“Uzun zamandır giymediğim siyah deri ceketimi giymeye çalışıyorum. Kemerin kancası sol gözüme takılıp gözbebeğimi yerinden çıkarıyor. Bir süre boşlukta sallandıktan sonra sağ kolumun dirseğine takılıyor. Birden etrafımda onlarca insan birikip bana ne yapacağımı soruyorlar. Bir yandan da dirseğimde duran gözbebeğimin canlılığına bakıyorum. Hastahaneye geldiğimde oldukça sakin bir şekilde dokturumu bekliyorum. Ona duyduğum güven sonsuz. Sonra birden böyle bir şeyin mümkün olamıyacağını düşünüyorum. Hala görmeye devam ettiğimi ve hiç acı çekmediğimi fark ediyorum. Çevremdeki insanlara bunun bir “rüya” olduğunu, şimdi doktorun geleceğini ve gözümü yerine takacağını söylüyorum.”

Uyanır uyanmaz baş ucumda bulunan günlüğüme yazdım. Neden böyle bir rüya görmüştüm? her şeyden önemlisi rüya gördüğümün farkındaydım.Soğukkanlılığımı koruyup çözümü kolayca bulmuştum. Uyanık yaşamda olamayacağım kadar sakin ve güven içindeydim. Kahvaltımı yaparken rüyanın analizini yapmaya başladım. Sorularımın yanıtını çok geçmeden aldım.

Birkaç gündür yaşadığım olumsuzluklara çevreden gelen negatif düşünceler de eklenince, geleceğimle ilgili kaygılar taşımaya başlamıştım. Bir an aldığım bütün kararlardan vazgeçip eskisi gibi yaşamayı bile düşünmüştüm. Ama evrensel bilinç bilinçaltımın o karanlık odalarına ışık tutmuş, bana gereken uyarıyı yapmıştı. Mesaj gayet netti: “Eski düşünce kalıplarını geleceğine yansıtıyorsun!”

Sol göz bebeğimin (rüyalarda sol geçmiş, sağ gelecek olarak yorumlanır) sağ dirseğime takılması geçmişteki olumsuz bakış açımı ve korkularımı, endişelerimi geleceğe yansıttığımı ve bu bakış açısını olumluya çevirmem gerektiğini ifade ediyor. Etrafımda toplanan insanlar kolektif bilincin rüyaya yansıması. Onlar bu işten çok tedirgin oluyorlar. Bu da normal çünkü ben böyle bir toplumda yetiştim.

Uzun süredir bu tepkilerle yaşadım. Rüyamın içinde uyanıp bunun bir rüya olduğunu fark etmem, benim evrensel bilince olan güvenimi yansıması. Bu yüzden doktırumun yani Yüksek Benliğimin beni iyileştireceğini söylüyorum. Kaderimi değiştirmeyi başarıyorum.

Ve rüyanın içinde uyandığımda hayata uyandığımı, gerçek hayatın o zaman başladığını anlıyorum.

Rüyaların içinde uyanmak gerçekten mümkün mü? Bilim adamları son yıllarda rüyalarla ilgili yaptıkları araştırmaların temelini “Lüsid Rüyalar” dediğimiz rüyalar oluşturmakta. Lüsid Rüya, kişinin rüya gördüğünün farkında olduğu ve bu rüyayı çoğu zaman istediği gibi yönlendirebildiği rüyalardır. Lüsid sözcüğü şeffaf, berrak anlamına gelmektedir.

Lüsid rüyalarla; yapacağınız bir çalışmaya hazırlanmak, sorunlarınıza çözüm bulmak elinizde. Bu beceriyi arttırmak için belirli teknikler var. Lüsid rüyalarla maceraya atılmak, yeni keşifler yapmak, geleceğe yada geçmişe uzanmak, sorulara çözüm bulmak, yetenek geliştirmek mümkün.

Rüya içinde Uyanmaya hazırlık için;
Dinlenmiş bir zihin ( günlük düşüncelerden arınma),
Alkol ve İlaç almamış olmak,
Doğru nefesle bedeni gevşetmek,
Niyet etmek,
Amaç belirlemek,
Kararlı olmak,
Rüya içinde uyanmak için olumlama teknikleri kullanmak gerekir.

Lüsid Rüya Örnekleri

Yeteneği geliştiren bir Lüsid rüya;

“ Yapacağım ilk 10 km koşusunun bir gece öncesiydi ve endişeliydim. İlk kez böyle bir yarışa katılıyordum. Güzergah engebeliydi ve ben hiç tepelerde koşmamıştım. Tüm antrenmanlarım kapalı saha koşullarıyla sınırlıydı. O gece sadece kitaplarda okuduğum teknikleri kullanarak tepelerde koştuğum bir rüya gördüm.Rüya sırasında rüya gördüğümü bildiğimi hatırlıyorum. “Bu rüya bana tepelerde nasıl koşulur öğretecek diye düşünüyordum. Gerçek koşu boyunca, rüyada öğrendiğim teknikleri kullandım ve gerçekten işe yaradı.”

Geleceğin provası olan bir Lüsid rüya;

“ Uykuya dalmadan önce stajyerlik deneyimimi sınıf arkadaşlarıma nasıl aktaracağımı düşünüp duruyordum. Rüyamda- rüya gördüğümün farkındaydım.- sınıfa el arabasıyla bir yığın şay getirdim. Sonra bunları yerleştirdim ve harika bir aktarım yaptım.

Konuşmamı özetleyen kartonlarda ana başlıklar, slaytler, posterle her şey tamamdı. Uyandığımda sunumu nasıl yapacağım zihnimde açık seçikti. Aynen böyle yaptım ve her şey çok yolunda gitti.”

Rüyalardaki izleyici konumunuzu uyanık yaşama aktardığınızda hayatınızla ilgili farkındalığınızı da arttıracak, olaylara daha bütünsel ve esnak bakmaya başlıyacaksınız.

Beynimiz dünyada neler olup bittiği konusunda sürekli yeni bilgilerle tazelenen bir model oluşturur ve gelecekte neler yapabileceğine dair tahminlerde bulunur. Tahmin işlemini şimdiye kadar başardığı işlerin ortalama düzeyiyle sınırlıdır.

Uyku sırasında beyin dinlenmeye başlar. Uyanık yaşamda zihinsel bir işlemi olan ve zihnin beş duyunun ötesinde kendi özünü tanımaya, ruhsal dünyanına uyanmaya başlar.

Uyanık yaşamda zihinsel bir işlevi olan düşünce insanın kendini, doğayı ve çevresini anlamasını sağlar. İnsan duygularıyla sevinci, korkuyu, kederi yaşar. Duyularıyla dokunur, işitir, görür. Oysa sezgi yoluyla insan daha üst düzeyde sentezler yapabilir. Bunun için rüyalar önemli imkanlar sunar.

Beş duyunun ötesinde kullanılmayı bekleyen pek çok algı ve yeteneklerle donanmış olan insan için Lüsüd rüya çalışmaları çok önemlidir. Kendi iç potansiyelini görmesini engelleyen kapının aralanmasında kullanılan bir yöntemdir Lüsid.