Biliyor muyuz ki; Yalandan ağzı yanan başka bir yalan söyler:

İnsanoğluna yapılacak en büyük yardım, adam gibi yalan söylemenin yollarını öğretmektir.Yalan söylemenin kurallarını bilirsek, en azından rezil olmayız. Vasat yalancı kadar tehlikeli bir şey olamaz. Hayatı sıradanlaştırmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu nedenle, çağdaş bireyin en önemli hayat bilgisi derslerinden biri de “iyi yalan söyleme etiği”dir. Unutmayın, en lezzetli yalancı dolmayı, usta ahçılar yapar…

USTA YALANCININ TEMEL KURALI
Karşınızdakinin zekasının sizden üstün olabileceği kuşkusunu taşımadan asla yalan söylemeyin!

USTA YALANCININ 7 ALTIN KURALI
1.“Gözler yalan söylemez” gibi aptalca yalanlara kanmayın, önce gözlerinizle yalan söylemeyi öğrenin.
2.Gözlerden başlayarak, ellerinize, dokunuşlarınıza, yürüyüşünüze, hatta aynanıza yalan söylerken rahat olmayı öğretin. (bu işte en çok zorlanan aynalardır)
3.Ruhunuzu eğitin; yalandan zevk alın. Yalanlarınıza, yalancıktan itiraz eden vicdanınızın kapısına bir gül bırakın (plastik olmasına özen gösterin ki hiç solmasın)
4.Yalancıktan yalan söylediğinize kendinizi ikna edin. Unutmayın, kendine yalan söyleyemeyen, başkasına söyleyemez.
5.Bu ikna yolunda sizi ikna edebilecek insan soyunun yüz akı , en usta yalancıların; politikacıların hayatını ezberleyin (onlar, sizin hayatınızı çoktan ezberlediler)
6.Usta yalancılar konusunda en önemli başvuru adresiniz, ebeveynlerinizdir. Dürüst olmanız için, size nasıl yıllarca yalan söylediklerini düşünün. Uykularınızı yola sokacaksınız.
7.İradenizin (istem) önüne hiçbir engel koymayın. Açın pencereleri, onu özgür bırakın.
Bu altın kuralları isterseniz başucunuza asın, yemeklerden önce bir kez okuyun! Ama size, diğer yardımcı kurallardan da söz etmeliyim… İyiliğiniz için değil, yalanlarınızın iyiliği için.


USTA YALANCININ YALAN SÖYLEME KURALLARI  II

a) Yalan söylerken gözlerinizi kaçırmamayı öğrenmek yetmez, asıl önemlisi kurguyu kaçırmayın! Bu nedenle senaryo dersleri alın, bol bol türk filmi seyredin. Hafıza geliştirme metodları konusunda bir uzmana mutlaka danışın.

b) Yalan, her zaman karşı tarafın dürüstlüğüne çarpmaz. Bir yalancıya yalan söylerken dikkatli olun. Onunla asla sidik yarıştırmayın. Usta bir yalancı size boşu boşuna yalan söyletir. Tavsiyem, hızla briç öğrenmenizdir.

c) Kim diyor “yalan söylemek kolay”. Yalan söylemek, gerçeği söylemekten zordur. Gerçeği bir kez söyler kurtulursunuz. Oysa yalan, dirayet, dayanıklılık ve kararlılık ister. Yalan söylerken kendinize güvenin.

Unutmayın! Yalan kıvırtmaya gelmez, bir kez söylendi mi sonuna kadar savunulması gereken TEK GERÇEKTİR…

d) Yalancının mumu yatsıya kadar yanamaz. Çağımızda yalancının mumu artık yok ! Öyle yalanlar yaratıldı ki güneş bile utanır oldu parlaklığından…
Başarılı bir yalan göz kamaştırmalı, güneşi utandırmadan, kıskandırmalı…

e) Sistem sorunu yalanda çok önemlidir.
Aksi takdirde “inandırıcı “ olamazsınız. Bir not defteri edinin. Kimlere, hangi konuda, ne yalanlar söylediğinizi tek tek yazın. Yalan da karmaşaya yer yoktur.

f) Yalan söylerken asla ve asla “inşallah” sözcüğü kullanmayın. Kuşku uyandırırsınız.

g) “Yalandan kim ölmüş” sözüne inanmayın. Yalandan sadece yalancı aşklar ölebilir. O’nu çok yaşatmak istiyorsanız, en yakası açılmamış yalanlarınızı yalancı sevgilinize saklayın.

h) Kuşkucu olun, karşı tarafın yalanlarınıza inanıp inanmadığını her zaman kontrol edin. Bilimsel şüphe, usta bir yalancının yolunu aydınlatır.

i) Eski kaynaklara sık sık başvurun; Balkan Tarihi, Yüzyıl Savaşları, Cilalı Taş Devri gibi kitapları mutlaka okuyun. Kültürünüz için değil! Çünkü en usta yalanları resmi tarih söyler.

j) YALAN TEKERRÜRDEN İBARETTİR DİYENLER YALANCIDIR. Her yalan parmak izi gibi, biriciktir, tektir; yinelendiğinde gerçeğe dönüşme tehlikesi taşır. Eğer inandığınız bir tek gerçek kaldıysa tavsiyem: Sakın yalan söylemeyin!

k) Bu arada Nazım Hikmet”in o yalansız şiirini;
ELLERİNİZE VE YALANA DAİR… bir zahmet okuyun, boğazınıza bir düğüm takılmazsa eğer, siz usta bir yalancı olacaksınız demektir, can-ı gönülden kutlarım (derslere devam)

Bütün bu yazdıklarımda tek gerçek varsa namerdim… dersem de inanmayın. Sadece derslere “ayrıntılı yalan söyleme metodları” ile devam etmek istiyorum.
Yalan konusunda bilgi ve deneyimlerinizi aktarmak isterseniz buradayım, yalandan yazışalım ne olur…

Konuk Yazar