1) Twice in a Lifetime (1999) (2 Sezon)

2000’lerde CNBC-E vardı ve bu enfes diziyle ilk orada tanışmıştım. Her bölümünü kalbimde genişlemeyle ağlayarak tamamladığımı hatırlıyorum. Sonrasında yıllarca aradım da kötü görüntülü bir kopyasını Kanada’dan getirtmiştim. Bu yazıyı hazırlama vesilesiyle öğrendim ki Apple TV’de varmış. Vakti gelmeden vefat eden insanlara hayatlarına geri dönme ve yaptıkları hataları telafi etme şansı veriliyor ve resimdeki melekler de onlara yardımcı oluyorlar. Ama ne sahneler, ne senaryolar… Yüzünüzde mutlu gülümsemeler ve gözyaşlarıyla izliyorsunuz. Bulunması oldukça zor ama bulursanız da kaçırmayın.

 

2) Being Erica (2009) (4 Sezon)

Erica, o gün önce işinden kovulur, sonra sevgilisi terk eder ve sonra da hastanelik olur. Hastanede gizemli bir terapist yanına gelir ve der ki: “Hayatının değişmesini istiyorsan beni ara.” Erica tesadüfen (!) onun ofisine girer ve hayatı değişmeye başlar… Harika kesinlikle harika bir dizi. “Evren”, terapist formunda Erica ile konuşuyor ve Erica yaptığı hataları düzeltmek için kendi geçmişine gidiyor. Hem fantastik, hem spiritüel, hem sıcacık, hem nice mesajları olan bir dizi.

 

3) Enlightened (2011) (2 sezon)

Büyük bir şirkette iyi bir pozisyonda olan bir kadının sinir krizi geçirerek şirketinden istifa etmesini, sonra da aydınlanma yolculuğuna başlamasını anlatıyor. Aslında bazılarımızın yaşadığı senaryonun dizisi bu ve kahkahalarla güleceğiniz sahneleri var. İnceden inceye de spiritüelliğin uçuk kaçıklıklarıyla dalga geçiyorlar. Laura Dern, bu dizideki rolüyle Altın Küre almıştı. Mutlaka izleyin, kendinizi bulacaksınız.

 

4) God Friended Me (2018) (2 sezon)

Siz ateşli bir ateistken, Tanrı bir gün size Facebook’ta arkadaş olarak eklerse ve de yardım etmenizi istediği kişileri size arkadaş olarak önerirse ve de gitmeniz gereken yerleri size lokasyon atarsa… Bu o kadar güzel bir dizi ki… Hem çok güzel, çok tatlı mesajlar veriyor size hem dinlendiriyor. Rahatlatıyor. İzlerken nice sorunuza yanıt alabilirsiniz….

 

5) Touch (2012) (2 sezon)

Hiçbir şey tesadüf değildir ve her şey birbirine bağlıdır. Sadece sayıları takip ederek evrenin işleyişini çözebilen ve denge bozukluklarını tespit edip, hassas dokunuşlarla olayları yoluna koymaya çalışan bir çocuk ve babasının hikayesi. Bu diziyi bilen daha çoktur diye düşünüyorum. Bizim TVlerde de oynamıştı. Çok ama çok güzel bir dizi. Internette de kolayca bulunabilir.

 

6) The 4400 (2004) (4 sezon)

Farklı tarihlerden 4400 insanın birden kaybolup, yıllar sonra aynı anda ve aynı yerde belirsiz bir şekilde geri dönmesini konu alır. Dönen bu kişiler, herhangi bir yaşlanma belirtisi göstermemekte ve bir dizi paranormal yetenek kazanmış gibi görünmektedirler. Bu olay, birçok insanın hayatında büyük değişikliklere neden olur. Şimdilerde artık doğaüstü yetenek dizilerinde gına geldi, ama bu dizi hem öncüldü hem müthiş kaliteliydi. 2 Oscarlı Marsha Ali, bu dizide parladı. Hele bir jeneriği vardı ki halen üzerine yoktur.

 

7) Taken (2002) (1 sezon)

UFO temalı gelmiş geçmiş en güzel dizi belki de budur. Yapımcısı Steven Spielberg dememiz yeterli herhalde. 10 bölümden oluşan ve her bölümü 90 dakikadan oluşan dizi, 1944’ten 2002’ye kadar olan bir süre zarfında farklı karakterlerin hayatlarını ve dünya dışı varlıklarla olan etkileşimlerini konu alıyor. Hikaye, UFO kaçırılmaları, gizli projeler ve uzaylı teması üzerine odaklanarak, aynı ailenin farklı nesillerindeki bireylerin yaşamlarını anlatıyor. Uzaylılarla karşılaşan bu insanların yaşamında, zaman içinde gelişen olaylar ve aile bağları merkezi bir rol oynuyor.

 

8) In Treatment (2008) (4 sezon)

Dizi, bir terapistin hastalarıyla yaptığı terapi seanslarını konu alıyor. Ana karakter, Paul Weston adında bir terapisttir ve her bölüm farklı hastalarıyla yapmış olduğu terapilerin üzerine odaklanır. Dizi, Paul’un kendi sorunlarıyla baş etmeye çalıştığı kişisel yaşamına da odaklanarak, terapistin ve hastalarının derin, karmaşık ilişkilerini keşfediyor. Her bölüm, bir terapi seansı süresince gerçekleşen diyalogları içermekte ve bu diyaloglar, karakterlerin geçmişleri, ilişkileri ve duygusal durumları hakkında bilgi vermekte. Konu itibariyle hem derin hem öğretici çok özel bir dizi. Sonra remake’i de yapıldı.

 

9) Past Life (2010) (1 sezon)

Bir grup uzmanın geçmiş yaşamlar ve reenkarnasyon konularında araştırmalar yaparak insanların sorunlarını çözmeye çalıştığı bir drama/mistik türünde bir dizi. Dr. Kate McGinn ve eski bir dedektif olan Price Whatley, birlikte geçmiş yaşamların etkilerini araştırarak insanların günümüzdeki sorunlarına çözümler bulmaya çalışır. Dizi, her bölümde farklı bir vaka üzerine odaklanır ve bu vakalarda geçmiş yaşamların etkilerini açığa çıkarmaya çalışır. Konusu çok çekici olsa da dizi çok tutmadı. 1 sezon sürdü. Böyle de bir dizi var bilginiz olsun diyerek listeye alındı. 🙂

Hasan 'Sonsuz' Çeliktaş

18 Kasım 1976'da Mersin'de doğdu. Toros Koleji'ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'ne girdi. Fakültesini çok sevdiğinden mezuniyeti sonrasında oradan ayrılamadı ve asistan kadrosunda eğitim hayatına devam etti. 2005'te ise İzmir'e yerleşti. 2001 yılında "Sonsuzlukotesi" mail grubunu kurmasıyla başlayan yazarlık hayatı, önce 2002'de sonsuzlukotesi.com'u, daha sonra da 2004'de derKi.com'u kurmasıyla devam etti. Bir yandan da Cosmopolitan, Esquire, Yeni Aktüel, Zodiac, Akşam Brunch gibi dergilerde ve Akşam Gazetesi'nde serbest yazar olarak yazıları yayınlandı. 2011'de ise Anadolu topraklarından doğup Amazon.com'da yayınlanan ilk Türk Spiritüel dergisi "The Wise"ı oluşturdu. Halen yazmaya devam ediyor. Duru Sonsuz ile Özün Dünya'nın babası sıfatıyla onlara rehberlik yapmaya çalışıyor...