Son on yıl içinde dünya çapında hızla yayılan ve popülerliğini gün geçtikçe de katlayan yeniçağ akımları ve spiritüalizmin, sinemaya da bulaşmaması elbet imkansızdı. Fakat spiritüel sinemanın önünde bir soru işareti vardı: Kitaplardaki bilgileri, filme nasıl aktarırız? 2004 yılına kadar yöntem, mevcut senaryonun içine ruhsal mesajlar işlemekti. İzleyici akıp giden filmin içinde, çeşitli mesajları alıyordu, fakat bu dolaylı bir yöntemdi. 2004 yılında ise “What the Bleep Do We Know?” gösterime girdiğinde,sorunun yanıtı bulunmuş ve spiritüel sinemanın önü açılmış oldu. Belgesel-drama biçiminde adlandırabileceğimiz bu yöntemde bir yandan konunuz uzmanları bilgileri aktarıyor, bir yandan da dramanın içinde bu bilgilerin yaşamda nasıl karşımıza çıkabileceğini görüyorduk. “What the Bleep Do We Know?” öyle tutuldu ki devamının çekilmesi ve onun açtığı yoldan giden başka filmlerin de olması son derece doğaldı. İşte 2006 ve 2007’de bu filmlerden örnekler izleyeceğiz. Fakat spiritüel bilgilere meraklı olanlar, sadece What the bleep tarzıyla karşılaşmayacaklar sinemada, spiritüel literatürün iki çok önemli kitabı “Dokuz Kehanet” ve “Tanrı’yle Sohbet”in de filmleri çok yakında izleyebileceğiz. İsterseniz tüm bu filmlere tek tek bir göz atalım:

 

 

What The Bleep – Down The Rabbit Hole

Yönetmenler: William Arntz, Betsy Chasse, Mark Vicente

Oynayanlar: Marlee Matlin, Elaine Hendrix, Barry Newman… (Drama)

J.Z. Knight, Amit Goswami, Dr. Masaru Emoto, Andrew Newberg… (Belgesel)

Web Sitesi: http://www.whatthebleep.com/

Bu film, “What The Bleep Do We Know?”un devam filmi olarak çekilmiş ve Ağustos 2006’da DVD olarak piyasaya sürülmüş. Birincisinin uzatılmış versiyonu da diyebiliriz. Yine bir sürü bilim adamı, uzmanlar vs. kuantum mekaniği, nörobiyoloji, insanın farkındalığı ve günlük yaşamın gerçekliği üzerine görüşlerini ve bilgilerini aktarırken, Marlee Matlin’in oynadığı fotoğrafçı Amanda karakteri de işin dramatizasyon yönünü üstleniyor. Tabii aslında esas başrol Ramtha adlı bedensiz bir varlığın medyumluğunu yapan JZ Knight’ta ki zaten What The Bleep serisini de “Ramtha: School of Enlightment” hazırlıyor. İlk filmin gösterimi bizde iki sene kadar gecikmişti, ikinci film sinemalarımıza gelmeyecek, ama ekim ayı sonuna doğru DVD raflarında yerini alacak. İlk filmin hayranlarının dikkatine!!!

 

The Secret – Law of Attraction

Yönetmen: Drew Heriot

Oynayanlar: Sophie Angelle, John Assaraf, Fred Alan Wolf, Neale Donald Walsch ve bilimum bilim adamı ve düşünürler.

Web Sitesi: http://www.whatisthesecret.tv

The Secret, sinemalarda gösterime girmemiş, ama TV yayını, şirketinin yürüttüğü akılcı promosyon kampanyasıyla büyük ilgi görmüş bir belgesel. Şirket, belgesel yayınlanmadan önce “2006’da ‘Sır’ açıklanacak ve tüm dünya evrenin en büyük sırrını öğrenecek” kampanyasıyla dikkatleri filmin üzerine çekti. Önce Yeni Zelanda ve Avustralya’da yayınlanan belgesel, daha sonra internet üzerinden izlenebilir hale geldi. Şu anda da DVD’sini alabilir ve internet üzerinden izle-öde sistemi ile izleyebilirsiniz.

“The Secret”, “What the Bleep”in dramasız versiyonu. Film boyunca, evrenin temel sırrı olarak “Çekim Yasası” gösteriliyor ve bu yasanın etkileri anlatılıyor. (Çekim Yasası: Benzer benzeri çeker. Yani siz pozitifseniz pozitif insanlar ve olaylar sizi bulacaktır.) İnsanın pozitif düşünerek istediği her şeyi nasıl elde edebileceğinin altı çiziliyor ve savlarını da bilim adamlarından filozoflara, sanatçılardan yazarlara birçok önemli ismin sözleri veya anlatılarıyla destekliyor. “Amaaaan gene bir olumlu düşüncenin gücü üzerine gıy gıy” deyip burun kıvırmamak lazım, bu filmin size kazandıracağı çok şey olabilir.

