Bu ay sizleri, New Age müziğinin divası sayılan, sesi ve müziği ile yüreklere kadar inen bir sanatçı olan ENYA ve yine onun izinde yürüyen muhteşem sesli kardeşi MAIRE BRENNAN ile tanıştırmak istiyorum. Müziklerini ve seslerini tanıdıktan sonra bu iki güzel İrlandalı bayanı hemen müzik arşivinize katacağınıza eminim.

Önce abla ve divadan başlayalım isterseniz:

 

EnyaPaint the Sky with Stars: The Best of Enya

 

1961 yılında İrlanda’da oldukça geniş (9 kardeşli) ve müzisyen bir ailede dünyaya gelmiş divamız. Asıl adı Eithne Ni Bhraonáin ama müzik yaşamında ve tüm dünyada Enya olarak tanınıyor. Okul yıllarında piyano ve klasik müzik eğitimi alan Enya’nın tüm kardeşleri de müzikle ilgilenmişler. Eh müzisyen anne babadan doğ, hem de 9 kardeş ol, mecbursun grup halinde hareket etmeye J Gençlik dönemlerinde kardeşleri ile beraber kurdukları müzik grubunda (Clannad) klavye çalan ve vokal yapan Enya’nın asıl keşfi 1985 yılında, kendi bestelerinden oluşan demo albümünün Midnight Express, Chariots of Fire gibi filmlerin yapımcısı David Puttnam tarafından beğenilmesi üzerine oluyor ve hemen akabinde çeşitli belgesel ve filmlerin müziklerini bestelemeye ve birçok sanatçının eserlerine vokalistlik yapmaya başlıyor. Tabii Allah bir kez yürü ya kulum deyince kapılar ardı ardına açılır ya, işte divamız için de aynı şey geçerli olmuş. Bu keşfin hemen ardından BBC tarafından hazırlanan ve 2700 yıllık Kelt(Celtic) tarihini inceleyen bir belgesele (The Celts) yaptığı çalışma öyle beğeniliyor ki, BBC bu belgesel için kullanılan müziklerden seçip, toparlayıp Enya adına bir albüm yapıyor. Ve bu albüm kısa zamanda İrlanda müzik listelerinde zirveye tırmanıyor, taşıyor ve dünya listelerine giriyor. Enya İrlanda dışında tüm dünyada tanınmaya başlanıyor. Ve hemen ardından 2. albüm geliyor, The Watermark ve bu albüm de bir anda tüm dünyada büyük beğeni topluyor, 10 milyon satıyor (bu 10 milyon içinde 1 tanesi bana ait J) velhasıl bu başarıdan sonra albümler ardı ardına geliyor ve Allah yürü ya kulum dedi ya, bu muhteşem ses 5 kez Grammy Müzik ödüllerinde En iyi New Age albüm dalında aday gösteriliyor. Veeeeeeee; 1992 yılı En iyi New Age albümü  Shepherd Moons ve 1996 yılı The Memory of Trees En iyi New Age albümü ve 2001 yılı A Day without Rain En iyi New Age albümü ödülünü alıyor.  2002 yılında Lord of the Rings film müziği olan “May it Be” Golden Globe ve Oscar’a aday gösteriliyor. Liste daha uzun kısacası Enya bu önemli ödüllerin yanında pek çok müzik ödüllerinde ödülleri topluyor.

 

Bakın Enya başarısını nasıl açıklıyor: “Tüm bu başarı hikayesinin ardında sadece Enya’yı görmek yanlış olabilir. Bu başarının 3 mimarı vardı:  şarkıları yazan, besteleyen, söyleyen ve çalan Enya, tüm ses ve aranjmanları yapan Nick Ryan ve söz yazarı Roma Ryan. Bunlardan birinin eksik olması Enya’yı oluşturamazdı” Gerçekten de müziklerinde enstrümantal çalışmalarıyla beraber genelde vokallerini de kendi yapan Enya’nın, kendine has müziğinin yanında, Roma Ryan’ın yazdığı şarkı sözleri de, albümlerindeki düşsel ve mistik havayı tamamlıyor.


Maire Brennan – Perfect Time

 

Enya henüz ilkokul yıllarında a-b-c yi sökmeye çalışırken, Maire besteler ve müzik dünyası içinde çalışmalarına çoktan başlamıştı. Yani tarihçe olarak aslında Enya’dan daha eski bir müzik geçmişi ve dolayısıyla yaşı var Mairenin. Şimdilerde kızkardeşi Enya kadar ünlü olmasa da meleksi ses tonu ve müziği dinleyenleri büyülüyor. Oldukça sakin ve müzik dolu bir aile ve ortamda yetişmesine rağmen hayatında herşey o sakinlikle devam etmemiş ve 20’li yaşlarda alkol bağımlılığı problemi yaşamış. Hayatında büyük bir dönüm noktası olan alkolle savaş sorununu  bakın şimdi farklı bir gözlükle nasıl değerlendiriyor: “Dünyevi zevkler insanı sadece geçici mutlu edebiliyor, asıl mutluluk insanın içinde, kendi ile barışık ve mutlu olması ile yakalanabilir ancak” ve bu farkediş Maire’nin kendine, içine dönüşü ve hayatı ile ilgili yeni kararlar almasını sağlar. Çok küçük yaşlarda hayatına giren müzik çalışmalarına geri döner. Kardeşleriyle kurdukları Clannad grubunda soprano sesi ve arp sanatçılığıyla yaptıkları çalışmalar zamanla meyvalarını vermeye başlamış. “Harry’s Game” adlı dizi filme yaptıkları fon müziği ile büyük hit olmuşlar ve bu parça pek çok reklamda ve “Patriot Games” filminin sound trackinde kullanılmış. Bu çalışma onları daha sonra “Robin of Sherwood” ve “The Last of the Mohicans” film müzik çalışmalarına taşımış. Bir anda hem İngiltere, İrlanda hem de dünya listelerinde ön sıralara çıkmışlar. Hem grubun, hem de Maire’nin tanınmasında çok önemli bir gelişme olan bu çalışmadan sonra Maire, 1992 yılı itibarı ile solo albüm yapmaya başlamış ve sırasıyla  1992 yılında Maire, 1995 yılında Misty Eyed Adventures, 1998 yılında Perfect Time ve 1999 yılında Whisper to the Wild Water ve en son 2004 yılında Two Horizons albümlerini çıkarmış. 1998 yılı En İyi New Age albüm dalında Grammy ödülü alan Clannad grubuna ilaveten 2001 ve 2004 de Maire’nin albümleri En iyi New Age albüm dalinda aday oldular.

Aynı zamanda bir arp sanatçısı olan bu meleksi sesli sanatçı, Hristiyan ve Kelt(Celtic) kültür ve tarihinin yoğun olduğu İrlanda’da  yaşamasının etkilerini müziklerinde de yansıtmış.

Neslihan Yavuzer Behmuaras