Yaratıcının enerjisi burada ve daima bizimle oldu. Bunu çeşitli kitaplardan defalarca okumamıza rağmen, şu ana kadar yaratıcı enerjimizi bilerek ve bilinçli kullanmadık. Yaratıcı enerji bizden fırsat buldukça zaman zaman kendini gösterse de biz onu da sınırlamaya kabullenmemeye çalıştık. Çünkü yaratıcı enerjinin kullanılmasından doğan sorumluluğu almayı istemedik. Korktuk, çünkü sen yaratmadığına karşı sorumlu olamazsın, bizde öyle yaptık. Hep başkalarının yarattığını düşünmek rahat tenkit edebilmemizi sağladı. Oysa gerçek Bilinçli ya da bilinçsiz olarak daima yarattığımızdır. İyi kötü her ve varsa biz yarattık, hayatımıza felaketleri de sevinçleri de biz yaratıcı gücümüzle çektik. Artık farkındalıkla yaratma ve sorumluluğu alma zamanı geldi. Bugüne kadar farkındalıksız yaratıcılığın insanlara, insanlığa, evrene neler yatığını gördük. Yarattıklarımızın hizmetkarı olarak yarattıklarımızı düzeltmek, düzenlemek zamanıdır.

Farkındalıkla yaratıcılıkta ego yoktur, hizmet vardır, sevgi vardır. Sizdeki sevginin yaratıcılığının tadını çıkarın. Şimdiye kadar gördüklerinizin ve öğrendiklerinizin ve ille de kendinize koyduğunuz sınavların ödülü olan yaratıcı enerji sizinle hayat bulacak, ruh bulacaktır. Bu farkındalıklı yaratıcılığın hazzını yaşayın. Şimdi bu enerji sizde farkındalıkla hizmet etmeye hazır ol emrini verin, kapsayın kabullenin. Kabullendiğiniz sürece yarattıklarından memnun olmanız yani rıza göstermeniz razı olmanız gerekmez, hemen düzeltin. Daha iyisini yaratın. Çünkü bunu yapabilirsiniz. Artık bu enerji rast gele sizden akıp gitmesin. Bu enerji kulluğu kabullenemeyecek şekilde bilinçlerde şekil bulmasın. Şimdiye kadar olan buydu.     Sizden akan her damla enerjinin her zerresinin farkında olun. Bakalım neler, ne güzellikler yaratacak. Bu konuda tek ve son cümle egosal yaratıcılıkla nasıl farkındalıklı yaratıcılık ayırt edebileceğimiz sorusudur. Egosal yaratıcılıkta hizmet değil kölelik vardır; insan yarattığının esiri olur. Yarattığını geliştirip güzelleştiremez. Adeta o onun için tapılacak şeydir. Çünkü kendi yaratmıştır ve tapınır. Yüzyıllarca böyle olmuş ve olmaktadır. İnsan putlar yapmış ve kendi yaratıcılığının simgesi olan yaratılmışa tapınmıştır. Daha çok çeşitli ayırıcı özellikler vardır ancak bu en belirgin egosal yaratım olduğundan bunu örnekledik. Yaşadıkça, yarattıkça farklılıkları siz de göreceksiniz.

Birlik, bütünlük, dünya ve evrenler için yaratmada ego olamaz. Ancak sizin ego diye damgalayabileceğiniz hatalar her zaman mümkündür. Daha ana sınıfında başlıyorsunuz. Hatalar insanları doğruyu bilmeye götürür. Yarattığınızın farkına varın, hatalıysa kabullenin ve düzeltin. Sonunda hata yapmaz hale geleceksiniz. Bu hale gelene kadar sürekli düzeltin. Yarattığınızı kabullenin, suçlamaları aldırmayın, değiştirin ve düzeltin. Mükemmellik sizlerle şekil bulacaktır.