Uzun yıllardır performasından bir şey kaybetmeyen Dualite basketbol takımının, karşısına bu defa zorlu bir rakip olan Yeni Enerji takımı çıktı. Dün akşam karşı karşıya gelen, 2 takımı gelin biraz daha yakından tanıyalım.

 

 

Favori  gösterilen Yeni Enerji basketbol takımı; günden güne ağırlığını Dualitenin taraftarlarına çok yoğun bir şekilde hissettirmeye başlamıştı ancak ilk başlarda kimse takımın bu denli güçleneceğini tahmin etmiyordu. İlave olarak; Dualite takımının, milyonlarca taraftara sahip olması da buna engel olamadı. Her iki takım seyircileri takımlarını çok ilginç tezahüratlarla destekliyorlardı.

 Yeni Enerji ve Dualite takımlarının seyircileri, yoğun tezahüratlar eşliğinde maça ayrı bir coşku katıyorlardı ve bu da oyuncuları ateşliyordu. Onların destek gösterileri uzun zaman dillerden düşmeyeceğe benziyordu. Her iki takım seyircisinin sloganları şöyleydi.

“ Yeni Enerji, Yeni Enerji sen zaten hep vardın. Seninle 5.boyuta-saf bilince doğduk. Seninle sonsuzluğa uzanacağız. Her şey sendedir ve Sen herşeydesin. Takımlar yaratıldığında, Sen her takımdaydın. Takımlar  yaratılmadan önce sen her takımdın.”

“ Dualite, Dualite seni var eden hep vardı. Seninle 3. boyuta-zihin gücü ile doğduk. Seninle öleceğiz. Her şey senin deneyim alanına uzanmış. Her şey sende  gizemdedir ve Sen herşey de oyun alanımızsın. Takımlar yaratıldığında, Sen takımdaydın. Takımlar yaratılmadan önce sen hiç takımdın.”

Taktikler, Güçler, Korkular

Yeni Enerji basketbol takımının yıldızı, Teknik Direktör Ben, Ben’imin yaratıcı taktikleri ile  parlamaya başlamıştı. Dolayısı ile takımın bireysel anlamda gücünün farkında olarak çok iyi motive olması da; Dualite oyuncularının, takım performansını derinden etkiledi.

Dualite basketbol takımının oyucuları da artık Yeni Enerji takımı gibi bireysel olarak kendi güçleri ile var olmak istiyorlardı ancak Teknik Direktör Toplu Bilinç, bunun sakıncalı olabileceği düşüncesi ve kendi taktiklerinin işe yaramayacağı korkusu yüzünden buna izin vermiyordu. Fakat şimdi karşılarında  ciddi anlamda ve tek tek gücünü ortaya koyan Yeni Enerji takımına karşı yapabilecekleri hiçbir şey yoktu. Gecenin olağanüstü karşılaşmasına gelin hep birlikte yakından bakalım ancak önce oyuncuları tanıyalım.                                                      

YENİ  ENERJİ  TAKIMI: TEKNİK DİREKTÖR: BEN BEN’İM

BOLLUKÖZGÜRLÜKSEÇİMSİHİRFARKINDALIK- ŞEFKAT- NEŞEDENEYİM-DEĞİŞİMGENİŞLEMEKCESARET

DUALİTE TAKIMI : TEKNİK DİREKTÖR:  TOPLU BİLİNÇ

YOKSUNLUKHÜKÜMÇABA- REALİTE- İLLÜZYON- YARGIDRAMA KADER- DÜZEN KAOS-KORKU

1.Periyod

İlk periyoda hızlı başlayan Dualite takımı İllüzyon’un kendini gizleyerek kolaylıkla farkedilemeyen atakları ile ilk 5 dakikada 12 sayı üretti. Ancak çabuk toparlanan Yeni Enerji fundementalını son zamanlarda oldukça geliştiren, Farkındalık ile yüksek skorla oynamaya alışkın skorer oyuncu İllüzyon’un sayı bulmasını zorlaştırdı.

