ImageŞubat ayı, müzikseverler için heyecanla beklenen bir aydır. Her sene bu dönemde müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan Grammy Müzik Ödülleri sahiplerini bulur. Her bir dalda adaylar önceden belirlenir ve nefesler tutulur. Şubat ayı gelir çatar ve ödül gecesi o yılın en iyileri açıklanır ve tabii Ki hemen ardından müzik dünyasında ödüllerin eleştirileri, dedikoduları konuşulmaya, yazılmaya başlanır.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi Türkiye’de henüz fazla tanınmayan ve  müziğin şiirsel, büyülü ve evrensel özel bir tarzı olan New Age müziklerine, Grammy’de her sene “En iyi New Age Müzik Albümü” dalında ödül verilmektedir. Maalesef sadece birkaç müzik türü (pop, arabesk…) içinde kavrulup duran memleketimin insanına, duyguların evrensel bir dili olan müziğin çeşitli dünyası her nedense sanki haram görülmekte!!! Bugün tüm medyaya baktığınızda kaç tane klasik müzik, jazz, etnik müzik programı vardır? Saymaya parmaklarınız fazla fazla yeter eminim. Ya peki New Age müzik programları? Eh, onun için parmağa da gerek yok zira Radyo derKi’de sizlere hazırlayıp, sunmakta olduğum Nesli ile New Age şu an Türkiyede’ki tek sunumlu New Age müzik programı, yine internet üzerinden yayın yaptığım NEW AGE RHYTHMS ise Türkiye kaynaklı tek New Age Müzik radyosudur! Bu konuda konuşacak çok şey var ama fazla dağılmamak ve dağıtmamak! için J ben yine bu ay sizlerle asıl paylaşmak istediğim konuya geri dönmek istiyorum.

Evet, dünyanın en prestijli müzik ödülleri Grammy’den bahsediyorduk.

Bu yıl 48. si düzenlenen Grammy de “En iyi New Age Müzik Albümü”  dalında;

Music In The Key Of Om (Jack De Johnette)

Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 2  (Kitaro)

People Of Peace  (R. Carlos Nakai Quartet)

Montana – A Love Story  (George Winston)

Silver Solstice (Paul Winter Consort)

aday gösterilmiş ve 8 Şubat’ta daha önce de farklı senelerde 6 kez Grammy’ye aday olan ve 3 kez de Grammy kazanan Paul Winter Consort,  Silver Soltice albümü ile bu yılki en prestijli müzik ödülünü kucaklamıştır.

 

Paul Winter, öğrencilik yıllarında Jazz ile müzik hayatına başlamış ve daha sonraları dünyadaki değişik kültürlerin müziklerini çalışmalarına dahil ederek evrensel bir müzik tarzı, kendi tabiri ile “dünyanın en muhteşem senfonisi”ni sunmaya çalışmıştır. 37 ülke ve 6 kıtayı kah kayık üzerinde, kah at üzerinde veya yelkenli ile dolaşan Paul Winter müzik kültürü değiştokuşu yanında sosyal konularda da fikir alışverişi yapmıştır.  Doğa hayranı olan Winter, bir dönem Greenpeace’a katılarak bazı aktivitelerine eşlik etmiştir. 1968 yılında ilk kez seslerini duyup kaydettiği balina sesleri onu doğayı dinlemeye daha da yöneltmiş ve çalışmalarında doğadan kayıt ettiği seslere (balinalar, kurtlar, v.s) yer vermiştir.

1980’den bu yana Paul Winter, “insanlar sadece yaşadıkları çevreyi değil, tüm evreni keşfedebilmeli ve biz müziğimizle bunu yapmaya çalışıyoruz” diyerek hem kendi çalışmaları, hem de kendi gibi çalışmalarında doğaya yer vermek isteyen diğer müzisyenler için kurmuş olduğu Living Music Records çatısı altında değişik tarzlarda çalışmalara imza atmıştır.

 

Doğa ve değişik kültürlerle müziği kombine ederek yaptığı ve gönüllü olarak katıldığı diğer çalışmaları ile başta Birleşmiş Milletler olmak üzere pek çok ödüle değer görülmüş, onurlandırılmıştır.

ImageWinter, 26 yıldır dünyanın değişik kültürlerinden müzisyen arkadaşları ile her sene yılın en uzun ve en kısa günlerinde, New York’ta St John Katedralinde müzikseverlere  muhteşem bir evrensel müzik ziyafeti sunmaktadırlar. Farklı kültürlerden biraraya gelen müzisyenlerle bu konserlerde farklı tarzlarda (etnik, foklorik, doğa, jazz…) çalışmalara yer veriyorlar. Paul Winter ve arkadaşları,  bu konserlerin 25. yılı anısına eski konserlerinden derledikleri parçaları, Silver Solstice adı altında  2 CD’lik  özel bir albüm yaptılar ve geçtiğimiz aralık ayında piyasaya çıkardılar. Bizim alışageldiğimiz New Age melodilerinden biraz daha farklı pek çok kültür ve onların geleneklerini yansıtan parçaların yanında Paul Winter’ın doğa içerikli çalışmalarına yer verilen bu album bu sene Grammy’de “En iyi New Age Müzik Albümü” dalında ödüle değer bulunan albüm oldu.

Şimdi sizleri ödüllü album ile başbaşa bırakıyor, daha fazla New Age Müzik diyorsanız sizleri, Pazartesileri saat 10.00 – 11.00, Çarşamba 16.00 – 17.00 ve  Pazarları 22.00 – 23.00 arası Radyo derKi’ye veya http://www.live365.com/stations/nesyy adresinden 24 saat New Age Müzik yayını yaptığım NEW AGE RHYTHMS’e bekliyorum.

Silver Solstice (Paul Winter Consort)
http://www.amazon.com/gp/product/B000BVZ57Q/qid=1139772841/sr=2-1/ref=pdˍbbsˍbˍ2ˍ1/104-6430531-6363906?s=music&v=glance&n=5174

Linkten giriş yaparak, açılacak olan sayfanın ortasında yer alan Listen to Samples bölümünde Listen to all’u tıklayın. Açılacak player ile bir süre sonra müzik çalmaya başlayacaktır.

Bir sonraki sayıya kadar sevgi, sağlık, huzur ve New Age Müzikleri ile dolu güzel günler geçirmenizi diliyorum.

Neslihan Yavuzer Behmuaras