Ninjutsu, gizlilik sanatı bir çeşit gizli gerilla metodu ve hatta görünmezlik sanatı gibi değişik şekillerde tarif edilen bir savaş sanatıdır.

Zaten NIN;gizlilik ve sinsilik, JUTSU; sanat demektir. Ancak zamanımızda sadece orduda ve güvenlik vs. gibi hizmetlerde ciddi anlamda öğretilmektedir. Spor salonlarında ise kendini savunma ve bazı vücut kaabiliyetleri kazanmak için calışılmaktadır.

Ninjutsu Nedir?

Ninjutsu, sözlük anlamı olarak; “gizemlisanat” anlamına gelir. Nin, “gizem, sır”, jutsu ise “sanat” demektir. Temel felsefesini “zulme karşı mücadelenin öğretisi” olarak açıklayabileceğimiz Ninjutsu, mazisi çok eskilere, Japon medeniyetinin başlangıcına dayanan bir savaş sanatıdır. İnsanın beyinsel ve psikolojik olarak olgunlaşmasında, mücadelenin ve istikrarın yerini ifade eder.

Ninjutsu ilk zamanlar belki bir öğreti şeklinde sistematize edilmemiştir. Ama zaman içinde bu sanat insanlara ve geniş kitlelere öğretildi.

Ninjutsu kurslarda çoğunlukla sadece bir dövüş sanatı olarak sportif amaçlarla öğretilmektedir. Güvenlik ve bodygardlık alanındaki uygulama ve teknikleri profesyonel eğitime dahildir.

Ninja çalışması hedef olarak Tatsujin olmak demektir. Tatsujin ise tam mükemmel bir insan vücudu demektir. Taijutsu (vücut sanatı) Ninjutsunun temelini oluşturur. Düşme, yuvarlanma, yuvarlama, tırmanma, atlama, sürünme, vurma vb.metot ve şekillerinden oluşan taijutsu, vücudu biçimlendirip, sağlığı da koruyan hareketler zinciridir ve bu şekilde ninja kendisine has bir yürüyüş ve koşma şekli oluşturur.

Ninjutsu,çalışma esnasında hep doğal ve rahat hareketler yapmayı öngörür. Taijutsu insanın doğal gücüne, reaksiyon hızına, hareketliliğine ve doğanın kendi işleyiş prensiplerine uyumlu bir yaklaşım sağlamaya dayanır. Bu sayede kendini başarılı bir şekilde savunabileceğine inanılır.

Bu gün Ninjutsu daha çok Avrupa’da son derece sevilen bir dövüş sanatı olarak gittikçe artan sayıda bir öğretici ve öğrenci kitlesine sahiptir. Ninjutsu’nun dünyadaki temsilcisi Dr. Masaaki Hatsumi’dir…

Ninjutsu’ nun Temel Bölümleri

Ninjutsu çalışmaları dört temel bölümden oluşur. Bunlar;

1)Tai Sabaki
2)Tai Jutsu
3)Jutai Jutsu
4)Kobu Jutsu
Şimdi bu bölümleri biraz daha açıklayalım.

TAİ SABAKİ
Sabaki, bütün savunma sanatlarında kullanılan bir eskiv oyunudur. En çok Aikido ve Ninjutsu’da görülür. Sabakinin ana kuralı rakibe odaklanmak, zamanlamayı iyi yapmak ve çabuk karar verebilmektir. Bir iki saniyelik gecikme olumsuz sonuçlar verebilir.
Tai Sabaki, eski japon askerleri olan samurayların geliştirdiği bir sanattır. Kendo çalışırken Tai sabakiye çok önem vermişlerdir. Üstten, önden ve yandan gelen saldırılardan ayak eskivi yaparak sıyrılmayı geliştirmişlerdir.

TAİ JUTSU
Tai Jutsu, Tai Sabaki ile bağlantılıdır. Tai, uzaktan gelen herhangi bir saldırıya karşı yapılan teknikler demektir. Karşıdan gelen her saldırı ilk önce Tai Sabaki ile boşa çıkarılır ve sonra rakip etkisiz hale getirilebilir. Burada el ve ayakların birbirleri ile koordineli bir şekilde uyumlu olması lazımdır. Yani tek vücut halinde hareket edilmelidir.
İyi bir Tai yapmak için üç kural vardır.

1) Zamanlama
2) Refleks
3) Hissetmek

Bunları anlamak için biraz daha açıklayalım ;

Zamanlama
Karşıdan gelen saldırıyı telaşa kapılmadan (çünkü heyecan düşünceyi dağıtır) ve Sui jutsu düzeyinde (durulmuş bir deniz gibi) sakin ve akıllı bir şekilde karşılamak…

Refleks
Merminin namludan çıktığı gibi hızlı davranmak… Burada Tai Sabaki çok önemlidir.

