Stephen Wiltshire, 24 Nisan 1974’te Londra’da dünyaya geldi. Annesi St. Lucia adası, babası da Barbados göçmeniydi. Kendisinden iki yaş daha büyük olan Anette isminde bir kızkardeşi vardı. Üç yaşındayken bir motorsiklet kazasında babasını kaybetmişti.

Kendisine üç yaşındayken otistik tanısı konan Stephen, çocukluğu boyunca konuşmadı veya herhangi bir insanla iletişime girmiyordu. Tamamen kendi dünyasına kapalıydı ve kontrol edilemeyen nöbetler geçiriyordu.

Beş yaşındayken, Stephen kendisi gibi özel durumu olan çocukların gittiği Quensmill Okulu’na başladı ve burada resme ilgisi keşfedildi. Sonradan anlaşıldı ki resim çizmek, onun dünyayla olan iletişim biçimiydi. İlk resimlerinde de hayvanları, Londra otobüslerini ve binaları çiziyordu veçizimleri teknik olarak kusursuzdu.

Sekiz yaşındayken, okulda bir kitapta gördüğü deprem sonrası fotoğraflarından etkilenerek, deprem yaşamış bir şehrin panoramasını, tamamen kafasından çizdi. Aynı zamanda da araba çizimlerine karşı yoğun tutkusu da ortaya çıkıyordu ve yine Londra’nın belli başlı sembol noktalarını çizmişti.

Queensmill School’daki öğretmenleri, onu konuşmaya zorlamak için çalışıyorlardı sürekli ve Stephen hayatındaki ilk kelimesi olan “kağıt”ı beş yaşındayken söylemişti. Dokuz yaşında ise konuşmayı öğrenmişti.

1987’de BBC programı “The Foolish Wise Ones”ta yetenekleri İngiltere’ye tanıtıldı. Kraliyet Akademisi’nin eski başkanı Sir Hugh Casson onu, “İngiltere’deki en iyi çocuk ressam” olarak göstermişti. Onun çalışmaları dünyadaki çeşitli TV programlarında da yer alıyordu. Stephen, çalışmaları çocukluğundan beri kaydedilmeye başlanan ilk ressam otistikti de aynı zamanda. Üçüncü kitabı “Floating Cities”, Sunday Times bestseller listesinde bir numaraya kadar yükselmişti

Bu arada, Stephen’ın çalışmaları dünyanın çeşitli galerilerinde sergilenmeye devam ediyordu. 2001 yılında, bir başka BBC belgeseli olan “Fragments of Genius”ta yer aldı. Stephen belgesel için bir helikoptere bindirilmiş ve şehrin üzerinde bir tur atılmıştı. Çizim tahtasının başına geçtiğinde Stephen, yedi kilometrekarelik alanı, her türlü ayrıntısıyla -ki 12 tarihi eser ve 200 önemli bina da içeriyordu bu resim- kusursuz biçimde çizmişti.

Ekim ve Kasım 2003’te, Stephen’ın Orleans House Galeri’deki sergisini görmeye binlerce kişi akın etti. Sergide 1983’ten 2003’e Stephen’ın 150 çizimi yer alıyordu.

Mayıs 2005’te ise Tokyo üzerinde kısa bir turdan sonra, 10 metrelik bir tuval üzerine Stephen, şehrin ayrıntılı bir panoramasını resmetmişti. Bu çalışmanın ardından Stephen, Roma, Hong Kong ve Frankfurt’un da ayrıntılı resimlerini çizmeyi başarmıştı. (Bu çalışmaların video görüntülerini Youtube’dan izleyebilirsiniz.) Çizimlerindeki ayrıntıların başarısı, izleyenleri şaşkınlığa uğratıyordu.

Ocak 2006’da Stephen, sanat dünyasında katkılarından ötürü Kraliçe 2. Elizabeth tarafından, İngiliz Kraliyet’i üyesi olarak kabul edildi. Aynı yıl kendi kalıcı galerisini Londra’da Royal Opera Arcade’de açtı.

Hasan 'Sonsuz' Çeliktaş

18 Kasım 1976'da Mersin'de doğdu. Toros Koleji'ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'ne girdi. Fakültesini çok sevdiğinden mezuniyeti sonrasında oradan ayrılamadı ve asistan kadrosunda eğitim hayatına devam etti. 2005'te ise İzmir'e yerleşti. 2001 yılında "Sonsuzlukotesi" mail grubunu kurmasıyla başlayan yazarlık hayatı, önce 2002'de sonsuzlukotesi.com'u, daha sonra da 2004'de derKi.com'u kurmasıyla devam etti. Bir yandan da Cosmopolitan, Esquire, Yeni Aktüel, Zodiac, Akşam Brunch gibi dergilerde ve Akşam Gazetesi'nde serbest yazar olarak yazıları yayınlandı. 2011'de ise Anadolu topraklarından doğup Amazon.com'da yayınlanan ilk Türk Spiritüel dergisi "The Wise"ı oluşturdu. Halen yazmaya devam ediyor. Duru Sonsuz ile Özün Dünya'nın babası sıfatıyla onlara rehberlik yapmaya çalışıyor...