2007 geliyor, 2006 geçiyor…

Ne önemi var sayıların. Hayatın keyfini, amacını, güzelliğini keşfedemedikten, yaşayamadıktan sonra. Acısı, tatlısı ile bir bütün olduğunu, güzel bir serüven olduğunu anlayamadıktan sonra…

Yaradılış dâhil olmak üzere her şey önce düşüncede başlamış, istenmiş ve yaratılmış. Yeter ki karar verin, isteyin ve başlayın. Varlığınız, yapınız yaratmaya programlı, neden bunu keşfedip hayatınıza güzellikler katmıyorsunuz?

Nedendir ki insanlar yenilenmek, yeni kararlar almak için 31 Aralık’ı bekler, geçmiş senenin muhasebesi, gelecek senenin planlarını, kararlarını alır. Sene sonunda ise genelde defter hep zarar yazar! Çünkü sadece geçmiş ve gelecek değerlendirilmektedir. Hâlbuki şu “an” da her şeyi oluşturuyor, uyguluyor ve yaşıyoruz. Kendi güzelliğinizi, yaratıcılığınızı ve yaradılışın muhteşemliğini keşfetmek, hissetmek ve yaşamak için 31 Aralık’ı, sayıların değişmesini beklemeyin. Hiç bir zaman geç değil. Şimdi, şu an güzellikleri görebilir, hayatın amacını keşfetmeye başlayabilir, keyfini sürebilir, mutluluğu her bir hücrenizde hissedebilirsiniz.

Size bir motivasyon olması amacı ile özel bir hediye hazırladım, ufak bir hatırlatma sadece. Bakalım beğenecek misiniz? http://www.youtube.com/watch?v=yw3efo2vs84

Eveeeet, gelelim bu sayı için seçtiğim, 21 Kasım’da tüm dünya ile aynı zamanda Türkiye’de de yayınlanan yepyeni bir albüme. Pek alışık olmadığımız bir durum, hele ki bir New Age albümünün, tüm dünya ile aynı zamanda Türkiye’de yayınlanması. Ama bunun bir sebebi var, yoksa sektörde değişen bir şey yok maalesef. Aynı tas, aynı hamam!

Albümün ismi An Ancient Muse (Eski Bir İlham Kaynağı), sanatçımız ise muhteşem sesi ile ülkemizde de tanınan Loreena McKennitt. Loreena McKennitt’i dinleyenler, Keltlerin tarihinde ve kültüründe gizemli bir yolculuğa çıkarlar. Ama Loreena son albümü “An Ancient Muse” da bu geleneğini bozarak, başka bir tarihe ve kültüre geçmiş; Doğu felsefesine, özellikle de Osmanlı müziğine yer vermiş. Ud ve kanun ezgileri ile Osmanlı dönemlerine ve bu dönemde Osmanlı çatısı altında birlikte yaşayan kültürlerin kardeşliği ve hoşgörüsünü mistik bir yolculuk olarak sunmuş.

İşte bu sebeptendir ki, bu albüm tüm dünya ile aynı anda Türkiye’de de yayınlandı. (Money, money, money!) Albümde Kâtibim şarkısının müziğini yeniden düzenleyen sanatçı, Kervansaray ve İstanbul’un Kapıları parçalarıyla da Türk insanının kulağına ve gönlüne çok güzel hitap ediyor. Albümde, Loreena dinleyenleri, sadece Osmanlı’nın İstanbul’una değil, Homer’in Yunanistan’ına, oradan Haçlılar dönemi İngiltere’sine de götürüyor. Türk ezgileriyle evrensel bir yolculuk yaptırıyor kısaca size.

Hep söylerim ve söylemeye de devam edeceğim; elimizin altında yatan muhteşem bir müzik hazinesi var. Ama işlenmesi, elden geçmesi, evrensel bir sunuma dökülmesi lazım. Kimse uğraşmıyor, herkes kısa dönem popülist yaklaşımla günü kurtarma derdinde. İşte örneği size; Loreena’nın son albümü. Dünya çapında ünü olan, müzikleri sadece albümde kalmayıp, televizyon, belgesel ve reklâm filmlerinde değerlendirilen, dört kıtadaki on beş ülkede, altın, platin ve multi-platin ödüllerin sahibi Kanadalı bir sanatçı gelip, hazinemizi keşfedip, değerlendirebiliyor ve tüm dünyaya dinletiyor, satıyor. Biz niye bunu yapamıyoruz, neden özkaynaklarımızı (her konuda) kullanamıyoruz. Çünkü gönül işi bu. Akıl, para ve paparazzilerin geri planda kaldığı, biraz özveri, biraz fedakârlık gerektiren idealist bir yol bu. Yani, hayat koşturmasında, stres, yorgunluk ve ekonomik sebeplerle çöken, belli kalıp ve sınırlar içinde seven, yaşayan, hisseden, anlayan ve ancak bu sınırlar içinde yaratabilen memleketim insanının çok ama çok zorlanacağı bir yol. Ümit ediyorum ki, hâlihazırda bu yola baş koymuş ve emin adımlarla ilerleyen mini minnacık idealist sanatçı orducuğu zaman içinde Türk’ün yaratıcılığına ve elindeki hazinenin değerine uygun, sevgi ile yoğrulmuş, tüm dünyaya örnek, yaratıcı bir ordu olur.

Tüm müzik marketlerde bulabileceğiniz bu büyüleyici albümü dinlemenizi tavsiye eder, evrenin tüm güzelliklerini her an içinizde hissederek, mutlu, huzurlu, New Age’in şiirsel ve büyülü melodileriyle sevgi dolu bir yıl dilerim,

Yeni yılda her şey gönlünüzce olsun,

**Not: Yukarıda sizlere sunduğum hediyemi, siz de evrenin güzelliklerini hatırlamak isteyecek herkesle paylaşabilirsiniz, bu hediye diğerlerinden çok farklı, paylaşıldıkça artan bir hediye, tıpkı sevgi gibi**