Hissetmek
Bu kural aynı zamanda meditasyon bölümüne girer. Bu da, altıncı hissi geliştirmekle ilgilidir. Mesela rakibin saldırıp saldırmayacağını veya nereden saldıracağını, bakışlarından, omuz hareketlerinden ve konuşma tarzından anlamak demektir. Bu kuralları daha iyi anlamak için çok egzersiz yapmak lazımdır.

JUTAİ JUTSU
Jutai, Tai Jutsu’nun tam aksine uzak dövüşmek değil, yakın mesafeye girip göğüs göğüse mücadele demektir. Jutai Jutsu’nun içinde Judo, aikido ve Ninjutsu’nun etkili teknikleri vardır. Jutai Jutsu’nun amacı, rakibin her türlü tutuşundan kurtulup rakibi etkisiz hale getirmektir. Ninjutsu’nun diğer bölümlerinde olduğu gibi burada da ayak oyunlarının büyük önemi vardır. Yanlış bir adım tekniğin istediğimizin dışında gelişmesine neden olur. Sokak kavgaları en çok tutmak, itmek ve sarılmak hareketleri ile başlar. Burada da yakın dövüşün ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bu yüzden günümüzde polis ve özel güvenliklerde yakın dövüş çalışmalarına önem verilmekte ve bu şart aranmaktadır.

KOBU JUTSU
Kobu Jutsu, Nijutsu’da silahlı çalışmaya verilen addır. Bu çalışmalarda bir Ninja Ka (ninjutsu çalışan öğrenci) sopa, kılıç, bıçak, nunchaku, mızrak gibi aletleri kullanmayı ve bunlara karşı defansı öğrenirler. Bütün savunma sanatlarında Kobu jutsu çalışması vardır. Ama Ninjutsu’da olduğu gibi özgür değildir. Ninjutsu derslerinde bir öğrenciye belli bir seviyeden sonra silah eğitimi verilir ve siyah kuşağa geldiği zaman Kobu sanatını öğrenmiş olur. Ninjutsu’da bir başka özellik ise, bir Ninja’nın etrafındaki eşyalardan çeşitli şekillerde faydalanabilmesidir. Mesela; bir iplik, kravat, şemsiye, kemer, anahtar, kalem, ayakkabı bağı veya bir tahta olabilir. Ninjalar bunları, kısıtlı bir zamanda kendini savunmak veya tırmanmak vb.işlerde kullanabilirler. Özellikle bu tür günlük hayatta kullanılan eşyalar sokak saldırılarında kadınların veya her hangi bir insanın hayatının bir çok defa kurtulmasına ve malının çalınmasına engel olmuştur.
Ninjutsu’nun Diğer Sistemlerden Farkları

Savunma sanatı veya savunma sporu denince aklımıza Karate, Kungfu,veya Taekwondo gelir. Bu sistemler belli bir çerçeve içinde öğretilir. Bunun dışuna pek çukulmaz. Çünkü federasyonun koyduğu kurallar nezaretinde çalışılır. Bizim burada anlatmak istediğimiz, savunma sanatı yapan bir kişinin bütün vücudunu kullanabilmesidir.

Mesela ellerini kullanıp ayaklarını kullanamayan bir öğrenci kısıtlı kalır. Bunun yanında yakın dövüş bilmesi lazımdır.Ama günümüzde genellikle müsabaka ve ayak açmak için çalışılıyor. Ninjutsunun farkı ise tamamıyla serbest bir sistem olmasıdır. Ninjutsu’da hiç bir kural yoktur ve içinde yakın dövüş, sopaya, bıçağa, her türlü saldırıya karşı savunma teknikleri bulunmaktadır.

Bir diğer fark ise kişinin her türlü kesici ve ezici silahları kullanabilmesidir. Bu da gücüne güç katar. Bu yüzden bir ninja kendine çok hakimdir. Çünkü teknikleri ile karşı tarafa verebileceği zararı çok iyi bilir.

Ninjutsu’da ilk amaç, zarar vermeden etkisiz hale getirebilmektir.

Ekol

Günümüzde Ninjutsu, en son İga ekolünden gelen ve Ninjutsu öğretisi ile yetişen hocalar sayesinde gelişmiş ve bu günkü modern halini almıştır.

Bu hocaların isimlerini “tarihçe” linkinde vermiştik. Bunların arasında bu gün en faal durumda olan, Masaaki Hatsumi’nin kurduğu Toga Kure ryu sistemidir. Bu sistem Ninjutsu’nun özüne en uygun olan sistemdir.

Hatsumi hoca kendi fikrince Ninjutsu’da eksik bulduğu bazı bölümleri hocasından izin alarak Ninjutsu’nun içine katmıştır. Böylece daha serbest ve günümüz şartlarına daha uygun bir Ninjutsu sanatı ortaya çıkmıştır. Yalnızca eskiden kullanılan silahlar va aletlerden bazıları günümüzde kullanılamayacağı için sadece geleneksel olarak öğretilmektedir.