Bu dakikalardan sonra oyuna iyice ısınan Yeni Enerji, oyuncusu Seçim’in verdiği bilinçli ve kararlı paslarla üst üste sayılar bularak eşitliği sağladı. Adam adama müdafaa ile mücadele etmeye çalışan Dualite;  oyuncusu Çaba’nın, tüm gayretlerine ve mücadelerine rağmen Seçim, içeriden “anlık” sıyrılmalarla çok kolay sayı üretti. Teknik Direktör Toplu Bilinç, Çaba’nın, Seçime karşı gücünün olmadığını görünce oyuncusuna daha agresif oynamasını söyledi.  Ancak Çaba enerjisini çok fazla tüketmesine rağmen, Yeni Enerji farkı 2’ye çıkarmıştı.

Skor 14-12 gösterdiğinde Yeni Enerji oyuncusu Cesaret’i, Korku ile savunan Dualite takımı, Cesaret’in korkusuzca attığı sayılara engel olamayınca Yeni Enerji  takımı skoru 23-17’ye taşıdı. Bu dakikalarda Yeni Enerji oyuncusu en skorer oyuncusu Sihir’i,  Dualite’nin  oyuncusu Realite’nin, baskıcı savunması ile durdurmayı denemesi başarılı sonuç verdi.  Ve skor eşitlendi. 23-23. Böylelikle Dualite takımı, oyuncusu Realite, Yeni Enerji takımının uzun oyuncusu Sihir’in, içeriye oynamasına engel olarak onu dışarıya oynamaya mahkum etti.

Periyodun son dakikasına bu skorla girilirken, Dualite takımı, kendisini her türlü mevkii de gösteren çok güçlü bir oyuncu olan Drama ile, Yeni Enerji takımını durdurmaya çalıştı. Ancak evsahibi takımın Drama oyuncusu kadar kuvvetli ve enerjik olan Neşe oyuncusu üst üste 3’lük atarak farkı biraz daha açtığında skor 29-23 Yeni Enerji takımının üstünlüğü ile sonuçlandı.

2. Periyod

2.Periyoda hızlı başlayan Dualite takımının uzun oyuncusu Yargı’nın, üst üste atakları ile arayı 12 sayı farkla açtı. 5.dakika da üstün olan taraf  41-32 Dualite’ydi.

Yargı tüm takımın oyununu bozdu. Yeni Enerji oyuncuları nefeslerin tutulduğu bu dakikalarda Yargı’ya teslim olarak, savunma yapmak durumunda kalınca Yeni Enerji Teknik direktörü mola almak zorunda kaldı.

Mola An’ı: Teknik Direktör Ben Ben’im oyuncularına nefeslerini neden tuttuklarını sordu. Oysa en güçlü silahları nefes almaktı. Teknik Direktör, Yargı’nın üstün oyun kabiliyetini bozacak taktiği ile oyun planını değiştirdi. Taktik şuydu: Nötr alanda herkes Şefkat’in üstüne oynayacaktı. Hiç kimse sayı kaçırdığı için ya da savunma yapamadığı için kendini üzmeyecekti. Yargı’nın en sevdiği oyun türüne kimse alet olmayacaktı. Aksi takdirde oyunu kaybedeceklerdi.

Moladan sonra:  Yeni Enerji, Şefkat’in üzerinden oynamaya başlayınca hem içeriden hem dışarıdan oldukça skorer oynayan Yargı’yı durdurmayı başardı.  Yargı’nın sert şutlarına karşı, Şefkat, aldığı paslarla son derece yumuşak atışlarla içeriye oynamaya başladı. Oyun bundan sonra yumuşadı ve Şefkat bu sefer de verdiği enfes paslarla diğer oyuncuların da kendilerine gelmesini sağladı. Ancak son anda toparlanma Yeni Enerji’ye yetmedi ve skor  53-50 Dualite lehine sonuçlandı.

3. Periyod  

Mücadelenin üçüncü periyodunda ise her iki takımın ilk beşi neredeyse aynı kaldı. Sadece Yeni Enerji’de Farkındalık ile Deneyim, Dualite’de de Kader ile Çaba  yer değiştirdi. Aslında rolleri de değiştirdiler desek doğru olur. Zira Deneyim’in karşısında bu kez Kader vardı ve kendisi neredeyse tüm zamanların en yüksek skorlu oyun kurucusuydu. Farkındalığın eksikliğini aratmayan Deneyim her alanda, her safhada kendini göstermeye başlayınca; maçın havası birden bire hızlandı. Seyirciler tadına doyulmayacak maçın tarih yazmasına şahit olmanın hazzı içindeydi. Deneyim’in son derece sakin ve emin bir şekilde oyun kurması, Kader’in hızlı ve atak oyun kuruculuğu ile karşılaştırılınca skor eşitlenmişti. 72-72. 

