Avustralya Queensland Üniversitesi’nden fizikçiler mantıksal bir paradoksu çözerek, zaman yolculuğunun matematiksel olarak mümkün olduğunu kanıtladılar.

Fizikçiler, bu çalışmada Einstein’in izafiyet teorisini klasik dinamiklerle birlikte ele aldılar. Bu ikisi aralarında çatışma yaratıp büyükbaba paradoksunu oluşturuyorlardı. Einstein’ın kuramı, bir kişinin zaman yolculuğu yaparak dedesini öldürmesini mümkün görüyordu, ama klasik dinamik de diyordu ki kişi bunu yaparsa olaylar ona göre gelişir ve zaman yolcusu ortadan kalkar. Fizikçiler de Einstein’ın teoriminden hareketle ve klasik dinamikleri de en basit haliyle araştırarak şu soruyu sordular: Acaba bu yolculuk matematiksel olarak mümkün müdür?

Her iki fizik modelinin de mümkün olduğu bir çalışma için araştırmacılar Germain Tobar ve Dr. Fabio Costa coronavirüs pandemisini ele aldılar. Onların modeline göre bir zaman yolcusu, zamanda geriye gidiyor ve corona virüsün ortaya çıktığı ilk kişiye (ki “sıfırıncı hasta” adı veriliyor) virüsün bulaşmasını engel olmaya çalışıyor. Einstein’in teorisi zamanda geriye gitmek mümkündür der, ama bilimsel dinamikler bunun gerçekleşmiş temel olaylar akışını bozmadan mümkün olamayacağını söyler. Çünkü eğer zaman yolcusu, virüsü engellemeyi başarırsa, ilerleyen zamanda geçmişe gidip bir virüs yayılımını engellemesi için motivasyon sebebi ortadan kalkacaktır.

Fakat araştırmacılar şunu söylüyorlar: “Eğer geçmişe gidip sıfırıncı hastaya virüsün bulaşmasını engelleyebilseydiniz, virüs ya size bulaşırdı ve sıfırıncı hasta siz olurdunuz veya bulaşacak bir başka kişiyi bulurdu. Her ne yaparsanız yapan çevrenizdeki önemli olaylar mutlaka yeniden düzenlenecek ve gerçekleşecek bir yol bulacaktır. Yani her ne yaparsanız yapın bu salgın gerçekleşecektir ve siz de geçmişe dönüp, bunu değiştirmek için gerekli motivasyonu hep bulacaksınız. Her ne kadar paradoks yaratacağınızı düşünseniz bile, olaylar herhangi bir karmaşaya mahal vermeyecek şekilde kendilerini düzenleyeceklerdir.”

“Bulduğumuz matematiksel denklemler şunu göstermiştir ki evrenimizde özgür irade ile zaman yolculuğu, herhangi bir paradoks da yaratmadan mantık olarak mümkündür.”

Dr. Fabio Costa ayrıca demiş ki: “Matematik bulur. Sonuçlarını değerlendirmek ise bilim kurgunun işidir.”

Haber “The Independent”ta yayınlandı. Link için buraya tıklayabilirsiniz. 

Araştırma üzerine yayınlamış makaleye buradan ulaşabilirsiniz. 

(Haber Çeviri: Hasan Sonsuz)

 

Konuk Yazar