Hafifçe açılmış dudaklarını işaret ederek “Öp beni…” dedi keskin bir Kore aksanıyla. Evimin kapısının eşiğinde durduğumuz sürede kimsenin bizi görmeyeceğinden emin olmak için arkasını döndü. Etrafta sadece bizden birkaç yüz metre ilerde arabasına doğru ilerleyen bir komşum vardı. Ve her ne kadar daha önce başka erkeklere de fiziksel olarak çekim duymuş olsam da aramızda yarattığı özel ve oldukça enerji yüklü alanda daha önce hiç deneyimlemediğim bir merak ve onaylama hissettim.
 
Onunla sadece 10 gün önce tanışmıştım. Benim sıram geldiğinde, onun ziyaretine ev sahipliği yapan meditasyon merkezinin büyük açık odasının berrak atmosferine doğru ilerlemiştim. Bir spritüel öğretmenle ilk özel görüşmemdi. Akşamüstünün ılık aydınlığında yüksek bir platformda otururken çevreye sessiz bir ağır başlılık, gizemli ve güçlü bir derinlik, şimdinin sınırlarından kurtulup geçmişin ve geleceğin en uçlarına uzanan bir duruluk ve içgörü yayıyordu adeta. Tüm bu gücü ve bilgeli benim üzerinde kullanmak için getirmişti.

Sonra söylediği şey o kadar doğrudan içime işledi ve en derin varlığında tınladı ki sanki hücrelerimin içine karıştı. Derin geçmişimi okudu ve geleceğimin en uzak noktalarını gördü. “Geçmiş yaşamlarında hiç zarar vermemişsin ve telafi etmen gereken ağır bir karman yok” diye temin etti bana. “Ama şimdi korkularının üstesinden gelmelisin. Yüksek spritüel yeteneğin var ve bu yaşamda spritüel öğretmen olup sana vereceğim eğitimle pek çok başka kişiye yardım edebilme şansın var.” Ruhumda varlığından haberdar bile olmadığım barajlar ve kilitler aniden açıldı ve karmamın esrarengiz hissiyle doldum – yaşamların uzun başarısıyla biçimlenmiş bir kader ve amaç birikimi. Farkındalığımda uçsuz bucaksız bir evren ayağa kalktı, ve beraberinde bir sonsuz potansiyel hissi getirdi. O an, gençliğimden beri içinde yaşamaya alıştığım amaçsız ve kemirgen boşluk içsel bilgi ve kesinlikle doldu. Ve bir zamanlar uzun süreli kaçamak bir spritüel olasılık olan gerçeğe dönüştü. Tek bir adamın yanında, kendimi koşulsuz sevgiye ve bildiğim en derin huzura boğulmuş olarak buldum.

Bir hafta sonra, New York’un yukarısında dağlarda yer alan evimde benimle birkaç günlüğüne kalıp kalamayacağını sordum. Sadece bir yatak odam olduğunu söyledim. Ama o oturma odasındaki Japon şiltesi koltukta yatmakta ısrar etti. İkinci gece, aniden gıda zehirlenmesinin saldırısına uğradım ve banyodayken onun ikinci kata çıktığını duydum. Yatağıma uzanmamı söyledi. Gırtlaktan gelen ilahiler ve üzerimde havada gezen ellerinin hareketlerinin gizemli birleşimi sayesinde rahatsızlığımı dindirdi. Sonra elimi ellerinin arasına aldı. “Artık endişelenmene gerek yok, Jessie” diyerek bana güvence verdi. “Eğer hastalanırsan sana yardım edeceğim. Sahip olabileceğin en iyi sağlık sigortasıyım. Buraya… yanına uzanabilir miyim?”. Savunmasız vücudumun yanına doğru hareket etti. Rahatlama, gurur ve kafa karışıklığının tuhaf birleşimiyle “Tamam.” Dedim. Ve bu benim güçlü, karizmatik şaman, yogi ve Zen ustasıyla özel bağlantımın başlangıcıydı.

“Bir şey istediğimizde nasıl kadınlar kurban olabilir?” dedi üniversiteden kadın çalışmaları profesörüm Mary, kendisi sonradan çok güvendiğim bir dost haline gelmişti. Feminist bakış açılarını savunduğundan pek iyi bir şöhrete sahip olmayan Mary, spritüel öğretmenleriyle cinsel açıdan ilişkiye girmiş kadınlar hakkında bir makale yazmak istediğimde gittiğim ilk kişiydi. Doğrusu, tek bir soruyla, Mary spritüel otoritenin sömürülmesine kurban düşen masun kadınların yaygın ve pasif imajını baş aşağı çevirmişti. “Aydınlanma, güvenlik, spritüel güç ve onay” diye devam etti. “Yani, seks ödenecek küçük bir bedel. Ve flörtün ya da cinsel içeriğin boyutları ne olursa olsun, ilişkinin tamamı entrikalı ve sen özel kız ya da özel eşsin. Asya geleneklerinde belirtildiği gibi sen “bir numaralı hayat”ı deneyimliyorsun.” Bu mantığa karşı çıkmak zordu. Aslında, Koreli öğretmenimle geçmişime daha çok daldıkça; Mary’nin, deneyimimin özünü algıladığını keşfediyordum.