Son dakikalara girilirken Dualite oyuncusu Realite, kendini oyunda neredeyse unutturacak şekilde adeta Yeni Enerji oyuncusu Sihir’in karşısında devleşerek bir anda maçın seyrini değiştirmek üzereydi. Son saniyelerde skor 78-77 di. Ancak devreye bu sefer  Sihir’in, Realite’nin kuralcı oyunculuğunu çözmesi ile son anda attığı üçlük ile  3.periyot 80-78 Yeni Enerji lehine bitti.

4. Periyot

Yeni enerji bu periyoda en güçlü oyuncusu olan Şefkat’in yerine, Bollu’ğu dahil etti.  İlave olarak, Özgürlük, Değişim ve Genişleme oyuna dahil oldular. Artık tüm oyuncular içeriden ve dışarıdan sayı bularak adeta gökten sayı yağdırıyorlardı. 

Buna karşın Dualite’de İllüzyon’la Yoksun’luğu yer değişitirdi. İlave olarak; Hüküm, Düzen ve Kaos oyuna  dahil oldular. Şimdi neredeyse güçler eşitlenmiş ve tüm kozlar sahaya sürülmüştü.

Genişleme tüm ekibi ateşleyerek sıkı müdafaa yapmaya başlayınca, skorer oyuncu Kaos son derece etkisiz kaldı. Kasti müdafaa yapması ise Yeni Enerji oyuncularını iyicene coşturdu. Sinirleri giderek gerilen Dualite takımı git gide hatalı oynamaya başlayınca 4. Dakikaya 92- 88 Yeni Enerji takımı lehine girildi.

Nefesler tutulmuştu neredeyse. Herkes dünyaca ünlü oyuncu Yoksunlu’ğun liderliğinde oyunun şeklinin değişeceğini tahmin ediyordu. Ancak bu defa beklenen olmadı. Bolluk, Yoklu’ğun kapanma stratejisi ile oynamasını kendi açık oyunu ile adeta sahadan sildi. 7. Dakika da skor 99-96 Yeni Enerji lehineydi.

Yoğun tezahüratlar devam ettiği, seyircilerin en ateşli bir şekilde takımlarına destek verdiği kritik dakikalarda; Dualite’nin neredeyse en tecrübeli oyuncusu olan Hüküm, takımını sırtlamaya başladı. Çok etkili performans gösteriyordu. Karşısında neredeyse kimse yok gibiydi. Yeni Enerji etkisiz olmaya başlamıştı. Dualite 102- 101 öne geçtiğinde dakikalar 8’i gösteriyordu.

İşte tam bu sırada Yeni Enerji bir mola aldı. Yeni taktik olarak Özgürlüğü dışarıdan Değişim ile içeriden de Genişleme ile güçlendirmeyi planladı.

Diğer yandan Dualite’de oyuncusu İllüzyonu tekrar oyuna dahil etti. Böylelikle teknik dirktör Toplu Bilinç, Hüküm oyuncusunu içeriden Düzen ile dışarıdan da İllüzyon ile güçlendirme taktiği verdi.

Maçın son dakikalarında gerçekten tüm nefesler tutulmuştu. Hüküm sayı yapmakta Yeni Enerji oyuncusu Özgürlü’ğün devreye girmesi ile zorlanmaya başlayınca; Düzen dayatmacı müdafaa anlayışı ile içeriden oynayarak sayı buldu. Skor 104-101 di.

Ancak Özgürlüğün dayatmacı müdafaa oyununa gelmeye niyeti yoktu. Niyeti içeriden Genişleme’den aldığı paslarla oyun kurmaktı. Pasları özellikle Değişime vererek oyun planını kurdu. Taktik çok başarılı oldu. Ve üst üste sayı üretmeye başladılar. Son dakikaya girildiğinde skor 105-104 Yeni Enerji lehineydi. Ve maç bu skorla da bitti.

