Bu aralar, çakraları açan, filanca çakrayı düzelten, dengeleyen bir çok iddia görüyorum.
Ama çakraların çok önemli bir hiyerarşisi var, ve ne yazık ki, bundan bahseden pek yok, kuyrukta beklemek yerine aradan girmek gibi…

Çakralar bütün ezoterik okullardaki 7 basamağı sembolize ederler, tasavvuftaki 7 kapı, göğün 7 katı, 7 başlı ejderhayı yenmek, ve vesaire.

Önce birinci çakra aşılacak. Bedeni mutlu edeceksiniz. Hayata bağlanacak, en ilkel yanlarınızla barışacaksınız. Bedene iyi bakacak, ama bağımlısı da olmayacaksınız.

Sonra ikinci çakrada, yaratma ve üretme sürecinde sorumluluk alacaksınız. Kendinizi, ailenizi, toplumu, yarattıklarınızla besleyeceksiniz.

Üçüncü çakra, sosyal terbiye demek. Diğer insanlarla ilişkiniz, dengeli, ve kibar olacak. Eril güç ve ego mücadelelerine girmeden, biz içinde ben kalacaksınız.

Dördüncü çakra, artık insan sınırlarını aşmaya başlamak demek. Kendinizi ve diğerlerini şefkatle korumaya başlamak demek. Öz bilgisiyle, hizmete geçme aşaması.

Beşinci çakra, ifadenizin her zaman dürüst olması ve özünüzün ve sözünüzün bir olması demek. Artık öğretmeye başlayabilir, hizmetinizi pazarlamasız, riyasız, sadece varoluş amacınız beklentisiyle bütüne sunabilirsiniz.

Altıncı çakra, altıncı histir, ve beş duyu gerçekliğini aşarsınız. Sezgileriniz size daha büyük bir gerçeğin kapılarından geçme olasılığı sunar. İnsan maksimumudur, ve artık yalnızsınızdır.

Yedinci çakra, çok zordur ve metodu yoktur, ama aktive olursa, bir ve bütün, ve bütünle bir olursunuz. İnsan sınırları tamamen aşılmıştır, fizik de, kuantum da aşılmıştır. Keyfinden çok sorumluluğu vardır. Görevdir, ve artık her şey çok anlamlı, ve çok anlamsızdır.

Bu hiyerarşiyle ilerlemeyenler, hep çıkmaz sokaklarda, duvarlara ve kendilerine toslarlar.
Hiyerarşik sabır, çaba, mesai, disiplin ve tekrarlar gerektirir.

Birileri size bu hiyerarşi dışındaki yolları önerirse, onların bu hiyerarşide, başarabildikleri çakraların kaçıncı aşamasında olduklarını sorgulayın.

Bilinen her yolda, aşamalar ve sabır var.
Ama hem yol, hem yolculuk neşeli.
Uzun ve geniş bir yolda, gündüz ve gece gideceğiz.

Yolun tadını çıkarmakta buluşalım.

Ali Korkut Keskiner