Geçtiğimiz 20 yılda ünlü gurular hakkında ortaya çıkmış sefil ve skandal dolu ayrıntıları düşünürsek – bu detaylara cinsel sömürü, psikolojik güdümleme, ihanet ve aldatma dâhil – Mary’ninki kadınların bu ilişkilerdeki aktif rolüne odaklanması nedeniyle kesinlikle yeni ve zıt bir bakış açısıydı. “Biz kadınlar kendimizi kurban olarak, kontrolümüz dışında gelişen olayların masum bir oyuncusu olarak görmeye hiç sözü edilmeyen ama çok güçlü bir yatırım yaptık.” diyerek gözlemlerimi belirttim. Mary bana katıldı. “Ve bu bakış açısı pek çok biçimde zamanımızın,kültürümüzün ve post modern dünya görüşümüzün temel bir inancı haline geldi. Öyle ki, artık algılarımızı ne kadar ve en temel seviyede boyadığının farkında değiliz. Ama artık kadınların bunu aşmasının zamanı geldi. Çünkü eğer gerçekten kendimize karşı dürüst olursak, çoğu durumda, resmin kalanında daha çok şey var!”

Bu da tam olarak araştırmam çözümlenmeye başladıkça bulduğun şeydi. Bir bağlantıdan diğerine yöneldikçe, ve şöhretli liderleriyle cinsel açıdan ilişki yaşamış olan 10 kadınla görüştükçe, fark ettim ki bu fenomen tahmin edebileceğimden çok daha yaygındı. Aynı zamanda bu; kadınların Hindu sageleri, Tibet lamaları, Hint yogileri, Asyalı Zen ustaları, Güney Amerika Şamanları ve bunları takip eden yeni nesil Batılı öğretmenlerle ilişkiye girdikçe şaşırtıcı bir biçimde tutarlı olan çok eski güdü ve seçimlerinin ürünüydü.

Konuyu geçmişteki deneyimimin ve bu kadınların benimle paylaştıklarının ışığında değerlendirip; önemli bir antropologun, bir psikologun, tanınmış bir yazarın ve bir feministin bakış açılarına da danıştıktan sonra bu hassas ve kafa karıştırıcı konuda yeni ve özgürleştirici bir bakış açısına sahip oldum. “Yozlaşmış guruların ifşası pek çok kez yapıldı,” dedim Mary’e sonuç olarak “ama benim merak ettiğim kadınların neden hep evet dediği.”

“Eğer kocan bir doktorsa, o zaman sen özelsindir. Eğer Mick Jagger’la birlikteysen, özelsindir. Eğer Tibetli lamanla yatıyorsan, özelsindir. Bu bir statü sembolü.” diye açıkladı Catherine telefonda konuştuğumuz akşamüstünde. “Sana statü veriyor ve kadınların cinsel kimliğine oynuyor. Kadınlar kendinilerini yattıkları kişiyle özdeşleştirir!” . Ünlü Tibetli bir lamanın eşi olmuş olan Catherine ilk elden deneyimlerini anlatıyordu. Ve bu konuşmayla birlikte spritüel öğretmenleriyle yatan kadınlarla yapılan dürüst ve aydınlatıcı diyaloglara dalmış oluyordum.

“Kendini, senin arzu ettiğin türden bir güce sahip olan bir erkekle aynı hizaya koymak istiyorsun. Ve bu durumda olay dharma gücü!” dedi Buddha’nın öğretisini yani dharma’yı Batı’ya taşıyan en etkili Japon Zen ustalarından birinin eski öğrencisi ve sevgilisi olan Annie. Başka bir kadın, Linda, bana şöyle dedi: “Dünyanın en büyük Hintli yogilerinden birinin en temel öğretisiyle ilişki içinde olduğumu düşünmek çok güçlüydü. Çok karizmatikti ve her insanda olmayacak türden özel güçleri vardı. Tüm bunlar görülmeyen dünyada mümkün olan bir şeylerin daha olduğu inancımı kanıtlıyordu. Beni ona çeken şey başka pek çok insanın da ondan hoşlanıyor olmasıydı, çünkü başkaları birlikte olduğun kişide bir yücelik fark ederse, bu sana daha fazla ona veriyor. ‘Bu benim hakkında çok şey söylüyor’ diye düşünüyorsun – öyle olsa da olmasa da.”

Aslında benim hissettiğim şey de tam olarak buydu. Koreli öğretmenim bildiğim en çok tanınan kişiydi. Farklıydı, öne çıkıyordu. Ve onun yanında olaylar doğal bir uyum içinde, başka bir boyut hissi yaşatarak gelişiyor; alternatif ve gizemli bir realite onun ikamet ettiği mantıkla anlaşılmaz dünyayı ve sahip olduğu spiritüel güçleri uyandırarak sıradanlıkla kesişiyordu.

