Eski yıl sona erdi. Yepyeni bir yıl geldi…. 

Hatırlarsanız geçen sene bu zamanlarda aynı şeyi 2009’a da yapmıştık. Her yeni yıl belki de yeni kelimesinin verdiği etkiyle, değişim ve dönüşümler için güzel dilekleri de beraberinde getirir. Ancak 2012 yorumlarından mıdır nedir 2011 için artık o “yeni” enerjisi kalmadı gibi.

Edip Cansever’in “ Her şeye yetişilir, hiçbir şeye geç kalınmaz.” sözüne inat, sürekli “Zamanda hızlı artık, hiçbir şeye yetişilemiyor ki…” dilimize pelesenk olmuş durumda. İşyerindeki koşturmacalar, yılsonu raporları, evde yapılacak yılbaşı hazırlıkları gibi bir dizi “görev” ve “sorumluluklar” bu “yeni” süreci hengâme içinde geçirmemize neden olabiliyor.

Ben bu yeni yıla “Yeni Yol” diyorum. 2011 üzerindeki rakamların enerjisinden olsa gerek, köklü değişikliklerle beraber ayakları yere sağlam basan, geleceğe güvenle giden, değişen  ve her türlü desteği veren bir yeni yol… Neden yeni yol? Çünkü insanlık şimdiye kadar güven duymak ve değişmek konusunda  kendini ne kadar kısıtladıysa da artık kaçınılmaz bir şekilde bu durumla yüzleşmeye başladı. Tekâmül etmeyen her şeyi hızla yok eden düzen, bu yılda da görev başında olacak. Ancak bu sefer kutuplar daha belirgin; yollar daha keskin dönemeçli. Talebinde ısrarlı ve sabırlı olanlar, destek ve güvenle ışık dolmaya devam edecekler. Direnenler karanlığın içindeki aydınlıkta yerlerini alıp, görevlerini tamamlayacaklar.

Küçüklüğümden beri 31 Aralık’ta yatıp 01 Ocak’ta uyanmanın gizeminin aslında her gün dönümün, her yeniden hayat buluşun, her nefes alıp vermenin güzel bir seremonisi olarak kutladım. Evet, altı üstü 365 tane geceden sadece biri. Ama yılbaşı gecesi özellikle yılbaşı gecesi koşturup durup, yaşayıp giderken, aslında bir durup düşünme, uyanma ve hatırlama gecesi.

Balık baştan kokar hesabına, yeni yıla nasıl girilirse tüm yıl öyle geçer inancından çılgınlar gibi eğlenmeye çalıştığımız bu gece de işin özünü bir şekilde yine teğet geçiyoruz. Bu sene şimdinin farkında olarak geri değil ileri sayımla gireceğimiz değişik bir yıl Ol’sun.

Yeni yılda neşe, sağlık, bolluk, bereket, huzur ve denge hep sizlerle Ol’sun…