 

The Shift of The Ages

Yönetmen: Steve Copeland

Web Sitesi: http://www.shiftingages.com/

Nihayet meşhur 2012 senesi de anlatan bir filmimiz de oldu. 2012, Maya takvimine göre 4. Güneş Çağı’nın bitiş yılı ve bu tarihten sonra 5. Güneş Çağı başlayacak. Anlayacağınız şunun şurasında altı sene kaldı ve bizler de bu dönüşüme tanık olacağız. Bu filmde, Mayalar ve takvimleri üzerinden hareket ederek çekilmiş bir drama-belgesel. 13. nesil Maya Yüksek Rahibi olan Don Alejandro’nun hayatı çerçevesinde gelişiyor. Filmin fragmanındaki “Bu filmde anlatılanlar, dünyanın daha iyi, daha yaşanabilir bir yer olması için önemli; çünkü artık hepimiz barış içinde bir dünya istiyoruz.” cümlesi dikkat çekici ve Don Alejandro da, bu uğurda dünyada birçok yere gidip, faaliyetlerde bulunmuş spiritüel bir kişilik. Film boyunca da birbirinden güzel ruhani bilgiler veriyor ve onun anlatılarına, başka kişilerin anlatıları da katılıyor. Sonuçta ortaya spiritüel bir ziyafet ortaya çıkıyor. Bu bilgisel ziyafete, filmin enfes görselliği de eklenince, tadından yenmeyeceğe benziyor. Bakalım DVD’si bizde ne zaman çıkacak veya çıkacak mı? Yoksa meraklılar, soluğu gene amazon.com’da alacaklar.

 

Celestine Prophecy – The Movie (Dokuz Kehanet)

Yönetmen: Armand MASTROIANNI

Oynayanlar: Matthew Settle, Thomas Kretschmann, Sarah Wayne Callies, Annabeth Gish, Hector Elizondo, Joaquim de Almeida, Jurgen Prochnow

Web Sitesi: http://www.thecelestineprophecymovie.com/

Bizde de çok tutulan uluslararası bestseller “Dokuz Kehanet” kitabının filmi. Okuyanlar bilirler, kitap, filmi çekilmeye en müsait spiritüel yapıttır. Peru’da, “Dokuz Kehanet” adı verilen bilginin peşinde koşan John Woodson’un yaşadıkları anlatılır kitapta. Bu bilgi, insan hayatında yeni bir uyanışa neden olacak ve dünya yaşamında değişiklikler yatabilecek öğretiler içermektedir. John, bu duruma ilk başta şüpheyle yaklaşsa da, yolcuğunda karşılaştıkları, onun, yepyeni bir ruhsal uyanış yaşamasına neden olacaktır. Kitap, bu şekilde gelişen enfes bir ruhsal yolculuk romanıydı ve birçok okurun, hayatına farklı bir gözle bakmasına neden olmuştu. Bakalım filmi aynı etkiyi yaratacak mı?

 

Conversations With God – The Movie (Tanrı’yla Sohbet)

Yönetmen: Stephen Simon

Oynayanlar: Henry Czerny, Vilma Silva, Bruce Page, Zillah Glory

Web Sitesi: http://www.cwgthemovieonline.com/

Neale Donald Walsch’un yazdığı “Tanrı’yla Sohbet” serisi, tıpkı “Dokuz Kehanet” gibi uluslararası bestseller olmuş ve ülkemizde de çok sevilmişti. Fakat “Dokuz Kehanet”in aksine, kitabın içeriği filminin çekilmesine pek müsat değildir ki zatenkitap serisini okuyanların aklına ilk olarak “Nasıl yani? Bu kitabı nasıl film yapabilirler ki?” sorusu takılmıştır. Bu noktada filmin, serinin dördüncü kitabında yer alanNeale’in hayat hikayesi ve “Tanrı’yla Sohbet” serisini yazmaya başlaması sürecini anlattığını belirtelim. Fragmanından anladığımız kadarıyla da son derece güzel bir film olmuş, zaten yönetmeni de “What Dreams May Come” gibi enfes bir filmin yönetmeni Stephen Simon. Filmin tanıtımındaki şu cümle aslında her şeyi özetliyor: “Hayattan bıkmış ve yorulmuş olan Neale, bir gün, Tanrı’ya öfke dolu bir mektup yazar ve Tanrı da onu yanıtlar…” ABD’de bu ay gösterime giren film, bize gelir mi bilinmez… Ama kitabın hayranları mutlaka bir şekilde izleyeceklerdir.