“Kadınlar, en tepedeki erkekleri sever – ve en az 4 milyon yıldır dünyanın her yerinde bu böyle olmuştur,” diye açıkladı antropolog ve yazar Dr. Helen Fisher. Onun cinsel çekim hakkındaki evrimsel görüşü, insan deneyiminin en samimi gerçekliğine taze ve geniş bir bakış açısı sunuyordu. “37 toplumun incelendiği bir araştırmada, kadınların statü, güç, eğitim ve kaynak sahibi erkeklere çekim duyduğu bulundu. Bence bu bir beyin mekanizması.Statü sahibi, eğitimli erkeklerin çocuklar için kaynak sağlamasının daha mümkün olmasından dolayı gelişmiş bir beyinsel yönelim. Yani kadınlar, antropolojide ‘büyük erkekler’ dediğimiz kişiler için biyolojik bir miras olan bir zevke sahipler. Ve eğer bir kadın spritüel rehberlik arıyorsa, tüm kaynaklara sahip olan spritüel öğretmendir.”

Kendi öğretmenim açısından, hem spritüel hem de güvenlik ihtiyacımı ve özlemimi karşılayabilecek ölçüde bu kadar donanımlı bir erkekle hiç tanışmamıştım. Esrarengiz ve sadece onun tamamen anlayabildiği bir nedenden dolayı bu büyük şaman ve Zen ustası bana bakmak, beni spritüel potansiyelimin uzak diyarlarına gütmek, ve yolculuk boyunca beni koruyarak şu ana kadar deneyimlediklerimin çok ötesinde kutsal bir olasılık ile derin bir güvene taşıma görevini üstlenmesi gerektiğini hissetmişti.”Seni auramla koruyorum” demişti bana tanıştıktan birkaç ay sonra. “Ve sen fiziksel olarak korunduğun için, rahatlayabilir ve güvenebilirsin. Bu senin spritüel ilerlemeni hızlandıracaktır.”

Şimdi kendisi bir Budist öğretmen olan Annie, kadınların spritüel arayışlarının çok eskiye dayanan güvenlik, pozisyon ve etki hasretleriyle nasıl iç içe geçtiğinden bahsetti. Dr. Fisher’ın görüşünü yankılatarak şöyle dedi; “Güvende olmak isteyen bir kadın, diyelim mağara adamı dönemlerinde, kendisine o güveni sağlayabilecek bir erkekle eşleşirdi. Şimdi her ne kadar modern çağda olsak da, burada hala çok çok eski ve atalarımıza ait güçler hüküm sürüyor. Ve bunu itiraf etmekten nefret etsem de…” diye devam etti Japon Zen ustasıyla ilişkisine işaret ederek, “Güçlü olma yoluna çıktığımdan emindim Öğretmenle yatan bendim. Ego kısmıydı buydu – bu benim en büyük başarımdı. Bir noktada çok çekici olduğumu düşündüğümden eminim.”

Spritüel yoldaki kadınlar için; öğretmenimizle bir ilişki yaşamak, herhangi güçlü bir erkekle ilişki yaşamanın uzun vadeli getirilerine çok çekici bir tane daha ekler: spritüel aydınlanma. “Var olduğunu bildiğim spritüel kapasiteyi tasdik etti.” dedi ünlü bir Amerikalı spritüel öğretmenle ilişki yaşamış olan Leslie. “Ben de ‘Vay canına! Akıl hocası, sevgili ve baba. Bunların hepsine tek bir kişide sahip olabilirim.’ diye düşündüm. Çekici kadınları kayırdığını biliyordum ve bu kendim hakkımda sahip olduğum fikirlerin çok yükselmesine sebep oldu. Tüm bu ilgi kendimi özel hissetmemi sağlıyordu, aynı bir spritüel tanrıça olan Radha gibi. Demek istediğim, bu öğretmenin gücü vardı; parası vardı. Karizmatikti ve eğer yanındaki kadın sizseniz bu sizin içinde benzer şeyler söylüyor olmalıydı.”

Kadınlar ve öğretmenleri doktorları ya da terapistleri arasındaki cinsel sınır aşımı ile ilgili ilk ve en saygın çalışmalarından biri olan “Yasak Bölgede Seks”te yazar ve psikiyatrist Peter Rutter şöyle yazıyor: “Bir kadın; hep arzuladığı daha büyük bir dünya ile bağlantısı olan bir (akıl hocası, iyileştirici, ya da koruyucu) erkekle tanıştığında, onun ellerinde bir saniye için her şey olmaya hazırdır.” Kitap için konuştuğu kadınların sekse, hayatlarında artık çok önemli bir yer tutan ve onlara gelecekteki sınırsız olasılıkların kapısını açan ilişkiyi sürdürmek için razı olduklarını söylüyor. Onunla konuştuğumda, konuyu şöyle detaylandırdı: “Bu şu demek; gelecek potansiyelinin ve bir insan olarak özel oluşunun farkına varılmış. Bilirsin, bu çok ama çok güçlü bir şey. Böylece akıl hocası bunu elinde tutarak kişisel, sosyal ve kişilerarası bir güç kullanıyor.”

