Hangi çağda yaşadığımız fark etmez; daima doğru, herkes için daima geçerli olan bazı evrensel prensipler vardır. Hayatta ne yapıyor olursak olalım, bu prensipler bizi daima başarıya götürür.

1. Hedefiniz nedir? Hedefinizi bilin ve odaklanın!
Kimse bir sürü şeyi aynı anda yapamaz. Belki birkaç gün sürdürebilirsiniz ama uzun vadede yorulur ve yavaşlamaya başlarsınız. Dolayısıyla, özel ya da meslekî hayatınızda olsun, hedeflerinizi dikkatli belirleyin ve bir kerede en fazla birkaç tanesine odaklanın.
“Kendi pozitif geleceğiniz şu anda başlar. Sahip olduğunuz tek şey şimdidir. Her hedef buradan mümkündür.” – Lao Tzu

2. Başarının şans olmadığını, ona hazırlanmanız gerektiğini unutmayın!
İnsanlar bir gecede gelen başarının genellikle yıllara dayanan bir geçmişi olduğunu unutur. Bir gökdelen inşaatına başlarken tuğlaları üst üste koyarak gitmezsiniz; önce çok derin ve dev gibi bir temel kazarsınız. Dolayısıyla, yükselmek istiyorsanız, önce aşağı gitmeniz gerekir!
“Başarı bir tercihtir!” – Rick Pitino

3. Para kazanmak için yaşamazsınız; yaşamak için para kazanırsınız!
Kendinizi sürekli para kazanmaya kaptırmayın. Kalite ve prestij parayı getirir ki onları da titiz ve sıkı çalışmayla kendiniz yaratırsınız. Ancak para her zaman kalite ve prestij demek değildir. Evet, para hedeflerinize ulaşmanız için yararlı bir araçtır fakat unutmayın ki sadece bir araçtır ve her aracın yerine daima bir başkası kullanılabilir!
“Para insanları değiştirmez; sadece gerçekte kim olduklarını gösterir!” – Anonim

4. Zamanınızı yararsız şeylerle boşa harcamayın!
Yaptığınız her şeyden hızlı sonuçlar alamazsınız ama daima size kazandıracak ya da dünyaya katkıda bulunacak bir şeyler yapabilirsiniz. Okuyun: Bilgi kazanırsınız ki bilgi, sizden asla çalınamayacak olan bir hazinedir. Başkalarına yardım edin: Başkalarına yardım ettiğinizde evrene yardım edersiniz ve o kişi çabalarınızı takdir etmese bile, evren daima eder. Ancak popüler kültürü ve topluluğa uyma eğilimini unutun. Televizyonda izlediğiniz programları dikkatle seçin. Zamanınızı daima değerli şeyler yaratmak için bir yatırım olarak görün; hatta oyun ve eğlence zamanlarınızı bile!
“Günün her saatini saymayın; günün her saatini değerli kılın.” – Anonim

5. Sağlık esastır!
Sağlıklı değilseniz hiçbir şey yapamazsınız! Ölümcül bir hastalığınız olmasa da, basit bir baş ağrısı bile dikkatinizi dağıtır. İyi uyuyun, iyi ve dengeli beslenin, düzenli egzersiz yapın ve doğru dinlenin. 7/24 çalışamazsınız. Daha da önemlisi, hedeflerinize ulaştığınızda başarınızın tadını çıkarabilmek istersiniz, değil mi?
“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi; olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi!” – Kanunî Sultan Süleyman

6. Düzenli bir yaşam tarzınız olsun!
Konu hedeflere ulaşmaya ve başarılı olmaya geldiğinde disiplin, düzen ve odak esastır. Ancak sağlıklı şekilde düzgün ve sistemli bir yaşam tarzınız yoksa, bu üçüne asla sahip olamazsınız. Disiplin olmadan üretken olamazsınız; hayatınızda neyin ne ve nerenin neresi olduğunu bilmezseniz odaklanamazsınız; hayatınızı ve zamanınızı düzenlemediğinizde bunlara sahip olamazsınız. Evli ya da bekâr olmanız fark etmez; düzenli bir yaşam tarzınız olması şarttır!
“Bizi yataktan çıkaran şey karakterimiz, eyleme geçiren şey kararlılığımız ve yolumuza devam etmemizi sağlayan şey de disiplinimizdir.” – Zig Ziglar

