Teslimiyet dendiğinde birçoğumuzun aklına başımıza gelen olumsuz olaylara direnmemek ve bizi üzen her ne olursa olsun kabul etmek, kendimizi yaşadığımız sorunların akışına bırakmak geliyor.

Teslimiyet dendiğinde birçoğumuzun aklına başımıza gelen olumsuz olaylara direnmemek ve bizi üzen her ne olursa olsun kabul etmek, kendimizi yaşadığımız sorunların akışına bırakmak geliyor.

Bu bakış açısıyla kendi içsel doğamızda büyük bir çatışma yaratıyoruz aslında. Kaynamakta olan suyu ateşin üzerinden aldığımızda bir süre kaynamaya devam eder ve soğumaya geçmesi için de fizik kanunları gereği belli bir zamana ihtiyaç duyar. Olumsuz adlandırdığımız ve bizde duygusal etkiler yaratan deneyimlerimizi algılama sürecimizde zihnimizde benzer bir kaynama süreci oluşturur ve bu esnada teslimiyet haline geçmek tamamen imkansızdır. Üstelik böyle bir durumda teslimiyete geçme çabası da ayrıca bir çatışma yaratır.

Teslimiyet aslında kendinizi, başınıza gelecek iyi şeylere bırakma halidir. Çünkü evrende size karşı olan hiçbirşey yoktur ve yüce zeka her an ve her yerde, her durumda rahmet doludur. Rahmet; Allah’ın yarattıklarına lütufta bulunmasıdır ve bu lütuf soluduğunuz havanın, baktığınız gökyüzünün, yediğiniz, tattığınız her bir şeyin, hissettiğiniz duyguların, içinize çektiğiniz kokunun içinde zaten mevcuttur. Bu rahmeti algılamaya izin vermeyen zihninizin içinde pas tutmuş ve tortulaşmış ızgaralardır. Yağan rahmetin içinize dolmasına ve yaşamınıza güzellikler getirmesine izin veren o ızgaralar arasındaki boşluklardır.

Hayatımızdaki en büyük direnci iyi şeyler olarak adlandırdığımız, bolluğa, berekete, aşka, sevgiye, zenginliğe, başarıya, paylaşmaya ve bir olmaya karşı gösteririz ve hep kendimizden uzağa, ulaşılmazların arasına ekleriz. Oysa tüm bunlar rahmet olarak An’ın içinde zaten mevcuttur ve almak için ihtiyacın olan tek şey ise huzurun ve neşenin kabulüdür.

Zihnimizin güçlü bir bölümü (alt bilincin derinlikleri) başımıza iyi şeylerin geleceği konusunda şüphelidir, dolayısıyla dirençlidir.

Teslimiyet, varoluşun sonsuz kucağında güven ve huzur içinde olmaya kendini bırakmaktır. Teslimiyet, aslında var olanın yalnızca sonsuz rahmet olduğunu hatırlamaya izin vermektir! Teslimiyet, sınırsız bir güç tarafından korunduğunu bilmektir! Teslimiyet İlahi zeka tarafından yönlendirildiğine yürekten inanmaktır! Teslimiyet saf sevgi bilincinin gücünü hissetmektir! Ve teslimiyet her şeyin olduğu gibi mükemmel olduğu anlayışına kendini açmaktır.

Şüphesiz kuşkucu zihnimizi eğitmede fayda sağlayan en önemli dualardan biridir bu;

“Teslim Oldum Yaradan Tüm Lütuflarını Yağdır Üzerime.”