Kişilerarası üstün bir gücün spritüel akıl hocasının varlığında deneyimlemek, öğretmenlerinin pek çoğuyla ilişki yaşamış olan Dne tarafından şöyle hatırlanıyor: “Kaynak ile ya da Tanrı ile, buna ne derseniz deyin, çok ama çok derin bir bağlantısı olan birinin yanında bulunduğunuzda, ve eğer içinizde ulaşmaya çalıştığınız bir şey varsa, aynı elinde şekeri olan bir çocuk gibi oluyorsunuz. Onu kendinizin bile varlığından haberdar olmadığınız bir derinlikte deneyimlemek istiyorsunuz. Ve Tanrım, hep daha daha daha fazlasını istiyorsunuz!”

Çoksatar kitap yazarı, köşe yazarı, ve McCall dergisinin eski editörü Dalma Heyn bana şöyle söyledi; “Her ne kadar kadınlar tarihte zevk kavramını pek çok biçimde – seks, güç, para, çocuk, toplumda iyi bir yer- sunan ‘alfa erkekler’i tercih etmiş olsa da; spritüel anlamda bilincinde en yüksek seviyeye yükselmiş bir erkekten bahsediyorsunuz. Benim analojim bir krala ait, ama içinde Tanrı olan bir kral, spritüel kral. O sadece müthiş bir erkek değil, aynı zamanda zeki ve kadının spritüel yaşamıyla da ilgilenecek. Tanrım, yani, bence bu olabilecek en seksi alfa erkeği!”

Güvenlik, özel olmak ve aydınlanma – bunları elde edebilmek için çekiciliğimizi ve cinselliğimizi kullanmaya fazlasıyla razı olduk. Ve daha fazla kadınla konuştukça fark ettim ki her ne kadar öğretmenlerimiz ilişkiyi başlatan taraf olsa da, biz kadınlar pek çok şekilde olabilen çekiciliğimizin bize sonuçları kontrol etme gücü verdiğine ilişkin çok eskiye dayanan bir anlayış taşıyoruz ki bu da spritüel yola farkında olmadan getirdiğimiz bir şey oluyor. Basitçe söylemek gerekirse, “Evet” diyebilen kişiler olmanın içsel bir güç taşıdığını biliyoruz.

Dr. Fisher, kadınların neden cinselliği kullanarak olağanüstü bir etki yaratabildiği konusunu aydınlattı. “Kadınların aşırı derecede cinsel güce sahip olduğundan hiç şüphe yok çünkü yumurtayı taşıyan onlar ve bir bebeğin dünyaya gelmesi 9 ay sürüyor. Ayrıca onlar her kültürde bebeklere birincil derecede bakan kişiler. Yani kadınlar fazla değerli, çünkü bir erkeğin DNA’sını devam ettirecek olan kişi onlar. Sonuç olarak, tüm dünyada insanlar kadını seksin vericisi olarak görüyor. Kadının elinde özel bir hediye var, ve erkek eğer kartlarını doğru oynarsa bu hediyeye sahip olabilir. Ama kartlar kadının elinde.”

“Feminizmi kim çaldı?: Kadınların kadınlara nasıl ihanet ettiği” adlı kitabında Christina Hoff Sommers son 20-30 yılda yükselen bazı feminist görüşleri eleştiriyor, özellikle de kadınların büyük oranda erkeklerin sömürüsünün kurbanı olduğu görüşünü. Bu açıdan görüşleri Dr. Fisher’la da uyuşuyor: “İnsan psikolojisi, “kadın eşittir kurban eşittir ezilmiş” şeklindeki basit bir güç farklılığına indirgenemeyecek kadar karmaşıktır. Her ne kadar akıl hocalarının güç sahibi olduğu doğru olsa da, kadınlar onları çekebilmek için kendi güçlerine sahip. Yani akıl hocası-öğrenci dinamiği olduğu kadar, bir çekimin olduğu yerde kadın-erkek dinamiği de var. Ve bir kadın için genç ve güzel olmak karizmatik olduğu gibi bir erkek için de yaşlı ve güçlü ve bilge olmak böyledir. Böylece her iki taraf da çekiciliklerini ilişkiye getirirler ve kimin daha güçlü olduğu net değildir.

