“Küresel Bilinç Projesi” denildiğinde ilk akla gelenlerden bir kısmı eminim komplo teorileri oluyordur. Birileri insanlığın bilinciyle oynuyordur da ona dair bir şeylerdir diye hemen başlar zihin sıralanmaya… Esasında konuya buradan bakıldığında komplo teorilik bir durum söz konusu değil konu insanlığın bilincininin yönlendirilmesi konusunda. Zaten üniversitelerde dersleri bile okutuluyor. 🙂 Bu sebeple aklınıza hemen komplo teorileri gelmesin. Burada çok ilgi çekici biri hikaye var.

*****
Global Consciousness Project (GCP) (Türkçesi “Küresel Bilinç Projesi”), Princeton Üniversitesi’nden Dr. Roger D. Nelson tarafından başlatılan bir parapsikoloji araştırmasıdır. Temel amacı, dünya çapında eşzamanlı olaylar sırasında küresel bir bilinç veya anlayışın mevcudiyetini veya etkileşimini tespit etmeye çalışmaktır.

GCP, insanların ortak bir bilinç veya bilinç dışı bağlantısının var olabileceği hipotezinden yola çıkarak çalışır. Bu hipotez, insanların birbirlerine ve çevrelerine bilinç dışı bir şekilde tepki verebileceğini ve kolektif bir bilinç alanı oluşturabileceğini öne sürer. Buna “Global Bilinç Alanı” veya “Birleşik Bilinç” de denir.

Proje, “random number generator” (rastgele sayı üreteci) adı verilen cihazlar kullanarak çalışır. Bu cihazlar, temel olarak rastgele sayılar üretirler. Araştırmacılar, dünya çapında önemli olaylar gerçekleştiğinde (örneğin, büyük doğal afetler, terörist saldırılar veya önemli kültürel etkinlikler) bu rastgele sayı üreteçlerinden alınan verileri analiz ederler.

Araştırmacılar, eğer dünya çapında büyük bir olay gerçekleşiyorsa, insanların bilinç dışı bir şekilde bu olaya tepki verdiğini ve rastgele sayı üreteçlerinin davranışında anlamlı bir değişiklik meydana geldiğini öne sürerler. Bu tür değişiklikler, beklenen rastgele dağılımın dışında bir düzenlilik veya anormallik olarak yorumlanabilir ve bu durum, küresel bir bilinç alanının varlığını veya etkileşimini işaret edebilir.

****
Şimdi bu ciddi dille anlatılmış metni biraz açalım. Roger Nelson ile ilk defa izlediğim spiritüel belgesellerde karşılaştım ve GCP’yi anlatıyordu. Hatta 11 Eylül de dahil olmak üzere birçok dünya çapında olayın, gerçekleşmeden önce insanlığın kitlesel bilincinde bir değişim olduğunu ölçebildiklerini söylüyordu. Uzunca bir süre nasıl yaptıklarını anlamamıştım bunu.

Sonra Nelson ekürisi yine Princeton Üniversitesi’nden Dean Radin’in bir söyleşisini dinledim. Sistem şöyle çalışıyor: Tamamıyla rastgele sayılar üreten bir cihaz yapıyorlar ve bu cihaza dışarıdan müdahale etmek mümkün değil. Cihaz sürekli olarak sayılar üretiyor, başka bir işlevi yok. Dünyanın 70 bölgesine de koyuyorlar bu cihazları. Sonrasında da sayıları takip ediyorlar. Fark ediyorlar ki bazı vakitler sayıların üretiminde bir düzen gerçekleşiyor ve bu düzeni inceleyip, dünyadaki ana haberlerle karşılaştırıyorlar. Fark ediyorlar ki önemli olayların öncesinde kitlesel bilinçte bir hareket var.

Bu sayılar 110 gb olarak data olarak internette mevcut ve herkesin erişimine de açık. Yeter ki okumayı bilin. Dean Radin diyor ki: “Sayıları incelediğimizde 500 büyük olay ile eşleştirme gerçekleştirdik ki bu yalnızca elimizdeki verinin %5’i. Detay detay incelediğimizde çok daha fazlası var.”,

Yine Dean Radin, Twitter’da bugüne kadar yayınlanmış tweetleri inceleyen bir çalışma gerçekleştirmiş ve sonuçta görmüş ki yine Dünya’yı etkileyen olaylar gerçekleşmeden önce atılan tweetler daha karamsar oluyormuş. (Radin’in araştırmaların dokümanları internette mevcut bu arada. İndirip inceleyebilirsiniz.)

Konu ilginizi çektiyse şu da var: GCP’nin 2.0 versiyonu, yeni nesil sayı üreticiler web sitelerinde hazır. Sisteme dahil olmak isterseniz sitelerinden başvurabiliyorsunuz ve sayı üreticilerinden getirtebiliyorsunuz. Haritaya baktığımızda henüz Türkiye sistemde yok. Belki bu yazıyı okuduktan sonra sisteme dahil olmak isteyenleriniz olabilir ki “Citizen Scientist” (Gönüllü/Vatandaş Bilim İnsanı) oluyorsunuz o vakit.

Sözün özü, zihnimizi ortak bilinç var mıdır yok mudur şüpheleri içinde yormak yerine zaten 20 senedir bunun araştırmacılarla ölçülebildiğini bilmek, şüpheci ve sürekli kanıt isteyen zihinlerimiz için güzel bir örnek veri olacak. Bu proje daha fazla geliştirildikçe nerelere ilerleyebilir, bir ön haber sistemi olabilir mi henüz bilinmez. Çünkü verileri haberlerle eşleştirebiliyorlar da önden şurada şöyle bir olarak olacak şeklinde yorumlayabildiklerine dair bir söylemde bulunmuyorlar.

Fakat böyle bir sistemin var olduğunu bilmek bile heyecan verici.

Bu konu hakkında çok güzel bir söyleşi videoları var ki altyazısını hazırlayıp sizlerle paylaşacağız. Dahası sizlerle sadece ruhsal olduğunu zannettiğimiz ama aslında gayet araştırmalara konu olmuş ve makaleleri yayınlanmış nice çalışmayı da paylaşacağız ki konunun sadece inanmak olmadığına birlikte şahit olalım. 🙂

İncelemek ve sisteme kayıt olmak isterseniz GCP 2.0’ın web sitesine şu adresten ulaşabilirsiniz:
https://gcp2.net/

Hasan 'Sonsuz' Çeliktaş

18 Kasım 1976'da Mersin'de doğdu. Toros Koleji'ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'ne girdi. Fakültesini çok sevdiğinden mezuniyeti sonrasında oradan ayrılamadı ve asistan kadrosunda eğitim hayatına devam etti. 2005'te ise İzmir'e yerleşti. 2001 yılında "Sonsuzlukotesi" mail grubunu kurmasıyla başlayan yazarlık hayatı, önce 2002'de sonsuzlukotesi.com'u, daha sonra da 2004'de derKi.com'u kurmasıyla devam etti. Bir yandan da Cosmopolitan, Esquire, Yeni Aktüel, Zodiac, Akşam Brunch gibi dergilerde ve Akşam Gazetesi'nde serbest yazar olarak yazıları yayınlandı. 2011'de ise Anadolu topraklarından doğup Amazon.com'da yayınlanan ilk Türk Spiritüel dergisi "The Wise"ı oluşturdu. Halen yazmaya devam ediyor. Duru Sonsuz ile Özün Dünya'nın babası sıfatıyla onlara rehberlik yapmaya çalışıyor...