Seks teklif eden bir erkeğin kabul edilme olasılığı nedir? Doğrudan, kısa, hedefe kilitlenmiş ve kibar bir tekliften bahsediyorum. Biraz bakışma sonrası, karşılıklı olarak en azından üçüncü kez gözgöze geldikten sonra, gülümseyen bir yüzle, doğrudan hanımefendinin yanına gidip, “sizi çok beğendim, beraber olabilir miyiz?” tarzı bir teklif. “Verme” fiilinin geçmediği, yatakta aralarında geçecek olayların tarif edilmediği, ya da dil ve dudak namelerinin yer almadığı, direkt olmaktan çok bir taciz niteliği taşımayan, ancak, “saatiniz kaç”, “kokunuzun markası ne”, ya da “arkadaşımla bahse girdik” gibi amatör ve endirekt yaklaşımdan da uzak bir teklif. Yalın ve sade.

“Tootsie”de, Dustin Hoffman kadın kılığındayken kendisine, “neden hiç bir erkek böyle direkt bir teklifle gelmiyor, hepsi yalancı, biri söylesin hemen beraber olacağım” diyen kız arkadaşına, erkek kılığındayken doğrudan seks teklif ettiğinde hem tokat yemiş, hem de kendisine hakaret edilmişti. Büyük olasılıkla, yazının burasında, her iki cinsiyetten okur da kafasını sallamıştır. “Müstahak tabii”. Nesi tabii efendim, hiç de tabii değil. Doğa bu tür direkt tekliflerle dolu, ve bu teklifler, teklif edildiği üslupla reddedilir, ne eksik ne fazla. Kibar bir teklifi, “hayır ilgilenmiyorum, yine de ilginiz için teşekkür ederim” diye reddetmek varken, neden adama hakaret ediliyor?

Elbette, uygarlık çıtası yükseldikçe, hanımların o toplumdaki seçme ve seçilme özgürlüğüyle doğru orantılı olarak, bazı toplumlarda kibar teklifler, “tabii ki” kibarca reddediliyor. İsveç’in büyük şehirleri ve Benelux ülkelerinde belki. Bunun dışında erkeğin seks teklifi, teklifin üslubundan çok daha kaba bir üslupla reddediliyor. Pekiyi neden bu teklif reddedilmek zorunda? Ön yargınız sizi şaşırttı mı? Kendinize itiraf edin, yazının burasına kadar böyle bir teklifin hemen kabul edileceğini düşünmemiştiniz. Neden kabul edilmesin?

Sağlıklı, vücudunu seven her kadının, zaten hakkı da olduğu üzere, kendisine önerildiği anda, hemen o anda, sekse kavuşma imkanı veren, doğal bir ihtiyacının karşılanması için bir de üstüne üstlük kendisine bu ihtiyacını minimum zahmetle karşılayabileceği bir teklifte bulunulmuşken bu teklifi kabul etmemesi insanlığın en büyük trajedilerinden biridir. Hem kadınlar, hem de erkekler için.

Oysa aynı teklif bir erkeğe yapılsa, yani birinci paragraftaki mizansende taraflar rol değiştirse, erkeğin bunu reddetmesi düşünülemez. Erkek, inanamadığı bir mucizenin gerçekleşmesini huşu ve hayret içinde izlerken, kontrolsüz bir şekilde kadının bundan sonraki direktiflerini dinlemeye hazır, hızlı bir şekilde konuşamayacağından korkarak ve olayın herhangi bir söz ya da ses tonu problemi yüzünden sekteye uğramasından çekinerek, kafasını hızlı hızlı sallar ve teslim olur. Kadının ne tür bir sapık ya da cani olabileceği, kurban olarak seçilip seçilmediği, ya da henüz yarım saat önce bir cinsel deneyim yaşayıp yaşamadığından bağımsız ve koşulsuz olarak teklifi kabul eder. Bu da insanlığın en büyük trajedilerinden ikincisidir.

İnsanlığın trajedilerinden dersler çıkarmak hepimizin görevi. Bu nedenle bundan sonra kurulacak olan uygarlıkları bu trajedilerden korumak, umutsuz olsa da, toplumumuza da bir nebze faydalı olmak için ve sosyal psikologların incelemesi ve çözümünü bulması için aşağıdaki önermeyi geliştirdim. İşte önerme: Toplumdan topluma değişmekle birlikte, bütün toplumlarda, bir erkeğin bir kadına yaptığı seks teklifinin kabul edilme olasılığı, bir kadının bir erkeğe yaptığı seks teklifinin reddedilme olasılığına eşittir.