Çakralarınız açık mı, kapalı mı; tıkalı mı, akışkan mı? ya da daha da basiti, “çakra nedir? Serdar Ortaç’ın yeni albümü değil miydi o?”… İşte çakra vaziyetlerinize bambaşka bir yaklaşım hem de müzikle. Vaziyete uygun parçayı seç, halini vaktini, kökünden tacına tüm çakraların halini gör. Buyrun bakalım…

 

1) Birinci Çakra: Cinsellik

“Kırmızı ışıltılı gece elbisemiz içinde fazla uçmayalım diye topraklanmış olduğumuzdan emin olarak yürüyoruz dilimizde bir şarkı… Kalabalık mekan tercih sebebidir ki sesimizi duysunlar”

A) Sen İste Herşey Çok Güzel Olur. (Ajda Pekkan)

B) Kaldıramazsan Kaldırırlar Gülüm (Banu Alkan)

C) Yatırdım Yatırdım Çam Dibine, Batırdım Batırdım Tam Dibine (Anonim)

D) İki Yabancı (Teoman)

E) Kırmızı Leke (Banu Akın)

 

2) İkinci Çakra : Yaratıcılık

“Turuncu takım bir eşortmanla yokuş aşagı bir patikada (zorlanmayalım diye kendine güvenenler yokuş yukarı da gidebilir) rüzgar yüzümü yalarken bisiklet kullanıyoruz…”

A) İçmişim Dertliyim Bir Bilsen Ben Ne Haldeyim (Hurşit Yenigün)

B) Yeni Bir Ben Lazım (Sertap Erener)

C) Masum Değiliz (Sezen Aksu)

D) Elbette (Candan Erçetin)

E) Onun Arabası Var (Mustafa Sandal)

 

 

 

 

3) Üçüncü Çakra: Solar Pleksus

“Sarı rahat kıyafetlerle bir bar taburesi üstü olabilir etrafta insan olması makbul”

A) Paramparça (Teoman)

B) Coştum Yine Dalgalanıyorum Ben (Anonim)

C) Çeksene Elini Kırıcan mı Belimi (Ayşe Hatun Önal)

D) Bana Biraz Huzur Ver (Tarkan)

E) Depresyondayım (Göksel)

 

4) Dördüncü Çakra: Kalp Çakrası

“Yeşil tonlarında rahat kıyafetlerle Belgrad ormanları ya da başka tip ormanlarda çimenlerin içinde oturabiliriz, yürüyebiliriz, arabamız varsa kapıları açıp oradan müzik takviyesi alabiliriz çünkü en kıymetli çakralarımızdan bir için düşünüyoruz”

A) Ne Bir Sevenim Var Ne Seven Kalbim, Sürünüyorum (Harika Avcı)

B) Sevgi Anlaşmak Değildir Nedensiz de Sevilir (Özdemir Erdogan)

C) Beni Böyle Sev Seveceksen (Orhan Gencebay)

D) Ama Evlisin (Yıldız Tilbe)

E) Hoş Gör Sen Affet Gitsin Aldırma (Ajda Pekkan)

 

5) Beşinci Çakra: Boğaz Çakrası

“Eveeet! şimdi uçuk mavi kıyafetlerle sahnedeyiz ışıklar üzerimizde önümüzde boyumuza göre ayarlanmış mikrofonumuz duruyor ki eğilip bükülmeyelim (öyle bakmayın bu önemli bir detay valla başınıza geliverir şarkıdan önemli oldugunu anlarsınız) ve seyirci şart değil. Solar pPeksusu iyi çalışanlar seyirci hayal edebilir.”

A) Susma Konuşalım (Sertap Erener)

B) Konuşamıyorum (İlhan İrem)

C) Sen Sus Gözlerin Konuşsun (Ebru Gündeş)

D) Küstüüm Küstüm (Latif Doğan)

E) Anlat Arkadaşım Anlat Derdini Belki De Bulunur Derde Çaresi (İlhan İrem)

6) Altıncı Çakra: Üçüncü Göz

“Kesinlikle gece vakti mum ve tütsü eşliğinde elimize kristal küre alınabilir. Birşey görmüyorsanız fazla zorlamayın gözlerde akma yapıyor”

A) Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin (Zeki Müren)

B) Bilseydim Sana Böyle Davranmazdım Yar (Aşkın Nur Yengi)

C) Uçacaksın (Gülben Ergen)

D) Bana Benden Yakın Benden Yabancı İçimde Dolaşan Gezen Biri Var (Türk Sanat Musikisi Kim İsterse Söyler)

E) Fes Başıma Fes Başıma Püskülü Ben Olayım (Anonim)

 

7) Yedinci Çakra: Taç Çakrası

“Tuz banyosu yapıp bütün negatiflerimizden arındıktan sonra mor bornozumuzla (mor olmasa da olur) bağdaş kurmuş bir halde”

A) Allahım Neydi Günahım (Kayahan)

B) Tanrım Beni Baştan Yarat (Bülent Ersoy)

C) Uzun İnce Bir Yoldayım Gidiyorum Gündüz Gece (Aşık Veysel)

D) Uzaydan Gelmedik Ki Dünyalıyız Biz (Mustafa Topaloğlu)

E) Leyladan Geçme Faslındayım Mevlayı Bulma Yollarında (M.F.Ö.)

