, kopya çekmek gibi, derslerimizi çalışıp, elimizden gelenleri yapmadan evrenden destek de olmaz.
Üçüncüsü, Ulu Yaratan’ı, bir şeyler istenecek bir baba gibi görmek yerine, parçaları olarak hizmet etmemiz gereken bir bütün gibi görmeyi öneriyorum hep.
Ve dördüncüsü, eğer bütünün kuvvetinden yardım istemekle yetinirseniz, onun aslında sizi de, her şeyi de değiştirme ve dönüştürme kudretini ıskalarsınız.

Zaten kadir ve kudret aynı kökten geliyorlar, yani bu gece kudretin gecesi.
Eğer, bir konuda elinizden gelenin en iyisini yaptığınız konusunda içiniz rahatsa, ve illa yardım isteyecekseniz, değişim ve dönüşüm için, kudretinden yardım isteyin.

Yapacağınız çalışma ne olursa olsun, amaca uygun ritüelleri yerine getirip, sonra kendiniz, aileniz, sevdikleriniz, ülkeniz, dünya, bütün insanlar ve insanlık için iyi dileklerde bulunabilirsiniz.
Günün ya da gecenin mana ve ehemmiyetine uygun olarak, en sonunda, muhakkak diğerlerinin dualarının gerçekleşmesi için de niyetinizi kainata, büyük ortak iradeye beyan etmeniz de çok önemli.
Benim bu konuda küçük bir hilem var, diyorum ki, “benim dualarımı engellemeyecek bütün duaların gerçekleşmesini diliyorum.”

Güneşin ışıklarının dik geldiği bugünün gölgesizliğinde, gölgelerimizden kurtulmak dileğiyle, Ulu Yaratan’ın değişim kudretinde buluşalım…

Ali Korkut Keskiner