Boşuna bazı sanatçılara konusunda “Duayen veya Diva” denmiyor. Bunu gerçekten hak ediyorlar. İşte size bunu hak etmiş muhteşem bir örnek.

Her yıl Şubat ayında verilen, dünyanın en prestijli müzik ödüllü Grammy Müzik Ödüllerinde bu sene “En iyi New Age Müzik Albümü” dalında Enyanın “Amarantine albümü layık görüldü.

 

Enya, New Age müziğin divası. Tüm dünyada albümü e çok satan sanatçı olmakla beraber, İrlandada U2’dan sonra zamanların en başarılı sanatçısı olarak geliyor. Kadife gibi sesi, müziğine yansıttığı pozitif enerjisi, New Age’in en güzel örneklerini ile karşımıza çıkması, başarılı kariyeri, başta Grammy olmak üzere pek çok müzik ödülüne defalarca kez layık görülmesi onu bu müzik türünün “Diva” lığına yerleştirdi. Özellikle dünyada en çok dinlenen popular müzik türünde başka sanatçıları “Diva” lığa taşıyan fiziksel özellikler, garip hareketler, populist yaklaşımlar, ekstrem açıklamalar hiçbir zaman olmadı Enya’da. O gerçekten emeği, mütevazi sanatçılığı, yaptığı işe sevgi katarak yansıtması ile yerleşti “Diva”lık koltuğuna. Zaten New Age’in de özünde de bu yatar. Siz hiç sansasyonlara adı karışmış ya da bizzat yaratmış New Age sanatçısı tanıyor musunuz? Vallahi ben bu kadar New Age yatar, kalkar oldum henüz karşılaşmadım.

Neyse, lafı uzatmadan bu yazımda da biraz şuraya buraya dokundurduktan sonra konumuza geçelim ve 5 yıl aradan sonra Kasım 2005 da piyasaya çıkan ve hemen akabinde Grammy alan “Amarantine” albümüne değineyim biraz.

Amarantine kelime manası eskiye dayanıyor ve sonsuz yaşayan bir çiçeğin adı. Enya, bu çiçekten çok etkilendiğini ve bu çiçek kisvesi altında aslında sonsuz aşkı anlattığını söylüyor. Albüme de adını veren bu parçanın sözlerini Enya yıllardır birlikte çalıştığı söz yazarı Roma Ryan ile birlikte yazmış. Enya, “Amarantine” da anlattığı aşkın bildiğimiz klasik aştan öte sonsuz ve evrensel bir aşk olduğunu vurguluyor.

Dünyada gezdiği, tanıdığı değişik kültürlerden, insanlardan çok etkilendiğini ve tüm bunları “muhteşem bir bahçe” diye nitelendiren Enya, stüdyoya girdiği zaman bu bahçeden büyük ilham aldığını ve bestelerini, şarkı sözlerini böyle yazdığını özellikle belirtiyor. “Amarantine” albümü de bu bahçenin bir ürünü. Albümdeki tüm parçalar Enyanın daha önceki müzik yapısına benzemesine rağmen yine de büyük bir keyifle dinliyorsunuz o kadife gibi sesi ve büyüleyici melodik yapısını.

Her eve lazım bir albüm olan “Amarantine” albümünü tavsiyem, kendinize ayırdığınız bir zamanda ayaklarınızı uzatarak, elinizde sevdiğiniz bir içki ile gözünüz kapalı dinleyin, bakalım müziğin büyüleyici etkisi sizi nerelere götürecek.