Aslına bakarsanız konuştuğum pek çok kadın sahip oldukları cinsel güçlerinin ve bunu erkekleri çekebilmek için kullanma yetilerinin farkındaydı. “Bence hepimiz dünyada kendimizi güvende ve özel hissedebilmenin yollarını öğrenerek büyüdük” diyordu Annie. “Eğer çekici biri olarak doğduysan, o zaman istediğini elde etmek için feminenliğini kullanmayı öğreniyorsun. Ben çekici ve zekiydim, ve çok küçüklüğümden beri eğer birinin bana aşık olmasını istiyorsam bunu sağlayabileceğimin farkındaydım. Çok uyumluyumdur ve insanların enerjilerine göre kendimi nasıl ayarlayabileceğimi, nasıl ortama uyum sağlayabileceğimi bilirim, bu yüzden dharma eğitmenimin bana âşık olmasını sağlamak hiç zor olmadı.”

“Benim durumumda,” diyor Diane, “Size söylemem gerek, pek çok öğretmen vardı ve her biri diğerinden farklıydı. Sanırım Budist bir ölçüde daha masumdu ve gücünün farkındaydı. Ama aynı zamanda meraklıydı çünkü bir noktada onun içindeki düğmelere bastım. Cinsel bir varlık değildi ve bu konuda ona yardım ettim. O da aynı zamanda bana spritüel olarak yardım etti. Yani kimi suçlarsınız? Elbette, sonuçta olayın vardığı nokta gücün sömürülmesi olabilir ve bu sınırı çizmek öğretmenin elindedir. Ve bence uygun davranmak kesinlikle öğretmenin sorumluluğudur. Bence yetişkinler olarak hepimiz davranışlarımızdan sorumluyuz. Yani o da bir insan öyle değil mi? Ve bir de burada 24 yaşında bir fıstık var… Ne yapmanız gerekir? Gerçekten!”

Eğer kendimize karşı dürüst olursak, baştan çıkarma kadının ikincil doğasıdır ve erkekleri kendimize çekme yetimizi çok küçük yaşlarda geliştirmeye başlarız. Benim en eski ve en canlı baştan çıkarma anılarımdan biri 14 yaşımda ilk öpücüğümle sonuçlandı – bu öpücük evimize bakan, benimle aynı müzik zevkine sahip, fiziksel olarak çekici, benden daha büyük ve deneyimli olan 26 yaşındaki işçiyle oldu. Her ne kadar onun bana yaklaşmak istediği doğru olsa da, dün gibi hatırladığım zamansız bir anda, şimdi fark ediyorum ki bundan aylar önce ona gözümü dikmiş ve bu niyetimi pek çok yolla belli etmiştim. Evin alakasız köşelerinde “yanlışlıkla” ona çarpıyor, onun duyabileceği akşamüstlerinde piyanoda hafif melodiler çalıyordum. O kadar genç bir yaşta ve hatta daha bile öncesinde, içgüdüsel olarak onu kendime nasıl çekebileceğimi biliyordum, aynı yavru bir kedinin bile avını nasıl yakalayabileceğini bildiği gibi. Bu içgüdü kedinin hücrelerinin ve ruhunun yapısına işlenmiştir. Yaşadığım olayın sadece bir öpücükten ibaret kalması, bunu daha yeni yeni anlıyorum, onun sağduyusundan kaynaklanıyordu- benimkinden değil.

“Kadın cinselliğinde güç vardır; her ne kadar biz katı feministler bunun bir dezavantaj olduğunu söylemek istesek de, kadınlar bunun hep farkındaydı ve bunu kendi lehlerine kullandı” diyor Sommers. “ Ama bu kadınların saygısızlığı çünkü aşk ilişkilerinde birincil olarak bir kadın ve bir erkek vardır. Ve sonra onların arkaplanları, statüleri oyuna dahil olur. Ama temelde, iki kişi vardır. Elbette yetişkin olan bir kadından bahsediyoruz. Reşit olmayan bir kızdan bahsetmiyorum, bu çok farklı bir durum olurdu, ben 18 ya da 21 yaşındaki bir kadından bahsediyorum. Bence böyle bir kadın sorumluluk sahibi ve ahlaki seçimler yapabilen biridir çünkü böyle bir kadını pasif, kolay yönlendirilebilen ve şımartılmış biri olarak görmek onun çaresiz, zayıf biri olduğunu varsaymaktır. Bunu patronluk taslamak olarak görüyorum. Kadınlara senaryonun her zaman böyle olduğunu söylememeliyiz çünkü onlar derinlerde bir şeylerin farklı olduğunu bileceklerdir. Yani spritüel akıl hocaları ve öğrenciler arasındaki aşk ilişkilerini değerlendirirken kullanılan “tek beden herkese uyar” yaklaşımına karşı çıkıyorum. Bence açıklanması gereken çok daha fazla şey var, ve açıklandığında kadınların kartların çoğunu elinde tuttuğu sonucuna da kolayca varılabilir.”

