Şimdiye kadar yüzlerce rüya dinledim. Her seferinde büyük bir merak ve ilgiyle. Hiçbir zaman ne söyleyeceğimi önceden planlamam sadece tüm dikkatimle rüyayı dinler ve zihnimde o rüyanın içindeymişim gibi yaşarım. Bazen öyle olur ki rüya görenin atladığı önemli noktaları onlara hatırlatır “Rüyada şu da vardı“ derim. Önce şaşırır sonra onaylarlar. Onların şaşırması normal ama ben her seferinde daha çok şaşırıyorum Bundan yaklaşık bir ay önce İzmir’de yaşadığım deneneyim rüyaların düşündüğümüzden çok daha önemli olduğunun en iyi örneklerinden oldu. Her ne kadar gazete ve dergilerde rüyalar gelecekten haber vermez yazsa da, hepimiz kalbimizin derinliklerinden aslında rüyalarda çok daha fazlası olduğunu biliyoruz. Pek çoğumuz ise bunu deneyimleme şansına sahip olduk. Bir sonraki ay rüyalarla ilgi bana çok sorulan sorulardan hazırlanmış bir yazı ile sizlerle buluşacağım. Ama şimdi biraz sonra okuyacaklarınıza hazır olun! Rehber rüyaların negatif inançlarımızı nasıl ortaya çıkarttığına tanık olacağız.

NLP eğitimi kapsamında mutlaka bir günü rüyalara ve onları nasıl yorumlayacağımız konusuna ayırıyorum. İzmir’de yaptığım son çalışmada katılımcıların rüyalarını yorumluyorduk. Aramızda olan rehber öğretmen rüyasını anlattığında bu sıradan bir rüya gibi görünüyordu:

“Kayınvalidem ölmüş, onların evindeyiz. Ben çok acı çekiyorum. O kadar çok ağlıyorum ki bir yandan da onu çok sevmezdim, neden bu kadar acı çekiyorum diye düşünüyorum. Salona geçtiğimde  orada eşimi ve kardeşlerini bir masada otururken görüyorum. Onlar da üzgün ve ağlıyorlar ama benim kadar değil. Doğal bir şeymiş gibi. Kendi çocukları bu kadar az ağlarken ben niye bu kadar ağlıyorum diye düşünüyorum. Ama ne ağlamak, ama ne acı.”

Evet, rüya bittiğinde gözümün önüne gelen görüntü beni gerçekten çok şaşırtmıştı. Bu vizyon neticesinde ona daha önce bir yakınını kaybedip kaybetmediğini sordum. O da bana yıllara önce kız kardeşini bir kaza kurşununa kurban gittiğini söyledi. O dönem neler yaşadığını sorduğumda, çok acı çektiğini, hatta hala yas tuttuğunu söyledi. Aileden ondan başka kimsenin bu kadar üzülmediğini de sözlerine ilave etti.

Peki şimdi kim ölüyor dedim?

Şaşkın bir şekilde yüzüme baktı. Babaannem dün akşam haberini aldık. Hastaneye yatırmışlar. Sizleri üzmemek için söylemek istememiştim. Sanırım bu bilinçaltı rüyası.

Pekala, şimdi sana gördüğün rüya ile ilgili birkaç sorum olacak, sonra yorumunu birlikte yapacağız. Eğer cevapları ben verirsem bu senin için değerli ve anlaşılır olmaz.

Kayınvaliden senin için ne ifade ediyor?

– Onu çok sevmiyorum, ondan uzak olmak yada olmaması benim özgürlüğüm anlamına geliyor.

– Özgür olursan ne olur?

– Özgür olursam, kendi hayallerimi gerçekleştirmek için harekete geçerim.

–  Bu sana ne sağlar?

–  Başarı.

–  Başarılı olursan ne olur?

–  Bunu istemiyorum. Başarılı olursam ailemi kaybederim.

–  Hmmm ve böylece  neyi seçiyorsun ?

– Acıyı hayatımdaki acılara olduğundan fazla büyütüp tutunuyorum. Böylece hayallerimi  gerçekleştirmeyi erteliyor ve başarılı olmuyorum. Başarılı olmayınca da ailemi korumuş oluyorum.

– Daha da önemli bir şey var. Kardeşinin ölümünde, şimdi bahanenin  hastalanmasında onu görmeni istiyorum. Her ikisi de senin çok sevdiğin insanlar sence senin yaşamında sana neyi öğretmek için bulunuyorlar?

–  Kendime geciktiğim sürece ertelediğim bu yanlış inancı  korkuyu taşıdığım sürece hayatıma daha çok acı çekiyor olacağım gittikçe büyüyen. Belki de başka ölümler…

–  Evet, ama aynı zamanda bu tekamülünde, seçiminde sana yardımcı olan ruhlar var. Çok önceden birlikte plan yaptığınız onlar sana bu konuda yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ama artık gerçeği biliyorsun. Gerçek bir kez öğrenildikten sonra artık geriye dönemezsin. Rüyandan sorumlusun yapman gereken şimdiye kadar geciktirdiğin her şeyi biran önce yapmaya başlamak. Bu olumsuz inancı temizleyerek başlayabilirsin. Başarılı olmuş ama çokta mutlu olan aileleri modelleyebilirsin. Şimdi şu andan itibaren, “Başarılı olmayı seçiyorum, çünkü başarılı olursam mutlu, sağlıklı bir aileye sahip olurum” diyebilirsin ve bunu sık sık söyle. Eski arşivlerin temizlenene kadar.

