Kuantum mekaniğinin özeti. Partiküller partiküllerdir ve bu partiküller belli olasılıklara göre sürekli yer değiştirirler. Bir partikülün bir yerden bir başka yerde belirme olasılığı bir kurala bağlıdır ki buna hareket denir. Hareket partikül kütlesi, zaman ve mekana bağlıdır. Bu hareketi ölçebilirsin. Odanın içinde sonsuz sayıda nokta vardır ve bir partikül odanın içinde bir noktadan herhangi bir diğerine hareket edebilme olasılığına sahiptir. Buna kuantum mekaniğinin içsel paterni denir.

Peki bu bizim hayatımızda ne anlama geliyor? Varoluşu bu oda gibi düşünelim. Şu anda bu odanın içinde sonsuz sayıda nokta var. Yani sonsuz sayıda seçenek.

Biz bu sonsuzluğun içinde neden gidip gidip birkaç noktada takılıp kalıyoruz da hep aynı döngülere esir oluyoruz. Teknik olarak sonsuz olasılıklar var mı var. Ama dön dolaş aynı yer.

Çünkü biz bildiğimiz rotalara takılmışız ve bizdeki partiküller Kamil Koç otobüsü gibi oradan oraya gitmeye alışmışlar. Başka rotanın olasılığı bile unutulmuş. Gerek geçmişten gerek anılardan, gerek çevre güdülemesinden sürekli o hattı gel git yapmışız ve bu sebeple odanın içindeki sonsuz sayıdaki seçenekten haberimiz bile yok.

Bakın normal bilgisayarlar düalite ile çalışır. 0 ve 1 ile. Yani ya sıfırdır ya bir. Elektrik ya orada geçer ya buradan. Bu düalitedir.

Kuantum bilgisayarlar ise hem 0 hem 1 olarak çalışırlar. Sonsuzluğa acilirlar bu yüzden de kuantum bilgisayarlar muazzam hız ile çalışırlar.

Bizim bedenlerimiz de düalitede kaldıkları sürece laptop sınırlılığında çalışır. Ya ondadır ya bunda ile. Ama ne vakit hem ondadır hem buradaya açılırız işte o anda odanın içindeki sonsuz olasılıklar da önümüzde açılır.

Kamil Koç kemalata erer de koç enerjisiyle harekete akar…