Tarot’a nasıl başladınız ?

Tarot’a… yaklaşık 20 sene kadar önce başladım. Ailem Girit kökenlidir. Sülalemin geçmişine bakıldığında birçok metafizik olayla iç içe oldukları görülür. Ancak küçük yaşlarda annemi ve babamı kaybetmem bende bazı psişik güçleri arttırdı galiba. Çünkü biliyorsunuz bu tür güçler bazen aşırı üzüntülerle, bazense travmalarla birdenbire açığa çıkabilir. Belirli ölçüde çeşitli parapsikolojik deneyler yapardım gençliğimde. İşin ilginç yönü, çoğu da beklenmedik kadar gerçekçi sonuçlar çıkarırdı ortaya. Daha sonra merakım tamamen Tarot konusu üzerine kaydı. Tarot’un meditasyonunu yaparak başladım bu işe. Bu çok derin bir konu. Hiç girmeyelim. Belki farkında olmadan konunun güncelliğini bozmuş olurum. Bundan beş yıl kadar önce ise dört yıl Akşam gazetesinde Tarot köşesi yazdım. Sanırım hiçbir günlük gazetede dört yıl birebir Tarot yazan kimse de yoktur. Astroloji derseniz iş değişir. Onu senelerdir yazan ister astrolog lakaplı veya lakapsız osun birileri  var. Bir devirler, yanlış hatırlamıyorsam Alo Bilgi zamanlarında büyük gazetelerde Türkiye’ce ünlü gerçek astrologlar yazarlardı. Ama şimdi Maşallah önüne gelen kendine bir astrolog titrı vermiş. Ben burada sadece kendi konum Tarot olduğundan, Tarot köşesinden bahsediyorum.

 

 

Sizce Tarot nedir ?

Tarot bir söyleşiye sığamayacak kadar engin bir konudur. Sizin güzel derginizde de, başka sitelerde de bu konuda çok şeyler okudum. Bilimsel kitaplar zaten herkesçe biliniyor ve anlatıyor. Tarot sonradan fala dönüşmüş, oysa binlerce yılın en gizemli sırlarının bazı kartlara dökülmüş mesajlarla dolu sembollerinden oluşmuş ezoterik bir bilimdir. Mazini birçok yazar gerek kitaplarında, gerekse makalelerinde anlatmış. Ancak çeşitli hipotezler var. Kimi Eski Mısır’a, kimi İbranilere, kimi Çin’e bağlıyor bunun kökenini.  Yazarların hepsi yazdıklarında samimi. Ancak gerçek köken tam olarak ortayla konabilmiş değil. Hatta Tarot sözcüğünün kesin olarak nereden ve hangi dilden gelmiş olduğu da bilinmiyor. Ama kökeni hangi menşeden gelmiş olursa ve bu sözcük nereden türemiş olursa olsun, ben Tarot’u kesinlikle sözcüklerle ve tarihçelerle anlatılamayacak kadar yüce bir felsefe olarak görüyorum. Dediklerimin anlaşılması içinse çok okumak, çok araştırmak lazım. Adamın yıllarını alıyor.

 

Tarot’un tradisyonel bir yönü olduğu  biliniyor. Siz bu konuda ne diyorsunuz ?

Tarot’un tradisyonel bir yönü olmadığını kim söyleyebilir. Tabii var. Bir kere Tarot ortaya çıktığında bir fal biçimi olarak çıkmadı ki. İlk önce binlerce yıldan beri öğretilen  ezoterik bir öğretiydi, daha sonra Avrupa’ya giden göçebe Çingenelerle bir fal biçimi olarak yayıldı. Tarot hakkındaki ciddi dokümanlar bunu gösteriyor.