– Bir inancın bana bu kadar zaman kaybettirdiğini onun da ötesinde sevdiklerimi kaybedebileceğimi hiç düşünmemiştim.,

– Evet, ama unutma bu deneyimlerde onların seçimi.

– Kayınvalidemi niye gördüm.?

– İki anlamı var, hem önemsiz durumları ne kadar büyüttüğünün farkında olman ki bunu rüya içinde yapmışsın. Ağlarken, acı çekerken neden abarttığını düşünmüşsün.

İkincisi, başarılı olamayışını bir nedene bağlanman gerekiyordu, etrafına baktın ve onu kurban seçtin, o da sana bu seçiminde yardımcı oldu. Gerçekten senin sevgini hak ediyor. Yapman gereken uyanık yaşamda sınırlarını koruman, ve ona kibarca hayır demen. Gerçi artık aranızda sorunlar olmayacak, çünkü sen kendi sorumluluğunu almaya başlıyorsun. Sen deki bu değişim kendini onaylaman ve sevmen etrafına olumlu yansıyacak aynı enerji sana geri dönecek.

– Babaannem onun faktörü?

– Onun hastalanması senin ruhunun derinliklerindeki, saf niyeti harekete geçirdi. Kendin olma niyetini. Rüyayı tam bu dönem görmen çok normal.Haberi aldığında tepkin ne oldu?

– Çok üzüldüm.Yanında olamadığım için kendimi suçlu hissettim biran önce Adana’ya gitmeliyim dedim.

– Sonra ne oldu?

– İçimden bir ses buraya gelmemi söyledi. Zaten eğitimin son günüydü. Pazartesi yola çıkacağım.

– Şimdi kendini nasıl hissediyorsun?

– İyi ama şaşkın. Önce söylediklerinizi inkar etmek istedim. Ama çok doğru. Yaşamım boyunca bu aptal inanç nedeniyle ne olursa olsun sıkı sıkı tutundum. Abartıp kendime dışarıdan baktığımda kurban rolünü çok iyi oynamış bir kadın görüyorum.

S. almış olduğu eğitim nedeniyle inancının, ikinci kazancını yani olumlu niyetini kolay bir şekilde buldu. Eğer bu satırları okurken, kendi yaşamınızda nelerin olup bittiğini anlamak istiyorsanız yaşamınızda devam eden senaryolara bakın ve oradaki inancınızı görmeye çalışın. O dönemlerde gördüğünüz rüyalara dikkat edin, çünkü sizi çok uzun yıllardır taşıdığınız yüklerden temizlemek için tam vaktinde olmaları gereken yerdeler. Yapmanız gereken buluşmaya gitmeniz.

Kendisinin sevilmediğini düşünen B. ile Şirince’de gerçekleştirdiğimiz rüyalar çalışmasında tanıştım. Daha elimi ilk sıktığı andan itibaren yaydığı sevgi uzun zamandır hissetmediğim bir huzur vermişti bana. İlerleyen saatlerde ise bu özelliğinin farkında olmayıp, sevilmediğini ve en önemlisi de sevemeyeceğini düşünen bir kadınla karşılaşmıştı. O gün rüyaları hatırlamak ve hayat amacımızı bulma konusunda çalışmalar yapmış ve geceyi güzel bir meditasyonla tamamlamıştık. Herkes yataklarına uzanmış, zihinlerinde “Hizmet etmek için neyi bilmem gerekiyor“ sorusuyla uykuya dalmışlardı. Sabah günün ilk ışıklarıyla uyanıp, keyifli bir kahvaltıdan sonra eğitime başladık. Herkes rüya görmüştü. Rüyaları yorumladık ve sıra B.’ye geldi. Daha bizlerle rüyasını paylaşmadan “Önemli değil, değersiz bir şey. Bir anlamı yok, anlatmayacağım demişti.”

Hepimiz şaşırmıştık. Anlatmadan bu sonuca nasıl vardığını merak ettik.

“Gerçekten basit bir rüya anlatıp, zamanınızı almaya değmez” dedi.

Ona eğer dün gece niyetinden sonra bir rüya gördüyse ve burada bulunuyorsa bunun anlamı olduğunu bizleri kırmamasını rica ettim.

Sıkılarak rüyasını anlattı.

“Elimde bir ateş var.Tam olarak sönmemiş ama yanıyor da diyemem. Onu karşımdaki kişiye uzatıyorum. Onu göremiyorum, sadece orada biri olduğunu hissediyorum.

– Ateş senin için ne ifade ediyor?

– Sönmekte olan bir ateşti. Bilemiyorum.Tam olarak anlayamadım. Çok fazla ayrıntı da yok.

– Bu bize yeter. Şimdi rüyaya geri dönelim. Neler hissettin neler düşündün elinde sönmekte olan ateş sana ne ifade ediyor?

