Bir ağaç sembolik olarak diğer herşeye göre fazla değişiktir, çünkü üzerinde bütün planetlerin sembolizmini taşır. Belki “bal” ancak biraz, ağaca yaklaşabilir bu anlamda. Ağaç aşağısı ile yukarısını birleştiren bir sembol. Klasik astrolojide doğadaki her nesneyi bireysel gök cisimleri yönetirken (Güneş, Ay, Merkür, Venüs ve Mars) kollektifler ve genel sembolizm : Satürn ya da Jüpiter’dir.

Bir ağaç, üzerinde her sembolü barındırır : meyve bir jüpiter iken, dallar merkür, tohumlar Venüs gibi gidiyor, çiçekler, rizomlar, yapraklar, ve hatta ökse otu.. Bu arada ökse otu bir değişkendir, kaotik evrenin şansınıza düşeni 🙂 Herşeyi doğru yapsanız bile başınıza bela olur… hayır klorofile kadar inmedim, o takıntılı bir Başak misyonu 🙂 Bu minik sembolleri herşeyi kapsayan Balık burcunun yöneticisi Jüpiter kollektif olarak yönetir. Yani gövdenin toprak kısmını alır.

Astrolojik sembolizme de elbette uygun bunlar örneğin Venüs ile Jüpiter klasiklerde “dost” planetlerdir. Venüs küçük bereket, Jüpiter büyük bereket ve tohum meyvenin içinde. Elbette tüm bunların psikolojik açıklamaları da var. Ama bir ağaca bütünden baktığınızda o bir Jüpiter-Satürn karşıtlığıdır. Satürn aşağısı, kökler (cehennem > gerçekçilik, sabır, itidal ve zoru seçmek yani uzun vadede kök salabilmeyi göz almak -ki çoğu zaman eylemsizlik olarak görülmesi cehennem ateşine bir odun daha ekler- vs.) En dibe kadar toprak sembolüdür Satürn. Onun misyonu uzun vadeyi kapsar. Ve Jüpiter gibi ortada değildir.

Jüpiter ise yukarıdaki herşey (dallar, meyveler, yapraklar…) O görünen ve ortada olan kısım olarak Satürn’den beslense bile bunu bilmek için ilkokul eğitimi gerekir. İlkokul eğitimi diyerek geçmeyin. O biz insanların Satürn’üdür. Uzun vadede bilgilerimizi gelecek nesillerle paylaşarak onların kalıcı olmasını ve birikmesini sağlarız. Ortada olan bilgi ne kadar kolay değil mi? İşte o Jüpiter. Halbuki bilginin üstünde yükseldiği sütun tam olarak bildiğimiz ama belki de hiç düşünmediğimiz bir kökün üzerinde.

Jüpiter ve Satürn’ün astrolojik sembolizmine baktığınızda zaten ikisi de aynı iki farklı sembolden bir araya gelir ama terstirler dikkat edilince. Aşağıyı temsil eden haç ile yukarıyı temsil eden yay… [bu konu spekülatiftir, her zamanki gibi kendi fikrimi yazıyorum, detaya burada girmeyeceğim ve evet bu konu da detaylı:)]

Kavuşumdaki göksel cisimler kendi yalın kimliklerini kaybederler ; bambaşka bir şey haline gelirler, artık onlardan birer gezegenmiş gibi bahsedemeyiz. Fakat karşı karşıya olan iki göksel cisim kendi kimliklerini kaybetmeden bütünleşme şansına sahiptir, aynı ağaçlar gibi…

Kök salacağı yerde kısa yoldan meyve vermeye çalışan bir ağaç veya meyve vermek yerine sadece köklenen bir ağaç veya çiçeklenerek bunlar meyveye dönüşemeden çiçeklerini döken bir ağaç nasıl “hayat ağacı” olabilir ?

Jüpiter Satürn karşıtlığı bir anlamda imkansızlıktır, Beythlehem yıldızı gibi (Dolunayla birleşen Jüpiter-Satürn kavuşumu) kolay değildir. Çünkü sürekli doğru kararlar talep edilir ve yargı önemlidir. Jüpiter Satürn karşıtlığı bir kere kendini gerçekleştirebilirse… o kişi yada da olay kalıcı olur.

Bir göksel cisim haritalarda karşıt konumu ile vardır bu duruma astrolojinin abcsi olan akslarla ve fortune-unfortune de yada vertex-antivertex ile aşinasınız. Ama bu her gök cismi için geçerli. Venüs’ünüz Aslan burcunda ise onun karanlık yanı Kova burcundadır yani kök salmanız gereken yer. Ay’ınız Oğlak burcunda ise öncelikle Yengeç’te kök salmalı idiniz. Satürn’ün önemli öğretilerinden yaşam ağacının sulandırılmamış sembolizminden birisi budur.

Karşıtlıklar farkındalıkla görece kolaydır, eğer bireyselseler, uyumlu açılar ucuzdur ama açısız veya singleton gök cisimleri zordur. Kareler bile mücadele verir o yüzden biliminsanlarında çok fazladırlar. Bir bonzai, şekli doğal olmasa bile sabrın ve mücadelenin (kare yani) zaferidir.

Ağaçlarla ilgili çok fazla detay var elbette altta yatan psikolojik açılımları da dahil, herşey gibi…

Jüpiter’in bulunduğu alan sizin meyvelerinizi vereceğiniz yerdir. Karşı burcu ise köklerinizi salacağınız yer. Satürn’ün bulunduğu burcun olduğu yer ise zaten zerrelerini öğrendiğiniz, beslendiğiniz köklerinizdir ve karşı burcu da meyvelerinizi vereceğiniz yer.