Kadınların etkili erkeklere karşı duyduğu güçlü çekim bazen kadınların normalde yakın ilişkilerde tabu olarak değerlendirilecek yaş farkı gibi şeyleri göz önünde bulundurmamasına neden olabilir. 84 yaşındaki öğretmeniyle yaşadığı ilişkiyi anlatan Linda bana şöyle dedi; “O zaman 18 yaşındaydım. Ve her ne kadar fiziksel ilişiler açısından durum onun için çok önemliyse de, ondan önce ya da sonra yaşadıklarım kadar müthiş değildi. Ama beni özelve onaylanmış hissettirdi. Aslında, zamanla ilişki bir çeşit saplantı haline geldi. Onunla olarak spritüel güç elde ettiğimi hissediyordum. Hatta bana organizasyonun başkan yardımcısı olmamı bile teklif etmişti.

Gerçekten de, öğretmenle cinsel ilişki yaşayarak spritüel cemiyette en yüksek statüye yükselen bir kadın en çok sevilen, en güçlü ve en spritüel olmanın hasadını toplar. Heyn’in söylediği gibi, “Bu o cemiyet içinde bir ödüldür ve bence bir kadının içine yerleştirilebileceği en cazip durumdur”. June Campbell, Uzaydaki Gezgin kitabının yazarı, batının en meşhur Tibetli öğretmenlerinden biriyle cinsel eşi olarak yaşadığı ilişki hakkında açıkça konuştu. 1999’da yapılan bir röportajda onun böyle bir ilişkide uzun yıllar kalmasının nedeni sorulduğunda şöyle cevap verdi; “Kişisel saygınlık. Kadınlar kendilerinin de özel ve kutsal olduğuna inanıyor. Kutsal bölgeye giriyorlar. Bu, gelecek için iyi bir karma yaratıyor ayrıca inancı da sorguluyor”. Dr Fisher’ın da belirttiği gibi; “Seks her zaman kadınların sahip olduğu çok güçlü bir araç oldu. Bu sadece spritüel dünyada değil, iş dünyasında ve akademik dünyada da geçerli. Yani, Amerika başkanının eşini düşünün – bulunduğu yere seçimle gelmedi!”

“Sen ve Koreli öğretmen arasında ne oldu?” diye sordu bana arkadaşım Mary bir akşamüstü. “İlk aylar,” diye yanıtladım “Amerika’ya ara sıra geldiğinde, beni ziyaret eder ve yanımda uyurdu. El ele tutuşur, bazen de öpüşürdük. Ama bir noktada kendini yakalıyor gibi görünüyordu. İlişkinin ilk aşamalarında bu ziyaretlerden birinde, oturma odasındaki koltukta yatmasının daha iyi olabileceğini düşündüğünü söyledi. Hepsi bu, olan bu işte”. “Gerçekten mi?!” diye şaşkınlıkla tepki verdi Mary. “Evet, bu doğru” dedim. “Ve onun bir keşiş ve öğretmen olarak rolünü devam ettirmeye kesin olarak karar verdiğini anlayınca, her şey birden bitiverdi. Aniden kendimle ve aydınlanmayı gerçekten isteyip istemediğime dair sorularla baş başa kalmıştım”. “Eğer seninle cinsel ilişkiye girmek isteseydi, sence bunu yapar mıydı?” diye bastırdı. “Mary, o zamanlar istediklerimi düşünürsek, oldukça emin olarak söyleyebilirim ki eğer bunu bana teklif etmiş olsaydı, şüphesiz konuştuğum her kadın gibi ben de evet derdim”.

Guru ve disiplin, kadın ve erkek, seks ve spritüellik, ifşa ve aşk serüveni – kendi yansıtmalarımdan da açıkça görüldüğü gibi, ve pek çok kadınla konuşup deneyimlerini dinledikten sonra, devrelerimizin kesişmesi çok kolay oldu. Annie, bir öğretmen olarak kendi bakış açısından, üstünlük arzusunun cinsel yakınlığa duyulan çekimle karıştırılabileceğini düşünüyor. “Pek çok şey arıyorsun. Görülmek istiyorsun ve varlığının en uç sınırına kadar bilinmek istiyorsun. Olduğun gibi kabul edilmek istiyorsun. Ayrıca olduğun kişiyi üstünleştirip gerçek birleşmenin mümkün olduğu yere varmak istiyorsun ki bu her şeyle tamamen yakınlık kurma imkanı olan evrensel bilinç, evrensel farkındalıktır. Ancak bunu şu ana kadar yaşadığımız tek tip yakınlıkla, cinsel yakınlıkla, karıştırma eğilimindeyiz”.

Spritüel amaç ve cinsel çekim arasındaki karışıklığın da fiziksel bir kökeni var. Aşkla özdeşleştirilen beyin kimyası üzerine yaptığı çığır açan çalışmalarla tanınan Dr. Fisher’e göre mi aşkın evrensel insan deneyimi beynin bazı devreleriyle ilişkili, bunlar da yükselmiş enerji ve motivasyon ile belirli bir partneri kazanma arzusuyla bağlantılı. Ve Fisher’ın tahminlerine göre aynı beyin devreleri spritüel deneyimde de aktifleşiyor. “Bence bunlar beyindeki aynı dopamin devreleri, çünkü gerçek mutluluk, enerji ve odaklanmış dikkati hissedebiliyorsunuz.”

