Annemi yeni gördüğüm için bir süre kahramanım kendisi olacak zira ben bazen unutabiliyorum ne değişik bir kadın olduğunu. Sonra görüyorum, bir şaşırıyorum bir şaşırıyorum zannedersiniz kendisi ile yeni tanışıyoruz. Değil ama kendisi ile her gidişimde yeniden tanışıyoruz o ayrı.

Bir kere kendisi Koç burcudur. Koç burcu olmak her burçtan olmak gibidir, önemi yoktur ama bir koç ile yaşamak işte o gerçek bir tecrübedir efendim.Çünkü bu insan modeli kör kişiye körsün der. Kör kişi “Biliyorum.” derse ” Ben de bildiğini biliyorum, söyleyeyim dedim.” der. İşte bu kişi anneniz ise kendiniz ile ilgili gerçekleri tüm çıplaklığı ile öğrenirsiniz. Ohhh eksiğinizi gediğinizi, fazlanızı artınızı bilerek başlarsınız hayata. Bir de her şeyinizi bu kişiye sorabilirsiniz genellikle sormanıza gerek kalmaz ama sorduğunuzda da aldığınız cevabın onun gerçek düşüncesi olduğundan her daim emin olursunuz. Neyse, ben işte annem ile bir kez daha tanışmaya gittim yine.

Havadan sudan konuşuyoruz bir ara durdu, aklına bir şey gelmiş gibi, alakasız bir konunun ortasında ” Senin ağzın kokuyor, adamlar senden bu yüzden kaçıyor olabilirler, ben olsam kaçardım.” dedi. ” Sigaradandır, adamalardan daha mühim kendisi şu dönem benim için o yüzden bırakmam.” dedim. ” Yok sadece sigara kokusu olsa çekilebilir, sen bir de süslersin onu tütün kokusu bilmem ne diye geçiştirirsin.” dedi. Tütün kokusu bilmem ne derken de taklidimi yaptı ama yaptığı taklit daha çok Cezmi Ersöz şiiri okuyan İbrahim Sadri tadında oldu. Hah.

Midemle, diş sağlığımla, ağız kokusuna yol açabilecek tüm rahatsızlıklarla ilgili ifademi aldıktan sonra kararını verdi kendisi.
Anladık. Ağzımız kokuyor. Ama dedim ya kendisi bir Koç burcudur. Sadece eleştirmez, çözüm de üretir, ürettiği çözümü yürürlüğe de koyar. Hop yapmakta olduğu işi bıraktı. Pıt pıt pıt pıt yürüdü gitti evden. “Ağzım o kadar mı kokuyor yahu.” dememe kalmadı, tak evin altındaki eczaneden beni arıyorlar. Telefonda eczacı teyze. Dedim ya o bir Koç burcu, kendisi aramaz, aratır. ” Anneniz Portakal mı seviyorsunuz Nane mi diye soruyor.” dedi. ” Portakal” dedim. “Anneniz nane daha iyi bastırır diyor.” Nasıl cırladıysam telefona eczacı teyzenin annemle aramızda aracılık etmesine gerek kalmadı, annemin sesi geldi arkadan. ” Tamam canım portakal da olur .” diye. Kapattık telefonu. Hop annem geldi. Elinde bir torba. Aman Allah’ım. Full set. Yok diş macununun bilmem nelisi, garagara, diş ipi, günlük ağız spreyi, uyumadan önce sıkılacak ağız spreyi. Hepsi portakallı. Tak tak tak. masaya dizdi. “Bir kullan gel bana hoh de.” dedi. Dediğini yaptık. “Güzelll” dedi beğendi bir de. ” Bunlar da işe yaramasa oda spreyi kullanacaktık.” dedi. Tebessüm ettim.

Sonradan hatırladım bana bunu iki kişi daha söylemişti. Bir daha hatırladım, diğer iki kişi de koç burcuydu. Anneme bunu da söyledim. ” Koçlar iyi dost olurlar ama vefasız olurlar.” dedi, kendisine de laf soktu. Alkışladık artık ailecek kendisini.
Koç burcu bir arkadaşınız varsa kendisini alışverişe götürebilir, kendinizle ilgili şüphe ettiğiniz her şeyi onlara sorabilirsiniz, bence süperler. Başta annem olmak üzere seviyorum onları…