Türk televizyonlarında da gösterilen bilim kurgu dizisi Battlestar Galactica’nın 1970’lerde çekilmiş eski versiyonunu hatırlayanlar için Starbuck, serseri yaradılışlı, emir dinlemez, kafasına buyruk, askeri disiplinden uzak bir savaş pilotunun ismidir. Ancak dizinin 2003 yılında yeniden çekilmesine karar verildiğinde yapım ekibi oturup tüm diziyi yeniden tasarlamış ve ana fikri eski diziye sadık kalacak şekilde hikayenin tüm öğelerini yeniden yaratmışlar ki, yeni dizideki en radikal değişiklik, 1970’li yıllarda çekilen Battlestar Galactica dizisinde erkek olarak seyrettiğimiz Starbuck karakterinin güzel bir kadın olarak tasvir edilmesi olmuş.

Eski dizinin hayranları ilk şaşkınlığı attıktan sonra, yeni Starbuck’ın kişiliğinin eski Starbuck ile tamamen örtüştüğünü fark ettiler. Serseri, kural tanımaz ama sorumluluğu olan işi söz konusu olduğunda, yani insanları ve filoyu korumak için Saylon savaşçılarıyla savaşması gerektiğinde bazen emirlere karşı gelmek pahasına inisiyatif kullanabilen; üstelik sarkastik, neşeli tavırlarıyla filodaki silah arkadaşlarının hem sevdiği, hem güvendiği, dostlarına asla kazık atmayan, sıkı dövüşen, kavgadan kaçmayan, üzerine gideni pişman eden bir kadın vardı ekranda.

Televizyon dünyası daha önce çok kadın kahraman gördü ama bu kadınlar hep bir şekilde dişilikleriyle ön plana çıkıyordu. Erkeklerin vücutlarında ufacık bir açıklık kalmayacak kadar emniyetli bir şekilde zırh kuşanıp çıktığı savaş meydanlarına sulukule dansözlerinin kıyafetlerinden bozma mayovari bir zırhla teşrif edip bir de utanmadan tiz, çiğ, çığlıklar atan Zeyna hanım kızımızı kahraman diye dünyaya yutturmaya çalışan dizi film yapımcılarına sayıp sövülenin haddi hesabı olmadığını tahmin edersiniz.

Ally Mcbeal belası

Macera içerikli televizyon dizilerinde görevdeyken herkesi döven, James-Bond-vari operasyonlarda düşmanlarına kök söktüren kadın kahramanların, sevgililerinin koynuna girince sulu gözlerle “seni seviyoum Necati, seni seviyorum, seni seviyorum,” diye yalvaran hanım evlatlarına dönüşmesi detayına ise hiç girmek istemiyorum. Kim bilir kaç kızcağızımız, kaç evladımız bu dizilerden zehirlenip, ne kadar sert mizaçlı olursa olsun kadının aşk ilişkisi sırasında pasif, erkeğini bekleyen, erkekten bekleyen olması gerektiğine inanmış, duygularını ifade etmek yerine, erkeğin onu anlamasını beklemekle yıllarını harcamıştır. Elbette bu noktada, bir macera dizisi olmamasına rağmen, pek çoğumuzun birebir deneyimleyip katlanmak zorunda kaldığına inandığım, “Ally Mcbeal” seyredip Ally Mcbeal’a öykünen kadınların, iş arkadaşlarımızın, kız arkadaşlarımızın ofislerde, sokaklarda, günlük yaşamda yarattığı o Ally Mcbeal terörünü ve bu özgüveni eksik, kıskanç, dans eden bebek halüsinasyonları gören şizofren televizyon kahramanının kadınlarımızın üzerinde bıraktığı travmayı irkilerek anımsayacağınızı sanıyorum.

Nihayet hayallerimizin kadını

Nihayet, Ally Mcbeal’in ucuz çıkarcılığına, yalancı gülümsemesine, bir yandan cici kızı oynayıp bir yandan eski sevgilisini karısından ayırmaya çalışan şeytansılığına öykünen kadınların modası geçti. Türkçe’deki “delikanlı kız” tanımını duyduktan sonra Starbuck karakterini yazmaya başladıklarından şüphelendiğim Galactica senaristlerine çok teşekkürler, artık önümüzde Starbuck gibi bir televizyon karakteri ve çevremizde Starbuck’a öykünen, kendilerini Starbuck’a benzetmeye çalışan kadınlar var.

Biliyorum, aslında kadınlar televizyon yıldızlarına benzemeye çalışmak yerine kendileri gibi olsalar çok daha güzel olur ama madem bu insan türü kendilerine özgü bir kişilik geliştiremiyor, bari Ally Mcbeal olacaklarına, veya Zeyna gibi ortalıkta tiz çığlıklar atıp beynimizi kemireceklerine, Starbuck olsunlar.

İlla uzaylıların dünyayı istila etmesi mi gerekiyor?

Şöyle özü sözü bir, gözünü budaktan sakınmayan, erkeğinin arkasına saklanmak yerine gidip Caprica’dan erkeğini kurtaran, devamlı somurtup naz yapmak yerine arkadaşları ve sevdikleri ile hayatın tadını çıkartan, üzüldüğü zaman bile kederini kimseye belli etmeyen, kızdığında öfkesini sevdiklerine değil, sinirlenmesine sebep olan insana yönelten, ana fikri yaşamın keyfini sürmek olan kadınlar, Starbuck gibi kadınlar, sizi heyecanla bekliyoruz.