Her ne kadar Türkiye’de New Age müzik arşivi çok kısıtlı ve gelişimi yok denecek kadar yavaş olsa da ne zaman bir müzik mağazası önünden geçsem, hani bir umut der bakarım neler var, yeni albümler gelmiş mi diye? Ama maalesef sonuç hep aynıdır;popüler müziğin %5’i kadar sayıda yıllardır gördüğüm aynı albümler, aynı raflarda… Haftalık selamımı verir, ayrılırım dükkandan.

Geçenlerde yine sevgili New Age albümlerime rutin hal hatır sormaya gittiğimde bir baktım ki yeni bir albüm katılmış aileye. Hem de bir Türk sanatçının yeni bir albümü; Can Atilla’dan “1453, Sultanlar Aşkına” (Sony & BMG Music)

Hayalindeki oyuncağa kavuşmuş küçük çocuklar gibi albümü alıp, dans ederek dükkandan nasıl çıktığımı, kendimi süratle arabaya atarak tüm albümü kesintisiz dinlemek için eve olan 10 dakikalık mesafeyi 1 saatte nasıl dolandığımı hiç hatırlamıyorum. Hatırlamıyorum çünkü öyle etkileyici bir albüm dinliyordum ki muhteşem bir giriş ile beni alıp ta İstanbulun fethine götürüyor, Türk motifleri ile harmanlanmış melodisi ile adeta mest ediyor. Albümü dinlerken New Age dünyasının duayenlerinden, pek çok filme müzik yapmış ünlü Yunan besteci, sanatçı Vangelis’in en beğendiğim “1492-Conquest of Paradise-Amerika’nın keşfi” film müziklerinin havasına yakın bir hava sezinlesem de, tarihe altın harflerle yazılmış 553 sene evvelki fethi, o günleri yaşıyorum adeta 1 saat içinde. Oradayım, hissediyorum; kah Fatih’in inançlı, güçlü ordusu ile surlarda, kahTopkapı Saray’ında haremde cariyeler arasında, kah fetih ile kurulan yeni İstanbul sokaklarında…

Can Atilla ismi sizlere çok tanıdık gelmeyebilir. Çünkü o kendini popüler olmaya adamamış, rating kaygısı gütmemiş, yaratıcılığını ticari emeller üzerine kurmamış ve bence Türkiye’de duygularını müziği ile çok başarılı bir şekilde paylaşabilen, basma kalıp motiflerden uzak, yenilikçi ve başarılı sanatçılardan biri. Unutmayın popüler olmak, başarılı olmak değildir, hatta bence başarıyı söndüren, egoyu körükleyen hiçbir değeri olmayan sahte bir dünyadır sadece. Can Atilla belki de bu bilinçle popülerlikten çok, başarıyı, gerçek sanatçı olmayı seçmiş ve bu seçimi ile tanınma konusunda geride kalmış ama saf ve öz kendi akışını ve yaratıcılığını kullanmış. Uluslararası çalışmalara imza atmış, pek çok belgesel ve filme müzik yapmış başarılı bir sanatçımız.

Can Atilla ile ilk tanışmam “Bilinçaltı” ve “Cariyeler ve Geceler” adlı albümleri ile oldu. “Bilinçaltı” hızlı ritmi olan, Türkiye’de yayınlanan ilk New Age albümlerinden biri, Türk motiflerinden uzak, elektronik New Age’in güzel bir örneği. “Cariyeler ve Geceler” isesizleri Osmanlı zamanlarına, haremde cariyelerin esrarlı hayatına götüren çok hoş, büyüleyici bir albüm. Ve ardından şimdi de “1453, Sultanlar Aşkına”… Can Atilla artık takip listemde. Yaptığım programlarda gururla sunacağım, yeni çalışmalarını merakla beklediğim bir New Age sanatçısı.

New Age’in “N” sinden bihaber sevgili memleketimden bu müzik türünde uluslararası başarıya sahip bir sanatçının çıkmış olması aslında kaçırdığımız ne kadar çok şey olduğunu, rating uğruna yeniliklerden kaçıp basmakalıp şeylerle oyalanıp, magazin değeri ile başımıza taç yaptığımız müzik dünyasının ne kadar ufak çapta, eksik ve basit kaldığını çok net göstermekte.

Hani derler ya “bir söyle, bin işit”, Can Atilla’nın sergilediği gerçek sanatçı portresi, başarısı, bende böyle bir etki yarattı J Neyse lafı fazla uzatmadan sizlere tavsiyem en yakın müzik mağazasına giderek bu albümü alıp dinlemeniz. Eminim sizler de çok beğenecek, benim yaptığım keyifli 1 saatlik Fetih yolculuğuna sizler de çıkacaksınız.

Can Atilla hakkında daha fazla bilgi için sizleri kendi web sayfasına yönlendirmek istiyorum; http://www.canatilla.com . Hayat hikayesinden, yaptığı çalışmalara, aldığı ödüllerden, fotoğraf arşivine kadar değişik bilgiler mevcut. Ayrıca son albümünden “Sultanlar Aşkına” nın Remix’i için hazırlanmış ve televizyonda müzik programlarında henüz yayına giren video klibini seyretmenizi tavsiye ederim.

Sizleri Can Atilla’nın muhteşem ritmleri ile başbaşa bırakırken, bir sonraki sayıya kadar ruhunuzu besleyecek, zihin ve bedenlerinizi dinlendirecek New Age müziklerini gününüzden eksik etmeyin diyorum.

Neslihan Yavuzer Behmuaras