 

Tarot ve astroloji hakkında bir köşe yazarı olan bir bayan sitenin birine verdiği röportajda sorulan bir soruya şu yanıtı vermiş: Kendisine sorulan soru: “Siz Tarot falının bakılmasının doğru olmadığını söylemişsiniz.” Cevap: “Evet. Çünkü Tarot kaderi değiştirebilir. Tarot falı bakan kişinin iç çatışmaları, ruhi durumu ve kendi şuurunu tamamen soyutlaması gerekir. Bunu herkes yapamaz. Falda çıkanlar sizi yansıtmasa da gerçekleşebilir.” Peki. Nermin hanım. Siz buna bir Tarot uzmanı olarak katılıyor musunuz ?

Kesinlikle katılmıyorum. Başta başta yüce Allah dururken hangi kulun icadı kaderi değiştirebilir ? Bunu söylemek düpedüz Ateizm’dir. Ayrıca Tarot falı bakan kişinin kabiliyetini bu yazar nereden biliyor da, bunu herkes yapamaz demiş. Bunu yapan binlerce Tarotçu var Dünyada. Ama sizin bahsettiğiniz ve herkesçe ortaya koyduğu devamlı değişim grafiği belli olan bu kişiye hemen şunu sormak lazım. “ Acaba bir zamanlar ünlü olan bir TV kanalında aylarca neden Tarot programı yapmış o zaman ? Bugüne kadar yaptığı yorumlarından kimin kaderi değişmiş ? Söyledikleri onun sadece samimiyetsizliğini gösteriyor bence…”

 

Tarot karları işin fal aşamasında sizce nasıl yorumlanmalı?

Doğrusu ilginç bir soru. Bir kere bunun için kartların yorumlarını tabii ki ezbere bilmek gerekir. Ancak bu hiçbir şey demek değildir. buradaki kartların birbirlerinin önünde ve arkasında gelmesinin varyasyonlarını da çok iyi yorumlayabilmeniz çok önemlidir. Ve şunu da ilave edeyim. Bazen bunların her ikisini dört dörtlük yapmanıza rağmen Tarot açarken buda yetmez. Çünkü kartlardan biri size o an sezgileriniz doğrultusunda apayrı bir anlam ifade edebilir. İşte bu bahsettiğim üçüncü kısım Tarot’un en zor yanıdır ve yılların deneyimine gerek vardır. Tarot’ta uzmanlaştıkça sezgileriniz de iyice artar. Hatta hatta artık orada söylediklerinizin Tarot’u açtıranın  bilinçaltından gelip gelmediğini bile ayırt edebilirsiniz. Tabii ki bu işin en zor olan yanıdır.

 

Beğendiğiniz Tarot uzmanları var mı Türkiye’de?

Tarot’un falı açan uzmanlar konusunda isim vermeyeceğim. Ama tek tük de olsa güvenilir bazı kişilerin olduğu gerçek bu konuda. Bir de şunu eklemek lazım. Bir işin uzmanı olmakla, Tarot’un fal konusunda uzmanlaşmak apayrı şeyler. Örneğin konunun büyük uzmanlarından bir Gufran Erkılıç Tarot açmaz, ama sizin derginizdeki yayınlanan bazı yazılarında da gördüğünüz gibi bu konuyu Türkiye’ye getirip medyada uygulamış ilk uzmandır. Yine onun gibi bu konuya eğilen ve Tarot’u akademik olarak bilen bazı kimseler tabii ki var. Zaten sayın Erkılıç bu kişilerin adlarını bile vermiş. Bazı ciddi sitelerde çok güzel yazılar okuyorum Tarot konusunda.

