Orjinal Adı: Butterfly Effect

Yapım Yılı: 2001

Ülke: ABD

Yönetmen: Eric Bress

Oyuncular: Ashton Kurcher, Amy Smart

Evan Treborn 20 yaşında ve çoğu genç gibi hayatında büyük duygusal boşluklara sahip olan bir üniversite öğrencisidir. Ama o, yedi yaşından beri hayatının önemli anlarını bir unutkanlık kara deliğinde kaybetmiş ve o üzücü geçmişinin büyük kısmını hatırlamamaktadır. Evan bir gün, çocukluğunun en zor ve kötü dönemlerinde, psikoloğunun tavsiyesiyle yazdığı günlükleri bulur; ne var ki, bu günlükleri okurken genç adam geçmişe dönebildiğini ve bugünkü aklıyla o günleri yaşayabildiğini fark eder. Bu arada çocukluk aşkı Kayleigh’nin hâlâ kendisini sevdiğini öğrenen genç adam, geçmişe dönüp kötü günlerini düzeltmeye ve en önemlisi çocukluk aşkını mutlu olduğu bir dünyada yaşatmaya karar verir. Ama Evan ne zaman geçmişe dönüp bir şeyleri değiştirse, yaptıklarının bugün için umulmadık ve feci sonuçlar doğurduğunu görür.

Geçmişinizde “keşke”leriniz oldu mu hiç? Peki bu “keşke”leri değiştirilebilme olanağınız olsaydı eğer şimdikinden daha iyi bir hayat mı bekliyor olurdu sizi?

Belki film, senaryosu gereği biraz karamsar bir yapıda olabilir. Ama en ufak bir seçimin bile tüm hayatımızı nasıl değiştirebileceğini ve tüm bunlara rağmen aslında “her şeyin aslında olması gerektiği gibi olduğu” mesajını veren çok güzel bir film. İkincisi de çıktı ama çok kötü.