Bir kadının spritüel ve cinsel içgüdü arasında ayrım yapması zor olsa da, özellikle güçlü bir spritüel öğretmenin varlığında, eğer öğretmenin amaçlarının yozlaşmış olduğu ortadaysa bir kadın illa ki en temel içgüdülerine yenilmeli midir? Heyn’in dediği gibi öğretmen “kadının daha yüksek bir amaca ulaşmasına yardımcı olmuyorsa, sosyal olarak oluşturulmuş içgüdülerinden sıyrılıp özgürlük içgüdülerine ulaşmasına izin vermiyorsa, kadın daha eski ve az gelişmiş arzulara düşmeye mahkûm” olduğu doğru mu?

Kesinlikle, eğer bir spritüel öğretmen etik sınırları aşarsa, bir kadının gerçek spritüel özgürlüğe biyolojik ve sosyal koşullanmalarının karmaşık labirentinden çıkarak ulaşması çok daha zor olacaktır. Ve yine de, kadınların bilincinde bir şeyler gelişiyor gibi görünüyor. Bu 10 kadın şaşırtıcı bir şekilde öğretmenleriyle olan cinsel ilişkilerinden bahsetme konusunda istekliydi – pek çoğu da ilk kez konuşuyordu. Ve daha da belirgin olanı, kurbanlığın limitlerinde sıkışmak yerine çoğunlukla yeni yollarında yaptıkları seçimleri görmekten bahsettiler. “İçimizdeki Buddha’yı uyandırmaya çalışıyoruz” diye açıklandı Maryann adlı bir kadın ünlü bir Tibetli lama ile yaşadığı uzun sürekli ilişkiye nazaran, “ama bu aramaya koşullandığımız şeyi takip etmemiz için bizi iten bilincin bilincine yeni varıyoruz. Bence spritüel kadınlar hayatlarını iyice gözden geçirmelidir ve en önemlisi yaptıkları her şeyin sorumluluğunu almalıdır.”

“Spritüel bir akıl hocanız olduğunu düşünün,” dedi Sommers. “dini nedenlerden dolayı bekar kalmayı tercih ediyor, ve siz ona güvendiğiniz için bu tür bir duruma giriyorsunuz. Sonra size bir pas atıyor. Bağımsız bir kadın ona hayır diyip çekip gider. Bu yapılabilir. Tecavüzden bahsetmiyoruz – başka bir şeyden bahsediyoruz, çünkü burada kadın bir ilişkiye girmek istiyor. O yüzden bence bunun hocanın onu kullandığını söylemekten pek bir farkı yok. Bence böyle bir durumda ikisi de birbirini kullanıyor”. Dianne pek çok hocasıyla yaşadğı ilişkilerden şu sonucu çıkarmış “Tanrı’ya karşı bir susuzluğunuz varsa, ve Tanrıya karşı susuzluğu olan bir hocanız varsa, ikiniz arasında bir açıklık vardır. Ama oğlum, asla karma yaratmak istemezsiniz!”.

“Bence bunun üstünde çalışmaya hazır her kadın cinsel açıdan ona hangi sınırlarda davranabileceğini belirleme konusunda erkekle eşit haklara sahiptir” dedi Peter Rutter bana. “Ve çok üzücü deneyimlerimde gördüğüm ki akıl hocası ile öğretmen ilişkisindeki cinsel kanunlar, her ne kadar bu doğal bir baştan çıkarma olsa da, orada asıl bulunma nedeninizi yok ediyor ve arayışınızda 10-20 yıl geri götürebiliyor. Eğer kadının her şey yolunda giderse spritüel gelenekte eşit statüye ulaşabilmesi olasılığını da eklersek, bu bopu yükseltir. Sadece kişinin kişisel yaralarını ve sınırlarını yansıtma olasılığı değil, ama aynı zamanda kadınların erkeklerle kültürde eşit bir pozisyona ulaşma olasılığı var. Ve bu spritüel ilişki çıtasını kadınlar için çok daha yükseltiyor”.

“Günümüzün genç kadınları, kadınların tarihindeki en özgür nsil,” dedi Sommers “daha fazla olanakları ve daha yüksek amaçları var. Onlara mazlumlar olduklarını söylemek, onlara kurban olduklarını söylemek, uzun süre önce bitmiş bir yüzyıla ait felsefeyi onlara kabul ettirmeye çalışmaktır ki bu tamamen yanlıştır. Kendi güçlerinin farkında olmalılar, neler yapabileceklerinin de… ve bir etik felsefeleri olmalı – ahlaki açıdan ayakları yere basmalı. Kadınların pek çoğu artık kendileri spritüel öğretmen oluyorlar. Muhtemelen kendi akıl hocalarına aşık olan genç erkekler görmeye başlayacağız ve bu ahlaki bir paradoks yaratacak.”

