Bugün benim doğum günüm ve görüyorum ki yaratılış benim en büyük hediyem. Bu dünyada, bu bedende, tam bu zamanda ve tam da olduğum bu şekilde var olmak, sahip olabileceğim en büyük ayrıcalık.

Daha ilk nefesimden itibaren bana bu hediye yavaş yavaş ve her an artan şekilde verilmeye başlanmış. Nefes aldıkça çoğalan, çoğaldıkça da tüm bedenimi kaplayan ışık bu.

Tüm sahip olduklarım, sahip olamadıklarıma şükrettim; sonra gördüm ki hiçbir şeye sahip değilim; zira her şey benim, ben de her şeyim.

Başıma gelen iyilikler, kötülükler,  gördüğüm güzellikler, çirkinlikler; sonra anladım ki iyi-kötü ve güzel-çirkin diye bir şey yokmuş, her şey hayrıma oluyormuş.

Başarılar, başarısızlıklar, kazançlar, kayıplar, gelenler, gidenler de boşuna, zira olan hep Bir’miş.

Ne ölümler, ne doğumlar, ne sonlar ne başlangıçlar, ne geçmiş ne de gelecek; tüm bunlar da tek bir An’mış.

Ne varlık ne yokluk, ne açlık ne de tokluk; bunlar da aslında hiç yokmuş.

Ne az ne de çok varmış, her testi dolması gerektiği kadar dolarmış.

Eksik gördüm, fazla aradım; gördüm ki bırakınca gelen kıvamında olanmış.

Ne geç ne erken varmış, her şey zamanında ve deminde oluyormuş.

Gezdim dolaştım, mucizeler aradım durdum; sonra anladım ki en büyük mucize bendeymiş.

Derde düştüm,  dört bir yandan derman sordum; sonra dermanı Aşk’ta buldum.

Ne doğum ne de ölüm, ne doğum günü ne de ölüm günü; bildim ki Aşk’ta olan her nefesinde yeniden doğarmış.

Ve nihayet anladım mi bugün değilmiş benim doğum günüm, meğer o gün nefes aldığım her An’mış…

Aldığım her nefese ve her an yeniden doğuşa sonsuz şükürle…

Yunus Emre Berk

Yunus Emre, 1976'nın karlı bir Ocak sabahında, İstanbul’da doğdu. Çocukluk yıllarında başladığı “niye” sorularına, daha sonra “neden” i eklemiş, evrende özüne doğru çıktığı bu seyahatte kendi kitabını okumaya, hep dinlemeye ve izlemeye niyet etmiştir. Geçimini hukuk danışmanlığı yaparak sağlamaktadır -çok şükür- asıl işi ise “3H” dir: Haddini Bilmek - Hizmetini Bulmak - Hakkını Vermek. Kendini keşif ve hizmet yolculuğunda Mevlevi, Sufi, Şaman ve Budist Hocalar ile çalışmış, UCLA’den Mindfulness/Meditasyon eğitimleri almış ve çok sayıda inzivaya katılmıştır. Çok değer verdiği ustasının inisiyasyonuyla Reiki Master’ı da olmuştur. Tüm bunların ötesinde ise halen ve aslen, Rab sisteminde öğrenmeye ve eğitimine devam etmektedir. Adını taşımaktan gurur duyduğu Yunus Emre gibi; her yaratılanı Yaratan’dan ötürü sever ve Olmak için ölmeden önce ölmeye çalışmaktadır.