Ne yazık ki, yıllarca hayatı çok ciddiye aldım. Hayır, hayır sanmayın ki eğlenmesini, gülmesini, gezmesini yaşamın tadını çıkarmasını bilmeyen kişilerdendim. Aksine yaşamla çok eğlendiğim, belkide kimsenin hayatın tadını çıkarmadığı kadar tadını çıkardığım zamanlar oldu.Sanırım bu zamanlar bana , herzamanın böyle olmasını hatırlatmak içinmiş, hani deriz ya en kötü günümüz böyle olsun diye ve derken de kendimiz bile inanmayız aslında.
Neyse sevgili arkadaşlar; yaşamı ciddiye almak için çeşitli nedenlerim vardı ve çok da haklıydım, bu hayatı ciddi ciddi kukumav kuşları gibi düşünerek heba etmek için.En basit şekliyle karnımın doyması gerekiyordu, hani öyle kolay kolayda doymam cüssemdende belli olacağı üzere, başımın üstünde çatı olması gerekiyordu, çocuklarıma yetmeliydim bana ihtiyacı olan herkese yok dememeliydim, gerekirse bin parçaya bölünmeli ama illede her yere herkese ve her işe yetişmeliydim.Sizce yaşam bu mu?

Diğer bir konu Kendimizi bulma yada basitçe hatırlama ,ben kimim, neyim sorusuyla başladı, sözde kendimiz için sorduğumuz kişisel, alış verişle ilgisi olmayan eğlenceli bir soru, peyki buldukmu gerçekten ? Hayır bulduysak yetindik mi? ne dersiniz? daha öncede yazmıştım biraz tekrar gibi olacak ama yetmedi, bulduk tüm hakikatleri, tüm sırlara eriştik, peyki sonra ne oldu? Daha iyi bilgi varmı bu bilgiler bana yetmiyor, daha daha çok çalışmalı, daha çok bilgi toplamalı, daha çok kendimizi tanımalı ve tamamlamalı.Arkadaşlar ya kendinizi bulmuşsunuzdur yada bulamamışsınızdır. Ya birsinizdir ya değilsinizdir. Bunun dahası yoktur. İç ses duyulur duyulmasına da, bu kadar kolay değildir. tüm gerçekleri o söyler şöylemesinede ya söylemedikleri ya henüz duymamış olduklarım varsa,o iç ses susturulur sen sus bak buradan da birşey öğreneceğim belki ,sen karışma yapılır zavallı uyanmış benliklere.

Yaşam herşeyiyle , içsel yada fiziksel her yönüyle çok güzel çok eğlenceli bir oyundur,hemde hiç sıkıcı olmayan sürekli değişen,yeni yeni oyunlar dizisidir, VE ASLA VE ASLA CİDDİYE ALINMAK İSTEMEZ!!!!!

Siz yaşamı ciddiye aldıkça, o siz onu dahada ciddi sanın diye, istediğiniz ciddiyetle karşılık verir , nede olsa herkesin zevki farklı diye düşünür, buda ciddi oyunlar seviyor sanır .Size daha fazla daha fazla sorumluluklar yükler ki , siz bu oyundan tatmin olun diye , acımı? al sana dahası yapar.

Hocalarmı arıyorsunuz?, gerçeklerin peşindesiniz ve her hoca size farklı bilgiler vermekte ama hiç biri tüm bilgiyi size verememekte yada vermemekte öylemi? alın size dizi dizi hocalar , elinizi sallasanız bir hoca,hayrını görün, alın yeni arayışınız hayırlı uğurlu olsun? Bu oyunda bunu seçtiniz buyrun, hatta oluşan tesadüfleride ağzınız bir karış açık herkesede anlatın hayretler içinde, ”valla tam şu konuda ehil bir hoca arıyordum yahu nasılda tesadüf etti filanca yerde” diye. Sen bu oyunu seçtin yaşam önüne getirdi hepsi bu , bu kadar basit.

İş mi arıyorsun ömür boyu iş ararsın? yaşam sen iş aramaktan zevk alıyorsun sanır. Sana çeşitli oyunlarla aynı olayı defalarca yaşatır bunun sana zevk verdiğini enerjini tamamladığını sanır.Tek bir farkla bulacağını bilene de buldurur.

Sen çalışmasan, sen ve herkesin aç kalacağını mı sanıyorsun ömür boyu çalışırsın.

Yaşam aramakta olduğunuzu hep size sunmuştur , hemde anında.

Mesela ismi lağzım değil , bir arkadaşım var infinity deriz biz ona, ömür boyu eşini arar hep güzel kızların ona koşarak geleceğini bilerek ve bulmakta istemez gerçekte, bulursa gelecekleri engellerim diye. Hepiniz şahitsiniz ki, memleketimizde bu kadar güzel kız bolluğu olduğunu bize gösterdi.

Neyse bu sadece aradıklarımızın hemen ve anında karşımıza çıktığına canlı bir örnekti.

Arkadaşlar ben yaşamımın efendisi ve hocasıyım, ben oyunların farkında olanım, hep böylemiydim? hayır elbette, onun için Yaşamı çok ciddiye aldım diye başladım.

Çok acılar çektim çünkü yaşam zevk alıyorum sandı, çok sorumluluklar yüklendim çünkü sorumluluk sahibiydim.

Peyki, şimdi beni böyle söyleten ne? Ukalalık, hayır! Farkındalık .