“İnsanlığın tüm evrimi,” diyor Dr. Fisher, “prefrontal korteksin evrimi olmuştur. Bu, alnınız tam arkasındaki beyin kısmıdır. Bu bölge rasyonel düşünmemizi sağlar ve pek çok beyin bölümüyle bağlantılıdır. Öfkeyi kontrol edebilirsiniz. Kıskançlığı kontrol etmek zordur ama yavaş yavaş bunun üstesinden gelirsiniz. Korkuyu kontrol edebilirsiniz. Biz verileri bir araya getirip onlardan desenler oluşturan, alternatifleri tartan ve kendi hakkında kararlar veren hayvanlarız. Yani biyolojinin üzerine çıkma kapasitesine sahibiz.”

“Kadınların yanlarında bu acımasızca sömürülme hissini taşımaması ve ta zamanın başına uzanan oldukça tanıdık bir dinamiğin içine girdiklerini anlamaları onlar içiz özgürleştirici olmaz mıydı?” diye yorumladı Sommers. “O zaman üstesinden gelmesi daha kolay olabilirdi. Yani, bu şaşırtıcı değil. Bunu söylemek politik açıdan doğru değil ama; bu o kadar antropolojik olarak öngörülebilir bir şey ki!”

Tüm bunları söyledikten sonra dahi katılmayan pek çok kişi olacaktır. Hatta, süregelen ve kadınların temelde mahkum bırakıldıklarını ve kendini tamamen savunamayacaklarını söyleyen feminist görüş, kadınların ve erkeklerin o kadar içine işlemiş ki neredeyse bilinçsiz olarak üniversite yerleşkelerinden popüler kültüre kadar pek çok alanda günlük hayata yansıtılıyor. Heyn, kadınları daha yüksek seçimi yapmaları için zorlamamamız gerektiğini düşünüyor çünkü “eğer böyle yaparsak, toplumun zaten kadınlara karşı imkânsız yükseklikteki ahlaki beklentilerinin üzerine kocaman bir yük daha bindirmiş oluyoruz”. Ama neden kadınların kişisel ve spritüel yaşantıları için sorumluluğu almasını bekleyemiyoruz? Sommers’ın dediği gibi, “Eğer kadınların ahlaki davranışlarından kendilerinin sorumlu olduğu bireyler olduklarına dair inançlarını ellerinden alırsan, onları insan olarak eksiltmiş olursunuz”. Bu bahşedilmiş bir olanaksız istektir. Uçuk. Talepkar. Hatta Sommers’a göre, bu feminizmin “üçüncü aşaması”na bir geçişten azı değil.

Ama biz kadınların pek çoğu bu geçişi yapabilmek için daha iyi bir durumda bulunmadık. Biz, feminizmin ilk 2 aşamasının olanaklarını hasat etmiş kişiler olarak, yüksek iyiliği isteyebilmek eşi görülmemiş bir özgürlüğe sahibiz. Bu olanaklar ilk olarak bize eşit haklar verdi, ve ikincisi bize erkeklerin elinde kadınların kurbanlaştırılmasına daha derin bir bakış açısı sağladı. Şimdi kadınlar bu içgüdünün, sosyal ve biyolojik koşullanmanın ötesine gitme özgürlüğüne sahip. Bu özgürlük en derin içgüdülerimizi, motivasyonlarımızı ve dürtülerimizi geniş bir antropolojik ve evrimsel içerikten görebilmemizden geliyor.Bunun sayesinde, bizi bağlamayan tam tersi özgürleştiren daha yüksek ahlaka uzanabilir ve yeni bir olasılığın ışığında onu kucaklayabiliriz. Bu olasılık yeni kadının özgürlüğünün, kendi hizmetine çalışan arzuların ötesinde; kendi spritüel yolculuğumuzun sorumluluğunu almaktan, bizim bu duruma ne kattığımızı dürüstçe ve açıkça kabul etmekten ve bilinçli bir şekilde bize artık hizmet etmeyen yüzyıllık yapılardan kopmaktan doğuyor. Ve bu tür bir otonomi ve bağımsızlığın erkekler üzerinde nasıl bir etki yaratabileceğini kim bilebilir ki? Şair ve sosyal eleştirmen Matthew Arnold’un 150 yıl önce söylemiş olduğu gibi, “Eğer dünya kadınların safça ve basitçe insanlığın iyiliği ve çıkarı için bir araya geldiğini bir zamanı görürse, bu dünyanın hiç bilmediği türden bir güç olacaktır”.

(Kaynak: What is Enlightment? Dergisinin izniyle yayınlanmıştır. –
WIE August–October 2004 – http://www.wie.org/j26/women-who-sleep.asp)

Konuk Yazar