Çünkü Ninjutsu’nun özünden hiçbir zaman çıkılmaması gerekir. Aynı zamanda eski teknikler Ninjutsu’nun temelini oluşturmaktadır ve bu çalışmalar ihmal edilmemelidir.Yoksa Ninjutsu’nun diğer sistemlerden pek farkı kalmaz. Bir ninja, yani Ninjutsu sanatı çalışan bir ninja, sanatının özüne bağlı kalması lazımdır. Böylelikle Ninjutsu daha ileriye gider ve daha geçerli bir savunma sanatı olarak yayılır.

Tabii ki Ninjutsu hakkında bazı zamanlar yanlış ve uydurma bilgilere dayanarak, mantıksızca birkaç film çevrilmiştir. Buna rağmen savunma sanatı yapmak isteyen araştırmacı öğrenciler, Ninjutsu’nun özünü araştırdıktan sonra gerçek bir savunma ve savaş sanatı olduğunu anlamışlardır. Ninjutsu’ya başlamak isteyen kişiler Ninjutsu hakkında yetkili kişilerden bilgi almadan, yerinde seyretmeden bazı yazılara ve filmlere ehemmiyet vermemelidirler…

Tarihçe

Ninjutsu’nun tarihi her zaman anlatıldığı gibi tam olarak bilinmemektedir. Dilden dile değişik tarihler söylenmiştir. Ninjutsu’nun tarihi adı gibi gizli kalmıştır. Ama bilinen tarihler, MS.1300 ve 1600 yılları arasıdır. O dönemdeki ninjalardan sadece bazı kitaplar ve çizilmiş resimler kalmıştır. Onlardan sonra gelen nesil o kitaplardan ve resimlerden esinlenerek ninja teknikleri geliştirmişlerdir ve nesilden nesile gelen bazı hocalardan faydalanılmıştır. Ninjutsu’nun ilk çalışılan ryuları “İga” ve “Koga” ryularıdır.

-İga ve Koga Ninjalar-
Ninjutsu onlar için bir yaşam felsefesi, hayatlarının her döneminde kullandıkları bir anahtar oldu. İhtiyaç ve zorunluluk doğrultusunda savaşın, yaşamın, hayatta kalma mücadelesinin bir yolu haline geldi.Tabii ki insanlığın her evresinde olduğu gibi bu savaşçıların da barış içinde yaşadıkları dönemler olmuştur. Medeniyetin gelişimi,yerleşik düzeni ve toplumsal hayat olgunluğa ittikçe, savaşan vücutlar artık üreten sanat icra eden sanatçılara dönüştü. Bu savaşçılar Karate’deki Okinawa adasının oluşturduğu ekol gibi yerleştikleri, faaliyet gösterdikleri bölgelere
göre “İga”ve”Koga” ninjalar diye iki kısma ayrılmışlardır.

-Ninja felsefesinden koptular-

Koga ninjalar, zaman zaman güçlerini arzu, heves ve menfaatleri doğrultusunda kullandılar.Bu anlayış onların gittikçe geleneklerinden ve ninja felsefesinden uzaklaşmasına ve nihayet yok olmalarına neden oldu. Onlardan geriye sadece yazılı birkaç döküman ve kitaplar kaldı.

Günümüzde Koga silsilesinden gelen bir üstad yoktur.Bunu iddia edenler atalarından kalma bu kitap ve dökümanlardan etkilenerek faaliyet göstermektedirler.

İga ninjalar ise nesilden nesile devam edecek bir sistem oluşturarak güçlerini yalnızca zulme ve haksızlığa karşı kullandılar. Böylece onurun ve adaletin timsali oldular.

-Sanat öğretilmeye başlandı-

20.yüzyılın ortalarında Japon Kültür Bakanlığı, kültür medeniyetlerinin kaybolmasını önlemek için geçmişle bağlantısı olan tüm sanat sahiplerine (dans, müzik, edebiyat, savaş sanatları, vb.) bir çağrıda bulundu. Tanaka sensei de bu çağrı üzerine geçmişine ait tüm belgelerle Kültür Bakanlığına başvurdu ve bu nitelikler sahip olduğunu evrak ve dökümanlarıyla kanıtladı. Ardından kurduğu okulunda insanlara öğretmeye başladı. Yetiştirdiği öğrencileri arasında 9 usta vardır. Bunlardan yedisi Japon, biri İtalyan, biri de Amerikalı’dır.

-Kendi ekollerini oluşturdular-

Bu ustaların içerisinde halen faal olanlar ise Masaaki Hatsumi, Harunaka Hashino, Tanamura, Frank Dux ve Juseppe Morabito’dur. Iga silsilesinden gelen tek ninja olan sensei 1993 yılında öldü. Öğrencileri ondan aldıkları bilgi ve birikimleriyle kendi ekollerini oluşturdular.

Konuk Yazar