Bazen birilerinin güzelliğini anlatmak için çok güzel bir enerjisi var, pırıl pırıl parlıyor deriz. Pırıl pırıl parlayan insanlar kendilerine aynı ışıltıda evleri çekerler; düşük enerjide bir evin ışıldamaya yardımcı olması zordur. Her yeni güne gözlerimizi açtığımız evimiz bir nevi bizim yansımamız, enerji bedenimizin uzantısıdır; bize ilham, yaratıcılık ve motivasyon verirken aramızdaki enerji ve sevgi alışverişi iyiyse mutluluk duyarız. İş hayatı ve ilişkiler gibi dış etkenler stres yaratsa da iyi enerjisi olan bir ev günün sonunda bizi güzel enerjisiyle sarmalar. Basit değişiklikler şaşırtıcı şekilde bize yeni mutluluklar getirebilir; evinizde yapacağınız şu ufak değişiklikler sizde de taze bir nefes getirebilir;

1) Tüm araştırmalar dağınıklığı toplamanın stres seviyesini düşürerek mekansal huzuru en hızlı getiren öğe olduğunu gösteriyor. Kolaylık açısından banyodan başlayıp her odada gereksiz eşyaları atın, yerli yerine yerleştirin. O eşya sizde neyi anımsatıyor? Bir neşe kıvılcımı, hüzünlü bir anı, unutaya çalıştığınız bir kişiden hatıra mı? Pozitif anılarınızı anımsatan objeleri evin heryerinde sergileyin. Saklamak istedikleriniz için depolama alternatiflerinizi gözden geçirin.

Frank Lloyd Wright’e göre güzellik gereksizlik ve fonksiyonelsizlik değildir, duygusal sağlığını dengelemek isteyen herkesin hakkıdır. depresif zamanlarda bizi teselli eder, ilham verir, içimizi sessizleştirir ve mutluluk getirir. Estetik bir tabloyla, bir çiçekle, bir renkle mekana getirilebilir.

2) Moralinizi yükselten renkler görmek zihninizi sakinleştirir. Karakterinize uygun renk seçin, sizi boğmasın, ferahlatsın ve sıkmasın. Bir duvarı boyamak çok kolaydır, kendiniz bile yapabilirsiniz ve odayı anında değiştirir. Klasik görünüm için nötral renkleri, dramatik etki için canlı renkleri seçebilirsiniz. Eğer duvarla renk getirmek istemiyorsanız büyük minlerler bir halı, perdeler veya sanat eseriyle renk getirebilirsiniz. Bir de sizin için doğru elementten renkleri kullanırsanız mutluluk için optimum koşulları sağlamış olursunuz.

3) Japon Kozaburo Takenaka bitkilerin sadece havayı temizlekle kalmayıp insan zihinin sakinleştirdiğini keşfederek hastane ve kamu binalarında ”ekoloji bahçeleri” fikrini geliştirdi. Kan basıncını düşürerek stresi azaltmak isteyen herkes iç mekan bitkilerini kullanılmalı. Bitkilerin çoğu gündüz oksijen gece karbondiyoksit salar, şu bitlkilerse tüm gün oksijen salar, yatakodasında kullanabilirsiniz;

Aloe vera

Dendrobium orkide çiçeği

Gerbera çiçeği

Güve orkide

Paşa kılıcı

Barış çiçeği

4) Esansiyel yağlar konsantre doğal kokularıyla modunuzu hızla yükseltebilir. Aralarından;

Ağaç kokuları sedir, palo santo, buhur, topraklanmanızı sağlar.

Biberiye canlandırır.

Tütsü konsantre olup meditasyon yapmak için iyidir.

Kehribar ve vanilya samimi bir ortam yaratır.

Baharatlar ve meyvalar mutfakta güzel kokular yayar.

Banyoda taze olan her şey iyi gider, narenciye kokuları garantidir.

Yağlar yerine kokuları veren bitkileri evde yetiştirebilirsiniz;

Philadelphus

Yasemin

Hanımeli

Gül

Okaliptus

Lavanta

Biberiye

Nane

Sümbül

 

5) Güneş girmeyen eve doktor girer sözü bilimsel araştırmalarca kanıtlanmış; içerideki ışık miktarı sağlık miktarını gösteriyor, yeterince gün ışığı alımı uyku kalitesini arttırıyor. Evinizde yeterince ışık yoksa ışığın düştüğü noktalara aynalar kullanarak yayabilirsiniz. Aydınlatmada doğal ışık kullanabilir ve sarı rengi tercih edebilirsiniz…

6) Dijital detox çok yaygınlaştı ve vücudunuzdaki radyosyon miktarını azalttığı için çok önemli. Belli bir saatten sonra interneti kapatmak, akşam yemeğinden sonra telefona bakmamak, yatak odasına telefon, ipad sokmamak, telefon yerine basit bir alarm saati kullanmak yardımcı olabilir.

Merhametin mutluluğu geliştirdiği gözlenmiş, insanlara yardım etmek ruhunuzu besler ve size iyi gelir. Her akşam yatarken bir şükür defteri tutmak hayatınızdaki pozitif olayları arttırır, kalkarken de gün için pozitif niyet o günü iyi geçirmek için etkilidir.

Sinem Oktay