 

Tarot’un Türkiye’de ki geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Vallahi gerçekten iyi görüyorum. Ama, bu konuda bazı kuşkularım da var. Tarot hele hele şu AB döneminde her modern Avrupa ülkesinde olduğu gibi net bir pozisyona gelmiş değil. Bazı kötü niyetli kişiler bu isim altında büyücülük, üfürükçülük gibi işler yapmaya da kalkışıyorlar. Bu hoş değil. Fal herkesin de dediği gibi “ Fala inanma, falsız da kalma..” cümleleri altında gerçekten bir gereksinmedir. Fal açtıran kişinin bir bakıma rahatlamasına da sebep olur. Ben bu konuda “ insanları bir bağlamda rahatlatıyorsunuz…” diyen psikiyatristlere bile rastladım. Ancak Tarot’un fal bölümü hiçbir zaman felaket tellallığı halinde olmamalı. İnsanların dünyaya ve yaşama olan bağlılıklarını bırakın inceltmeyi, tam tersine destekleyerek onları umutsuzluğa düşürmemek şeklinde olmalıdır.

 

Tarot yüzde yüz gerçeği söyler mi?

Yüzde yüz gerçeği Dünyada yüce Allah’tan başka kimse bilemez ve söyleyemez. Ancak şunu söyleyebilirim ki Tarotun fal bölümü diğer fallar içinde en tutarlı ve yüzde oranı en yüksek olanıdır.

 

Özellikle İstanbul’un tüm fal cafelerinde yaygınlaşmış bulunan Tarotçular hakkında ne dersiniz?

Bakın. Benim buradaki fikirlerim kimseyi karalamak filan değil. Üstelik ben İstanbul’da da ikamet etmiyorum. Ancak gerek müşterilerimden duyduklarımdan, gerekse ciddi sitelerde okuduklarımdan bu kişilerin harçlık çıkartmak amacıyla Tarot açan üniversite öğrencileri oldukları anlaşılıyor. Bu iş zor bir iştir. Atmasyona ve laf ebeliğine gelmez. İnsan psikolojisinden tutun da ruh salığını alakadar eden pek çok konuyu kapsar. Bir üniversite öğrencisi daha kendini bile doğru dürüst tanımazken başkalarının geleceği hakkında ne bilebilir ki ? Bence olay sağlıksız. Ama tabii demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Onlar da bakarlar. Ne demiş atalarımız ? “ Her kör satıcının, kör bir alıcısı vardır…” Ama söyleşimizin içinde de anlatmaya çalıştığım gibi Tarot açan bir kişinin bu konuda adamakıllı deneyimli ve mesuliyet sahibi biri olması gerektiği kanısındayım.

 

Son bir sorum var. Bunu samimice sormak istiyorum. Kendinizden emin olduğunuz tüm çevrenizce biliniyor. Üstelik telefonlarınız da çalmakta durmak bilmiyor Maşallah. Pekiyi siz bu güvenceyi nasıl kazandınız? Bir sakıncası yoksa telefonlarınızı verebilir misiniz?

Madem ki samimice sordunuz. Bende aynı samimiyetle cevap vereyim. Bu güvence benim müşterilerimin bana olan güvenleri sayesinde gelişti. Sezgilerime eskiden beri güvenirdim. Ama bunların da birileri tarafından doğrulanması icab ederdi tabii. İşte bu sayede kazandım. Bana gelen bir müşterimin bundan böyle defalarca, aylarca gelip gitmesinden daha büyük bir güvence mi var ? Eğer bu kişiler söylenenlerden tatmin olmasalar ne işleri var hep sizin yanınızda. Hele hele böyle bir devirde… Saf insanları bir kere kandırıp üç beş kuruş parasını almak çok kolaydır. Ama sizde gerçekten bir kabiliyet varsa, o zaman bu kişileri tatmin edebiliyorsanız ve kişilerde bu tatmine ulaşmanın sonucu olarak devamlı size geliyorlarsa kendime olan en büyük güvencem budur. Şükür. Hiç mahcup düşmedim bu güne kadar. Telefonlarımı tabii ki veririm. Bence bir sakıncası yok. Zaten bizim gizli kapaklı bir işimiz yok ki. Güvenilir Tarotçu olarak isim yapabilen arkadaşlar telefonla hizmet veriyorlar.