Sorunu çözmeye giden yol sorundan ötede değildir. Çözüm ancak sorunun içinden geçerek bulunur. Kendimize giden yol kendimizden ötede değildir. Bu yol ancak kendimize vararak yürünebilir. İnsanı aşmak insan olmakla başarılır. Canımızı en çok yakan şeyin çözümü en büyük can yanmasının içinde bir yerlerdedir. Yanılgıların Efendisi, çözüme ulaşmayı engellemenin en iyi yolunu yanıtı sorunun, rahatlamayı ıstırabın içine saklayarak bulmuştur.

Kendimizi de, ülkemizi de, dünyamızı da sorunlardan arındırmanın yolu olağanüstü şeyler yapmakta değil olağan mucizelere izin vermekte, basit şeylere odaklanabilmekte gizlidir: ekmeğin kokusuna, çayın tadına, uyandığınızda esnemeye, pencere karşısında elinizde bir kitapla gevşemeye, sırtınıza vuran güneşe, yanında konuşma gereği duymadan oturabileceğiniz bir arkadaşa, bir kafede kalabalığı izlerken sessizce içeceğiniz kahveye, aç bir şekilde yemeğe oturduğunuzda derin bir nefes alıp önünüzdeki nimete ve iştahınıza şükretmeye, ılık bir duşta sonra gevşemeye, insanlara günaydın demeye, sadece içimizden geldiği için yan komşuya bir tabak tatlı hediye etmeye…

Bunlar çok basit görünür ancak temel varoluş zemininden kaymış gitmiş bir insanın asla uzun süreli odaklanamayacağı basitliklerdir. Bu basitliklere varan birisi kalbin huzurunu deneyimlemeye başladığında bu huzurdan kaçınılmaz olarak halinden memnuniyet, halinden memnuniyetten sadelik, sadelikten cömertlik, cömertlikten korkusuzluk, korkusuzluktan şefkat doğar. İnsan doğasının gerçek hali olan bu muhteşem duygular insanın yüksek ve ilham dolu zihin hallerini deneyimlemesini sağlar. Yüksek zihin halleri ise sorunun gerçek çözümünü görür ve bize bu çözümü uygulayacak enerjiyi ve kararlılığı verir.

Bu yüksek bilinç hallerine ulaşmak sorundan uzak bir yerlerde ve sorunla ilişkisiz yöntemlerle, dualarla, iyi niyetlerle, tütsülerle, imza kampanyalarıyla, protestolarla başarılamaz. Bu haller ancak olağan sadeliğimize, gündelik mucizelere ve kendimize ulaşarak başarılabilir. Bu aynı zamanda hem bireysel hem de kitlesel deliliğimizden kurtulmanın yoludur.

Umarım bu sözler duyan kulaklara ulaşır.