Maç Yorumları.

Dualite Teknik Direktörü: İstediğimiz gibi oynayamadık. Rakip çok inaçlı ve istikrarlıydı. Adam adama savunma bu maçda işe yaramadı. Oyun taktiğimiz rakibin kolay sayı üretmesine sebeb oldu. Onların Gnost ( kendiliğinden yaratıcı çözüm) taktikleri fundemental yeteneklerini ortaya koymaları sonucunda;  bireysel olarak kendiliğinden sayı bulmalarını sağladı ve akıcı oyunları bizi saf dışı bıraktı.

Yeni Enerji Teknik Direktörü: Çok kolay bir maç oldu. Gnost taktiğimiz çok işe yaradı. Oyun planımızı bireysel başarıların üzerine kurunca, oyuncularımız sahada adeta devleşti.  Oyuncularımızı kutluyorum.

Yeni Enerji Takım Kaptanı Özgürlük: Hocamız Ben Ben’im aslında bize ve tüm dünyaya en önemli oyunun kendi bireyselliğimizi kullanarak ancak takım oyunu oynayabileceğimizi gösterdi. Ben kendi özgünlüğümde, kendi alanımı genişlettikçe rahat  sayılar bulduk ve Hüküm’ün savunması etkili olamadı. Takım arkadaşlarımla beraber ahenk içindeydik. Ancak herşeye rağmen rakip takımın Kaos oyuncusunu kutluyorum çünkü bizi kendimize getiren ve oyuna daha fazla konsantre olmamızı sağlayan onun ateşli oyunu oldu. Takım  arkadaşlarımdan Genişleme, Kaos’un oyununu çözmedeki başarısının sırrı; O’nun oyun gücünü, kendi oyununa dahil etmesiydi. Diğer bir deyişle; Gelişim, Kaos’un sayı atmasına imkan  vererek, O’nu yordu ve hızını kesti ve biz de ( Özgürlük, Bolluk. Değişim),   bu sayede alanımızı genişleterek oyuna tüm ağırlığımızı koyduk. Kazandık. Çok mutluyuz.    

Dualite Takım Kaptanı Yoksunluk:  Açıkçası takım olarak iyi savunma yapmamızın dezavantajını yaşadık. Oyun planımız fazla sayı yememeye endekslenince, korktuk ve kapalı oyun planımız işe yaramadığı için çok sayı yedik. Tam dışarıdan oynamaya başlamıştık ki; Yeni Enerji, adeta üzerimize sayı bombası atarak, bizi iyice saf dışı bıraktı. Gücümüz buraya kadardı. Kaybettik. Üzgünüz…

İşte böyle sevgili okuyucular. Yeni Enerji artık Ben’de Var’ım diyerek iyice güçlenmeye başladı. Benim maçda en dikkatimi çeken unsur; oyuncuların özellikle serbest atışlardaki üstün performansıydı. O sıra ritmik nefes alışları maçın tüm seyrini değiştirecek düzeydeydi. Bir ara Teknik Direktör Ben Ben’im, oyuncularına en büyük ödülün sakin bir şekilde nefes alınması ile gerçekleşeceğini söylüyordu. Hatta kelimeleri tam aktarmak gerekirse eğer şöyleydi: “ Nefes oyunda farkındalık halinde kalmanızı sağlar. Gücünüzü tam kapasite kullanmanıza olanak verir. Özellikle serbest atışlarda burnunuzdan yavaşça nefes alarak ve sonra yavaşça yine burnunuzdan nefes vererek en büyük atışınızı yapmanız mümkündür. Ben Ben’im olarak nefes taktiğini unutmadan oyunumu oynadım ve sizler aracılığı ile hala oynamaya devam ediyorum. Nefes oyun alanınızdaki mükemmeliğin şefidir. Yaratacağınız sayıların katalizörüdür.

Tüm bunlara ilave edeceğim en önemli gerçek de şudur:  İçinizde sonsuz sayıda potansiyel barındıran evrenler vardır ki; onlar en büyük oyuncudur ve sakın bu sihri devre dışı bırakmayın. Zira, siz onu ortaya çıkardıkça, o smaç yaparak, en yüksek potansiyelinize genişlemenize aracılık edecektir.”

Esra Ö. Erdoğan