1. HOBİLERİNİZİ İZLEYİN

Hobiniz neler? En çok neleri merak ediyorsunuz? Okumak benim en büyük hobimdi ve bilgiye sürekli bir açlığım var. Sonunda bu hobim, öğrenirken para kazandığım bir kariyere dönüştü ve üstelik bir de ün kazandım. Hobilerinizi ve doğarken bu dünyaya getirdiğiniz yetenekleri izleyin; şimdilik onların farkında olmasanız bile, uyandırılırlar ve o zaman da başarıya ulaşırsınız!

2. AZME PAHA BİÇİLEMEZ

Sonuna dek gidecek kadar sabırlı mısınız? Posta pullarının çok değerli olduğu söylenir, çünkü hedeflerine ulaşana kadar zarfa sımsıkı yapışırlar. Bir posta pulu gibi olun ve başladığınız şeyi bitirin. Ve asla unutmayın: Önemli olan nasıl başladığınız değil, nasıl bitirdiğinizdir!

3. BUGÜNE ODAKLANIN

Aynı anda iki ata birden binemezsiniz. Bazı şeyler yapabilirsiniz ama her şeyi yapmaya çalışırsanız, sonunda hiçbir şey yapamazsınız. Şimdiye odaklanın ve bütün dikkatinizi, bütün enerjinizi şimdi yaptığınız şeye odaklayın. Bunu yapabilirseniz, istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz… sırayla!

4. HAYAL GÜCÜ, GÜÇ VERİR

Hayal gücünüz, geleceğinizi belirler. “Zekanın gerçek ölçüsü bilgi değil, hayal gücüdür,” der Einstein. Hayal gücünüzü kullanın ve onu bir kas gibi geliştirin. Hayal gücü olmadan hangi konuda başarılı olmak istediğinizi bile bilemezsiniz.

5. HATA YAPIN

Hata yapmaktan korkmayın. Evet, hata yaptığınızda zarar görebilirsiniz veya bir şeyler kaybedebilirsiniz. Ve evet, bazen kendinizi belki de başkalarının önünde aptal durumuna düşürebilirsiniz. Sadece kendinize güvenin ve hatta kendi hatalarınıza gülün ama en önemlisi, hatalarınızdan ders alın. Kimse ilk denemesinde bir şeyi başaramaz. Tanrı bile erkeği yaratırken hata yaptığını düşünüp ikinci denemesinde kadını yarattı ve bu kez başardı. J

6. ANDA YAŞAYIN

Geleceğinizi biçimlendirmenin tek yolu, mümkün olduğunca uzun süre ve üretken bir şekilde anda kalmaktır. Dünü geri getiremezsiniz ve geleceğe sıçrayamazsınız. Önemli olan tek zaman şimdidir. Eckhart Tolle’nin vurguladığı gibi, şimdinin gücünü kullanmayı öğrenebilirseniz, hayallerinizdeki gibi bir gelecek yaratabilirsiniz.

7. DEĞER KATIN VE YARATIN

Elbette ki kariyerimin başlarında çok uzun bir süre neredeyse metelik kazanamadım. İnsanlar sık sık bana değirmenlere karşı savaştığımı ve kitap çevirmenliğini ek iş ya da hobi gibi sürdürerek düzenli, gerçek, maaşlı bir iş bulmamın daha iyi olacağını söylüyordu. Açıkçası, bu benim zamanımı, enerjimi ve kaynaklarımı böleceğinden, o zaman başarılı olabileceğimi sanmıyordum. Dahası, muhtemelen maaş olarak aldığım azıcık parayla rahatlık bölgeme girerdim ve kitap çevirmekten tamamen vazgeçerdim. Ancak hayalimi izlemek, İngilizce bilmeyen insanların okuyabileceği yüzlerce kitap yaratmamı sağlarken, zaman içinde isim ve kalite geliri getirdi. Bir şeyi gerçekten iyi yaptığınızda – ve benim kitaplara aşık olduğum gibi yaptığınız işe aşıksanız gerçekten işinizi yaparsınız – kaçınılmaz bir şekilde zaman içinde altına dönüşür. Para başarıyı getirmez ama başarı parayı getirir.

8. AYNI ŞEYİ YAPARAK FARKLI SONUÇLAR BEKLEMEYİN

Dört artı dört daima sekiz eder. Sonuç asla değişmez. Ne var ki toplamak yerine çarptığınızda, iki katını elde edersiniz. Her gün aynı rutini izlediğiniz sürece, hayatınız son gününüze kadar aynı kalır. Hayatınızı değiştirmek istiyorsanız, önce kendinizi değiştirin. Siz değiştiğinizde, bütün dünyanız değişir.

9. EN DEĞERLİ BİLGİ, DENEYİMDEN GELİR

Nasrettin Hoca bir gün evinin çatısından düşer. Yerde acıyla kıvranırken köylüler yardım etmek için etrafında toplanır ve bazıları köyün hekimini çağırmayı önerir. Hoca acısı arasında onlara dönerek çıkışır: “Başlatmayın hekiminize! Bana çatıdan düşmüş birini getirin!” Bir konuyu okuyup tartışabilirsiniz fakat bu sadece felsefî bir anlayış kazanmanızı sağlar. Bir şeyi gerçekten öğrenmek istiyorsanız, onu deneyimlemeniz gerekir. Bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu, o şeyi yapmaktır.

10. DAHA İYİ OYNAYABİLMEK İÇİN KURALLARI ÖĞRENİN

Bir şeyi yaparken kuralları öğrenmeniz gerekir. Hayatın her alanının kendi kuralları, kilit oyuncuları, takımları, trend belirleyicileri vs. vardır. Dolayısıyla, yeni bir şeye başlamayı planlarken, neyin ne ve kimin kim olduğunu öğrenmeniz gerekir. Kilit oyuncuları gözlemleyin! Taktiklerini kopyalayın! Daha fazla deneyim kazandıkça, yeni şeyler deneyin. Blog üstadı sevgili dostum John Paul Aguiar’ın dediği gibi: “Test! Test! Test!” Kuralları öğrenmek için gözlemleyin, deneyim kazanmak için tekrarlayın, kendi kimliğinizi ve tarzınızı geliştirip biçimlendirmek için yeni taktikler deneyin!

Selim Yeniçeri