– Bazı şeylere geç kaldığımı düşünüyorum. Artık belli bir yaştayım ve çok fazla bir şey yapamam; çabalamam anlamsız. Sönmekte olan ateş bu anlama geliyor.

– Güzel, peki geciktiğini kim söylüyor.?

– Ben!

– Gözlerini kapat ve bu sesi duymaya çalış kim o?

– Herkes

– Sesleri daha dikkatli dinle. Sana bunu ilk söyleyen kişiyi bulmaya çalış.

(Bir süre sonra)

– Annem dedi. Şimdi bu sesi zihninden sil. Sanki bir radyoyu  kapar gibi ve sonra ne duymak istiyorsan düğmeyi tekrar açtığında radyodan bunları duy.

– Harikasın.

– Şimdi rüyaya geri dönelim. Sahip olduğun, bir yeteneği ifade eden o ateşe bakalım tekrardan. Şimdi ne düşünüyorsun?

– Sevgi

– Hayat amacın bu mu?

– Evet, sevgiyi vermek ve sevgiyi almak.

– Gözlerime bak ve söylediğim sözleri tekrar et.

Birkaç dakika süren olumlama cümlelerinden sonra, sadece ben değil orada bulunan herkes gözyaşları içinde kalmıştık. Kendimi seviyorum cümlesini ona söyletebilmek dakikalarımı almıştı. Bu kadar sevgi yumağı olan bir insanın kendisi göremeyişi gerçekten üzücüydü. En son cümlesi kabul ediyorum oldu. Şimdi bunu yapmak isteyip istemediğini sordum, “evet hazırım” dedi. O zaman şimdi bizlere sevgini vererek ve bizlerin sevgisini alarak işe başlayabilirsin dedim. Hepimizle sırayla kucaklaştı. Tekrar yerine döndüğünde
– evet yapabilirim. Bu beni her zaman heyecanlandırmıştır.Yıllardır para kazanamıyorum. Çünkü kimsenin beni istemeyeceğini  düşünüyordum

Eğitime bir süre ara verdik. Klaros alanına gidip orada devam etmek için yola çıktık. Mucizenin bizi orada beklediğinden habersiz!

Bir saat sonra dağların ortasında, bu tarihi yerde rüyalara kaldığımız yerde devam ederken, orada bulunan bir aile ile tanıştık. Bizi evlerine çay içmeye davet ettiler. Büyük mandalina ağaçlarının arasında bulunan evin havuz kenarında çaylarımızı yudumlarken sağ tarafta bulunan üç katlı bir bina dikkatimizi çekti. Orayı birkaç yıl önce yaptırmışladı. Sadece içlerinden bir sesi dinlemişler, ama niye yaptıklarını bilmiyorlardı. Üstelik kullanmıyorlardı. Hepimiz aynı anda birbirimize baktık. B’nin daha önce bizlerle paylaştığı hayalini hatırlamıştık. Buraya yerleşmek istediğini, kafasında uzun yıllardır tasarladığı kitaplarını yazmak istediğin,i ayrıca bu arada eğitimler düzenlemek istediğini söylemişti. Sanki bir el bizi buraya bu dileğin ortasına bırakmıştı. Birkaç dakika sonra bu dileği ev sahibiyle paylaştık. B.’ye dönüp “burayı sana bir yıllığına ücretsiz veriyorum. İstediğini yap. Hem iki oğlum var, sen de benim kızım olursun” dedi. B. o kadar çok şaşırmıştı ki… Ne yaptı biliyor musunuz? Kendisine sevgiyle verilen bu armağanı kabul etti. Oysa birkaç saat önce tam tersini düşünüyor, parasızlık nedeniyle bunları yapamayacağını söylüyordu.

Peki ne değişmişti?

Rüya ona hem kendi olumsuz inancının farkında olmasını, bunun ona öğretilmiş bir çaresizlik olduğunu gösterdi, hem de hayat amacının ne olduğunu: Sevmek ve sevmeyi öğretmek.

Şirince’ye geri dönerken bana;

– Nasıl bu kadar kısa sürede olabilir? Dala inanamıyorum

– Niyet ettin. İfade ettin ve senin olana kendini açtın. Bizim olana yol aldığımızda her şey çok hızlı gelişir. Güven, sevgi içinde olduğumuzu biliriz. Yapman gereken tek şey niyet etmek ve inanmak. Rüyaların sana daha pek çok konuda yol gösterecek cevap verecektir.

İzmir’e döndüğümde akşam bir ziyaretçim vardı. S. Adana’dan dönmüştü. Hiç babaannesi yeni vefat etmiş biri gibi durmuyordu. Gülümsüyor, gözleri ışıl ışıl bana bakıyordu. Nasıl olduğunu sorduğumda:

– Onu uğurladık. Oldukça iyiyim. Buraya hazırladığım bir konuşmayı size sormak için geldim. Okuldan istediler…

Konuyu o kadar hızlı değiştirmişti ki üzerinde konuşmak bile istemiyordu. İstediği tek şey gelecek hakkında konuşmaktı yani hayalleri…