Ben ve siz, tüm yaratılmış yaşama düşmedik sevgili arkadaşlar , zaten tesadüfen doğmadığımızı artık hepiniz biliyorsunuz , ama bu yaşama öyle körlemesine düşmedikte oynadığımızı oyunu sonuna kadar ciddiye alarak çok güzel oynadığımız için geldik , yaşamın devamını sağlamak için onun bize ihtiyacı olduğu için geldik, ben bildiklerimi hep paylaştım ama asla söylediklerimin uzmanı, hocası olmadım, sadece bilgimi paylaşltım. Şimdi sizinle paylaşacağım bilgim ise yücelerin yücesi , efendilerin efendisi, hocaların hocası olan sizlerden , özgür benliklerden boyun eğen, köleler yaratabilirmisiniz?
Şimdi biliyorum ki , yaşamınızda ki tüm zorluklar içiniz dışınız bir olmadığından kaynaklanıyor. Yok size sahtekar demiyorum size içleri yüceler yücesi, özgürler özgürü sonsuzluk ötesi varlıklardan köleler yaratılamıyacağını söylüyorum.
Sizler boyun eğecek , kendi üzerinizde hocalar yaratacak sahte gülümsemeler ardında , düzene uyacak varlıklar değilsiz. 

İçinde taşıdığınız güç gibi değilde, toplumun size yakıştırdığı , kimliklerle eğlemde bulunduğunuzda zoruluklarla karşılaşıyorsunuz.

Siz hoca olduğunuzda, siz efendi olduğunuzda tüm zorluklarda bitecektir.

Hoca ve efendi kendini yönetendir.Hoca yücelerden sınırsız varlıklardan, özgür bireylerden göz kamıştırıcı sizlerden,köleler yaratan değildir.Sizi sınırlayan, size boyun eğmeyi öğreten, sizi sınıflara ayıranlardan kaçın . Size dosdoğru bilgiler veren ve bu bilgileri sınırsız sizinle paylaşanlar, sizi özgürlüğünüze ulaştıranlar, size işe yarar bilgiler verenler , işte onlara yanaşın ve bilinki onlar kendi yaşamlarının hocalarıdır ve size hoca olduğunuzu efendi olduğunuzu yaşamınızın tek sahibi olduğunuzu hatırlatanlardır. Onlar hoca olarak anılmak istemezler onlar bütünü görür ve bilirler ki kimse kimsenin hocası değildir evet bir yönetim varsa o da birtek kendi benliğimiz kendi yaşantımızdır. herkez bir ve bütündür kimi hatırlatılmaya ihtiyaç duyandır.
En yeni düşüncede , en yeni buluşta bile bir keşif olmadığını hocalar bilir, herşeyin yaşamdan çok önce düşünüldüğünü ve o düşünce denizine ulaşıldığında her türlü keşif sandığımız buluşlara ulaşıldığını bilenlerdir hocalar. Onlar ulaştıkları bilgileri paylaşanlardır.Onlar zor hedefleri kolay edenlerdir.Zorlaştırıcılardan uzak durun.
Bütünün yaratığını kendi keşfiymiş gibi size sunanlara inanmayın.Siz herşeye kadir, siz yaşamınızın efendisi ve hocalarısınız.

Ben bunun farkında olanım ve bu yüzden diyorm ki; BEN YAŞAMIMIN EFENDİSİ VE HOCASIYIM? YA SİZ?

Ben yaşamın çok eğlenceli, bir oyun olduğunu biliyor ve oyunun gerektirdiği gibi oynuyorum çocukça, içten gerekrtiğinde gülüyor gerektiğinde ağlıyorum, size ters şeyler yaşıyor olabilirim. Sizde bana ters şeyler yaşıyorsunuz ama ben biliyorum ki bu yaşamda hepimiz bütünün oyununu çok hemde çok güzel oynuyoruz.ne güzel savaşıyoruz , ne kadar güzel birbirimize çelme takıyoruz, ve ne güzel birlikte olabiliyoruz. Nasıl barış için birleşiveriyoruz.
Neden savaşırken birleşebiliyoruz biliyormusunuz çünkü aslında hepimiz bir ve tekiz sadece roller oynuyoruz hemde çok mükemmel oynuyoruz.

Kimileri mükemmellik yok der oysa , her haliyle mükemmel olan yaşamı nasıl reddederiz ki?

BEN YAŞAMIMIN EFENDİSİYİM, HOCASIYIM YA SİZ?

Karanlık olmasaydı aydınlık ne anlam taşırdı ki,hastalık olmasaydı sağlığın anlamı ne olurdu ki üzüntü olmasaydı sevinci bilirmiydik sizce.Çok güzel çok mükemmel oynuyoruz.

Yaşam her pes ettiğinizde, herşeyi ona teslim ettiğinizde benliklerinizi bir kenara bırakıp siz olduğunuzdaama gerçek siz olduğunuzda ,bu oyunlara doyduğunuzda sizin için çalışıp sizin için oynamaya başlıyor.Hep siz oynadınız, şimdi seyredin bırakın yaşam sizin için oynamaya başlasın valla çok başarılı, hemde en az sizin kadar.

BEN YAŞAMIMIN EFENDİSİYİM; HOCASIYIM YA SİZ?

Hazır duyan kulaklar, gören gözler varken paylaşayım dedim.