Otizmle öğrencilerimin çocukları aracılığıyla tanıştım.
Farklı bakış açısıyla birçok mucize yaşadık.
Artık pratik çalışmalar yapmadığım için, detaylara girmiyorum.

Ama otizm tanıları genelde hep atipik olarak konuyor. Çünkü tipik olanı yok, semptomlar üzerinden gidiliyor.
Tanıda geç kalınması en büyük sorun. 2 yaşa kadar tespit edilirse, çocuk kendi hayatını yönetebilen bir erişkin olabiliyor. 5 yaşa kadar tespit edilir ve adaptasyon çalışmaları başlarsa, toplumla uyum içinde olabiliyor. ama 5 yaştan sonrası zor.

Bunun sebebi otizmin nedeni. Modern tıbbın bir çok teorisi var. Ama otizmin aslında sadece bir tek nedeni var.

Bu çocuklar yüksek frekanslılar. Yeni çağ tabiriyle, kristal çocuklar. Başta sezgileri olmak üzere, psişik yetenekleri çok yüksek. Başlangıçta konuşmaya ya da doğrudan iletişime ihtiyaç duymamalarının sebebi bu.

Geldikleri ailede, çocukla kurdukları bireysel ilişkiden bağımsız olarak, eğer ebeveynlerden biri, diğerinden talep ettiği ilgi miktarını göremediğini düşünüyor ve diğer ebeveyni suçluyorsa, bu çocuklar dünya normlarına uyum sağlamayı reddediyorlar. Ve bunun istisnası yok.

Bir süre sonra, karşılanmamış beklentilerin, içsel şikayetlerin sezgisel yükü yerine, kendi frekanslarının dünyasında yaşamayı seçiyorlar.

Yapılacak şey, önce ebeveynlerin diğer eşten beklentilerinden vazgeçmesi. Sonra hem anne hem de babanın, özellikle de çocukla aynı cinsten ebeveynin, ayrı ayrı, her gün belirlenmiş bir saatte, 20 ya da 30 dakikayı, çocuğun mekanında, çocuğun istediği aktivitelerle geçirmesi. İstisnasız her gün, o sırada cep telefonu filan kullanmadan, çocukla iletişimi hiç kesmeden, tamamen çocuğun patronajında.

Bunun dışında ebeveynlerin kendilerini sakin ve huzurlu tutmaları da çok önemli. Özellikle çocukla ilgili endişelerini asla yansıtmamaları lazım.

Çocuk için sağ beyin ve sol beyin dengeleyici enerji çalışmaları, ki bunlar uzaktan da olabilir, çok faydalı. Ve çocuğun özellikle anne karnı dönemi ve ilk altı ayı da şifalandırılmalı. Reiki 2 bu konularda yeterli. Spirulina da abartmamak kaydıyla verilebilir.

Sevgili anne babalar, otizmle mücadelenizde, çocuğunuz için önce kendinizi dengelemeniz gerekiyor. O sıkıntıları aşınca, siz düzelmeyeceksiniz, siz düzelince, o, sıkıntılarını aşacak.

Dünya otizm farkındalığı gününde, bunların da farkında olalım…

Ali Korkut Keskiner