Ama şu unutulmamalı elbette. “Kalite” demek “zaman” demektir çünkü kök Kronos’dur. Kendi başına Jüpiter sönmeye mahkum bir balondur çünkü o bir Pawlonia ağacıdır. Çok kısa sürede büyür bu yüzden meşhur olmuştur ve çoğu yatırımcıyı peşinden sürüklemiştir. Ama sonradan görülmüştür ki kerestesi kalitesizdir ve neredeyse düz bir kereste çıkarmak imkansızdır. Ticari değeri bir anda sönmüştür. Ama kısa sürede büyümesi onu çardakların gözdesi yapmıştır. Kaliteli değildir ama olması sorun yaratmaz hatta olsa iyi olur.

Uzun sürede büyüyen ağaçları ise biliyoruz… Anlatmaya lüzum var mı?

Topraktan değil de şehirli insanın tarihinden örnek vermeli :

En ünlü iki örnek George Washington ve Boris Yeltsin… Türkçe yazılmış sayfalarda Amerikan-Rus düşmanlığından kaynaklanan bir çok şey okudum bu iki adam hakkında. Yaptıkları kötülükler bizi bu yazıda Jüpiter-Satürn karşıtlığı bab’ında ilgilendirmiyor. Hitler de ressamdı. (yani : bkz. diğer pozisyonlar) Bu iki adamın ortak olan en çarpıcı niteliği iki büyük süper güç içinde aldıkları pozisyon. Bu iki adamın da Jüpiter – Satürn karşıtlıkları öncü burçlardadır. Yani olayları başlatma gücüne sahiptirler.

Seneler önce Oya Ünlü’yü tanıdığımızda astroloji gruplarında Jüpiter-Satürn karşıtlığının güzel bir örneği olduğunu söylemiştim. Birkaç sene sonra Yale Üniversitesi’nden Küresel Lider ödülü alan ilk Türk oldu (2008) Onun karşıtlık aksı sabit burçlarda yer alıyor.

Astrolojide ölümü Balık burcu ve 12. ev sembolize eder. (Bazen astroloji öğrencileri tarafından 8. ev zannedilse de ölüm 8. ev değildir, 8. evin sembolü “yenilenmedir.” Bir kertenkelenin kuyruğunu kaybedip yenilenmesi gibi yaklaşımlar 8. evdir. Fakat ölüm, çözülme ve yokoluş 12. ev semboliğidir.)

Bazı ağaçlar yapraklarını dökmezler yani 8. evi yaşamazlar. Bazı ağaçlar ise yaşayabilmek için 8. eve ihtiyaç duyarlar. Ağaçların yapraklarını dökmesinin sebebi boşaltım yapmaktır. Atık maddelerinden bu yolla kurtulurlar.

8. ev Akrep yani Mars dönemini yaşayan ve öldüğü sanılan bir çok ağaç, Güneş’in diğer Mars burcu Koç’ geçişiyle birlikte canlanır ve kendi olaylarını başlatır.

Bir pawlonia olmak istiyorsanız çok çabuk büyüyebilirsiniz evet. Hatta gübre, sizin ihtiyacınızdan bile çok var toprakta. Her zaman beslenebileceğiniz bir Neptün de yardımınıza koşacaktır. Ama bir anıt ağaç olmak için, neden kendi olaylarınızı başlatmak için sabır göstermeyesiniz ? Jüpiter ve Satürn karşıtlığı haritanızda olmak zorunda değil.

Çünkü :
Ormanları ve bu ormanlarda yaşayan dünyanın en büyük canlısını (neredeyse bir eyalet kadar yer kaplayan bir süper organizma daha doğrusu mantar) neptün yönetiyor, tüm mantarlar gibi, ormanların sınırları belirsizdir, aynı süper organizma gibi nerelere sızdığını bilemezsiniz ve o yok edilmezdir 🙂 Aynı Jüpiter – Satürn karşıtlığı gibi.

Yani Komedya’da dendiği gibi biraz su ile birlikte yıldızlara bağlı ama ondan üstün olan irade size yeter. (Komedya, popüler bilinen ismi ile ilahi komedyadır. Ama yakılarak öldürülmemek için sürgünü sırasında yazdığı bu yapıtı sonradan hristiyanlaştırılmış yani “ilahi” kelimesi eklenmiş şekliyle kullanmayı Dante’ye saygısızlık addettiğimden bu şekilde kullandım)

Jüpiter-Satürn karşıtlığına sahip Ordinaryüs Prof. Ekrem Akurgal’ın vefat yıldönümü yaklaşıyor… Dünyaca ünlü Akurgal’ın çok önemli arkeolojik çalışmaları bulunuyor. Ne yazık ki o da Dünyaca ünlü olan ama Türkiye’de sokaktaki insan tarafından “bilinmeyen” büyük insanlarımızdan.

Darwin ve Muazzez Ilmiye Çığ gibi 4. ev Pluto’suna sahip Akurgal, Kova Mars’ı ile de kare yapan derin bilginin temsilcisi bir 8. evde GAD kavuşumlu Akrep Jüpiter’ine sahip. Kova Mars’ı bir çok biliminsanında görüldüğü gibi tkare halinde. Yani o sabrın ve mücadelenin zaferi bir bonzai. Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nun da kurucu üyesidir.

Akurgal soyadını Sümerce’den kendisi almıştır. (3. evinin lordu Satürn kavuşumludur.)