 

Cevaplar son kez gözden geçtiyse işte puanlamalar:

Birinci sorunun puanlaması:

a) 5 b) 1 c) 2 d) 3 e) 4

İkinci sorunun puanlaması:

a) 3 b) 2 c)  5 d) 4 e) 1

Üçüncü sorunun puanlaması:

a) 3 b) 4 c) 1 d) 5 e) 2

Dördüncü sorunun puanlaması:

a) 2 b) 4 c) 3 d) 1 e) 5

Beşinci sorunun puanlaması:

a) 5 b) 2 c) 3 d) 1 e) 4

Altıncı sorunun puanlaması:

a) 4 b) 2 c) 3 d) 5 e) 1

Yedinci sorunun puanlaması:

a) 2 b) 3 c) 4 d) 1 e) 5

 

Şimdi toplayalım bakalım çakralar ne halde…

 

Puan 0-7: Kaynak Numarası Yapanlar

Hımmmm… Belli ki siz etraflarda dolaşırken bu dergiye tesadüfen ayağınız çarpmış ya da bilinmeyen planlar doğrultusunda aradan kaynak numarası yapıyorsunuz ama yakalandınız. Yolda sizi çevirip aniden “çakra nedir?” diye sorsalar ” haa bildim kardeşüüüüm bir çeşit yemek olmalı kabak dolması olabilir mi?” minvalli karşı sorular üreten tiplerdensiniz… Daha fazla dikkat çekmeden bence yavaştan yaylanın.

Puan 7-14: Gri Çakralar

Sevgili arkadaşım evet bazı şeylerin açığa çıkma zamanı geldi. Siz ortalıklarda pozitif edebiyat kültürünün savunucuları gibi konuşurken dost meclislerinde hala olanlardan yakınmaktasınız durum böyle olunca ne oluyor çakralar bu durumu yutmuyor. Rengarenk çakralar olmuş gri. Size önerim içinizden düşünün yani kardeşim bari söyleme, söylenme, yakınma baktın kader edebiyatı yapacan sus! Şöyle bir yutkun ille konuşmak zorunda değilsin ki hele şunlar biraz kendi renklerine dönsünler sonra yavaştan öğrenirsin düşünceni kontrol etmeyi. Herşey orada düşüncede. Velhasıl ilk önce yakınmayı bırakıp hayatı olduğu gibi kabul etmekle başlayabilirsin. pardon yani siz.

Puan 14-21: Umut Vaad Edenler

İşte tam aydınlanma yolunun ortasında durmuş ileri mi gitsem geri mi dönsem diye sıkışmış bir arkadaş. Hatta hem ileri gitmek hem geri dönmek istiyor. Ama artık karar verme zamanı geldi ikisi aynı yerde olmaz yoksa boşuna kendinizi yorarsınız. İçinizdeki potansiyeli aydınlığı keşfedip onu besleyecek yöntemler bulun. Şöyle düşünün madem çıktınız yola daha iyimser olun, kendinize tatil hediye edip son hatanızı düşünmeyi bırakın gezin. Kötü şeyleri aklınıza bile getirmeyin başınıza bir iş mi geldi, parasız mı kaldınız ummadık bir aksilik mi oldu “saldım korkuları evrene, güveniyorum evrenime” lafını kendinize düstur edinin. Bak nasıl değişecek güzelleşeceksiniz. Hadi hadi yola devam.

 Puan 21-28: Pırıltılılar

Öncelikle çabalarınızdan dolayı takdirlerimi sunmak istiyorum.. Evet siz yolun yarısın geçtiniz yaşadığınız bütün zorluklara ve mihraklara rağmen geçtiniz. Zordu biliyorum ama olsun geride deneyimledikleriniz var, olgunluklarınız ve acılarınızdan top top şefkat yaptıklarınız var ve her biri auranızda asırlar boyu gözükecek. Boşa değildi bu yaşananlar ve insanlar sizden etkileniyor, büyüleniyor ve siz istemeseniz de onlar sizden kendine bir örnek yapıyor. Kararsız kaldığı zamanlarda vizyonlarında sizleri görüyor ve güç buluyor. Siz kesinlikle hayata gereklisiniz, kesinlikle geçtiğiniz yolları aydınlatıyorsunuz . Sizden daha lazım bu vatana millete, daha da olmalı, talep var.

Puan 28-35: Çakralar Kabak (çekirdek yani.. gibi.. misal.. yani örnek)

Efendim ne yaptınız! Sizi ışıktan göremiyoruz. Taa 1 km uzaklıktan görülen renklerinizle göz kamaştıran bir gökkuşağı gibisiniz. Size yaklaşan insanlar ışığa yönelen kelebekler gibi etrafınızda dönüyor zaman zaman onların sorularından ve sorunlarından kurtulmak zor oluyordur, ama ne yapalım bedelsiz hiçbirşey olmaz. Ki siz zaten bunu bütün hücrelerinizle biliyorsunuz. Yalnız koruyucu beyaz ışık kuşanmadan sokağa çıkmamanızı öneririm valla nazara gelirsiniz enerji yiyiciler asalaklarınız olur vallahi..Sonra halsizlik filan olur yazık olur.

 

Dip not: Birinci çakradaki soruya e şıkkı diye cevap veren ve bu şarkıyı tesadüfen de olsa dinlemiş olan arkadaşlarla özel irtibat kurmak istiyorum..(arkadaşlar lütfen aramasın) onlara araştırmacı zekaları ve bitip tükenmek bilmeyen enerjilerinden dolayı bir minik hediye vermek ve kutlamak istiyorum………!

 

Konuk Yazar