kendi içine telaşsız, güvenli biçimde, beklenti olmadan, misyon yüklemeden bakabilendir bilge kişi. sessizdir ama konuştu mu en basit cümlelerdeki en derin anlamları ve öğretileri, sesinin kulaklarına çarptığı herkes farkeder. güvenlidir ama kalbinin sesi arka fondadır hep, bu yüzden bir sonraki an ne yapacağı kestirilemez.

aslında hepimiz kendi monoloğumuzu yapıyoruz bu yaşamda. bizi gerçekten duyan olacak mı endişesiyle değil, ama oluşumuzun karmaşık doğası gereği. bir şekilde okyanusun kıyısında bağırdığınız ya da fısıldadığınızda yankı buluyorsa sesiniz, işte o zaman sonsuz olasıkla dolu evrende bir “diyalog” olasılığı ile karşılaştığınızı bilirsiniz. sizin kim olduğunuzu bilen, size kendinizi hatırlatan birileri vardır etrafta. ve tabi kendi hatırlamalarını kendi içindeki renkleri sizin tayfınızla ortaya çıkarmayı seçen biri.

ekoseli bir eteğe benzeyen yaşam yolculuğumuzun kesişme noktlarında karşımıza çıkan “diyalog” partnerimizin (fiziksel olarak) yanımızda kalma süresi belirsizdir. hiç gitmesini istemezsiniz. hep “orada” sizin için bulunmasını dilersiniz tüm kalbinizle. ama yolunuz sadece gerektirdiği gibi akacaktır. zaman sadece sizin göreceliğinize göre akmaya devam edecektir. yitirmek olsa da sonunda, bu ruhlarla karşılaşmanın ayrıcalığını üzerinizden atamazsınız. atmanız da gerekmez. onlar hep var olan ama görünümle bir flaş gibi bi anda yanıp sönen halleriyle görevlerini fazlasıyla yerine getirmişlerdir. aranızda çok güçlü ama görünmez bağlar oluşmuştur.

kimsenin dilinizi bilmediği bir ülkede uyanıvermek gibidir bu organik bağları diğerlerine anlatmaya çalışmak. klasik bir aşk hikayesinden farkını hatta öyle olmadığını ancak çok yüksek titreşen ruhlarla paylaşırsınız çünkü diğerlerine anlatmaya çalışmak, monologlarınıza yenilerini eklemekten başka işe yaramayacaktır. paylaşmanın öğretici yanını yakaladığınızda ise her gece “teşekkür” edersiniz, “şükür” edersiniz. işte bu anlamlı kılar tüm döngüyü.

sesimizi inatla ve umutla çıkarmaya devam edeceğiz… beklentisizce ama umutlu.. olur da bir yankı bulursa sesimiz onu kutsal bir kitap gibi sarmalayacağız.. teşekkür edip bu sefer sesimizi belki de birlikte çıkarmaya devam edeceğiz o kişiyle… müziği herkes duyana dek..