7. Hedefinize ulaştığınızda başarının tadını çıkarın!
Sonuçta bunun için çok çalışıp hak ettiniz, değil mi? Bir hedefe veya ara hedefe ulaştığınızda, kendinizi tebrik edip ödüllendirin ve bir süre bunun tadını çıkarın. Ancak kendinizi rehavete de kaptırmayın. Olması gerektiği gibi, hak ettiğiniz gibi sırtınızı sıvazlayın, soluklanın ve sonra tekrar işe geri dönün, çünkü başarı bir hedef değil, bir yaşam tarzıdır! Ulaşmanız gereken daha başka hedefleriniz var, değil mi?
“Başarınızı kutlayın ve zorluklarla karşılaşacağınız zamanlar için gücünüzü koruyun, çünkü fırtına bulutları geldiğinde küçük kuşlar sığınacak yer ararken kartallar yükselir.” – Anonim

8. Zorluklarla başarısızlık arasındaki farkı bilin!
Elbette ki yol boyunca başarısızlıklarla karşılaşacaksınız; aksi takdirde adına başarı denmezdi, değil mi? Ne var ki karşılaşmak zorunda kalacağınız engeller başarısızlığın kendisi değildir. Unutmayın: Yenilgiyi kendiniz kabul edene kadar yenilmiş sayılmazsınız! Her seferinde ayağa kalkıp yürümeye devam ettiğiniz sürece, hedefinize bir gün mutlaka ulaşırsınız.
“Önemli olan ne kadar sert vurabildiğin değildir; ne kadar sert darbe aldığın ve hâlâ ayağa kalkıp kalkamadığındır. Kalk ayağa!” – Rocky Balboa / Rocky VI

9. Başarıya ulaşmış insanları inceleyin!
Alanınız ne olursa olsun, yaptığınız ya da yapmak istediğiniz alanda çoktan başarıya ulaşmış rol modeller seçin. Hayatlarınız, davranışlarını, alışkanlıklarını, tutumlarını inceleyin ve kopyalayın. Onların fotokopileri olmanız gerektiğini söylemiyorum elbette ama onlardan ve deneyimlerinden ders almalısınız. Sonuçta yürümek istediğiniz yolu yürüdüler bile, değil mi? Amerika’yı yeniden keşfetmenin anlamı yok!
“Biz sanatçılar, doğal olarak, toplumun ruhsal ve davranışsal öğretmenleriyiz. Sanatınızın insanların karşısındaki davranışlarınızdan ayrı olduğunu söyleyemezsiniz, çünkü kişiliğinizi ve değerlerinizi sanatınıza kaçınılmaz bir şekilde yansıtırsınız. Ve dikkatli olun, çünkü gençlik bizi örnek alıyor!” – Selim Yeniçeri

10. Ne iş yaparsanız yapın, o işte en iyi olanlarla işbirliği yapın!
Hedeflerinizi belirlediniz. Başarıya ulaşmak istiyorsunuz. Pekâlâ. Ancak başarılı olmak istiyorsanız, olabileceğinizin en iyisi olmanız gerekir, değil mi? Dolayısıyla etrafınızı yapmak istediğiniz işte en iyi olanlarla sarmalısınız. Onlardan öğrenmelisiniz. Onlarla işbirliği yapmalısınız. Onlarla birlikte çalışmalısınız. Bugün çoğu kişinin bir normmuş gibi söylediklerini unutun: Rekabet zamanınızı boşa harcar ama işbirliği ve sinerji, kendi başınıza yapabileceğinizden çok ama çok daha fazla değer yaratmanıza fırsat tanır. Sık sık dediğim gibi, almak istiyorsanız, önce vermeniz gerekir. Almak için verin, öğretmek için öğrenin, izlenmek için izleyin!