Kış mevsiminden pek haz etmediğimi daha önceki yazılarımda sizlerle paylaşmıştım. Karanlık, soğuk, çamur ve lahana gibi giyinip soyunma muhabbetini oldum olası sevmem. Yine de bu sevimsizliklerin yanında tüm kış boyunca beni heyecanlandıran birşeyler de vardır tabii Ki. Bunlardan bir tanesi, her ne kadar soğuktan hoşlanmasam da sessiz, sessiz, bembeyaz yağan ve adeta tüm doğayı temizleyen kar yağışını mümkünse evde, trafikten uzak bir şekilde ve New Age müzikleri eşliğinde J izlemek. Kar tanelerini eldivenimin üzerinde toplayarak, inanılmaz,  inci gibi işlenmiş muhteşem şekillerini seyretmek. O şekiller, o bembeyazlık, o sessizlik, huzur ve temizlik hali ile içimi müthiş bir heyecan kaplar, kim yaptı bunu, kim hazırladı bu muhteşem şöleni diye düşünürüm ve yaradılışın yüceliğini bir kez daha düşünmeye, hatırlamaya başlarım. İşte bu mutluluk anı bana tüm kış şartlarını unutturur. Artık keyif ve huzur başlamıştır en azından kar yağışı durana kadar.

 

Kış aylarında beni heyecanlandıran diğer bir şey; Aralık ayıdır. Yani tecrübelerle dolu bir yılın bitimi, umut ve heyecanlarla dolu yeni bir yılın başlangıç kapısı. Rengarenk ışıklar, süsler, çam ağaçları, hediyeler ve en en önemlisi yeni bir yılın gelişi nedeni ile tüm insanların büyük umut ve heyecan içinde olması. Tüm sene suratı asık, beklentileri, umutları neredeyse hiç kalmamış bir çok kişi yeni bir yıla girerken heyecanlanır, kendi ile hayatı ile ilgili mutsuz olduğu, sevmediği bir çok şeyi değiştirme, yenileme kararı alır. Yeni yılda yepyeni bir ben olacağım der, müthiş bir inanç kaplar içini. Sanki yeni bir şans verilmiştir ona “haydi sana yeni bir yıl yeni bir 12 ay, 365 gün, tekrar dene, bu sefer başaracaksın” der gibi. Ve bu heyecanla sarılır tekrar hayata bir umutla, belki işini değiştirir, belki alışkanlığını, belki hayatında şimdiye kadar gittiğinin tam tersinde bir yöne yönelir. Ben de herkes gibi katılırım bu umut zincirine her Aralık ayında. Verdiğim kararların ya da yaptığım değişikliklerin bir kısmı daha pek çok Aralık ayı ile devam ederken, bir kısmı ise bir sene sonra mutasyona uğrarlar ama ister kalsın, ister gitsin hep umut ve heyecan vardır Aralık aylarında yaşama heyecan katan.

 

Tüm bunları niye anlattığıma gelince, bu sayıda sizlerle tanıştırmak istediğim New Age sanatçımız ve sizlerle paylaşacağım albümü ise şu an içinde bulunduğumuz kışın karanlığına, soğukluğuna, sevimsizliğine renk, sıcaklık ve huzur katacak ve özellikle kış ayından etkilenerek hazırlamış olduğu bir album. Sanatçımızın ismi Hilary Stagg. Nesli ile New Age Müzik programlarımda muhakkak yer verdiğim Amerikan asıllı sanatçının enteresan belki de hepimize örnek olması, ilham almamız gereken bir hikayesi var;

 

20’li yaşlarında katıldığı bir Andreas Vollenweider (New Age müziğinin en büyük sanatçılarından biridir) konserinden müthiş şekilde etkilenen Hilary Stagg’ın müzikle ilgisi sadece okul yıllarındaki okul bandosundan öte gitmemiştir. Onun hayatını etkileyen ve tamamen değişmesine neden olan bu konsere katıldığı dönemde bir elektrikçi olarak çalışmaktadır. Bu konser ve müzik onu o kadar çok etkiler ki hiç tereddüt etmeden hemen bir arp alır kendine ve elektrikçiliğinin avantajını da kullanarak özel bir amfi ile arpın sesini güçlendirir. Klasik yollarla arp öğrenmeye koyulur ama bir süre sonra bir içgüdü ile arpı farklı bir şekilde öğrenmeye, yaşamaya başlar. Spiritüel yönleri kuvvetli biri olan Hilary Stagg, bilinçli rüya görme, rüyadan gerçek hayata aktarım konusunda bazı çalışmalara katılmış ve şimdide  arpı aynı teknikle çalmaya ve rüyasında adeta ilham perileri ile dans ederek besteler yapmaya başlamıştır. Müziklerini dinlediğiniz zaman bu çalışmaların özel bir duygu ile hazırlanmış olduğunu muhakkak hissedersiniz. Bu özel tekniği ile rahatlatıcı müziklere yeni bir tarz katmıştır sanatçı. Aynı zamanda dalgıç olan Hilary Stagg ın denizaltına, hayata, doğaya olan aşkı da çalışmalarına yansımıştır.

 

Hilary Stagg’ın müziğini daha ilk duyduğumda etkilenmiş ve hemen albümlerini arşivime katmıştım. Adeta arp’ın kendisi olan sanatçı duygularını enstrumanına ve çalışmalarına o kadar güzel yansıtabilmiş ki, hayran kalmamak elde değil. Müzik tarzınız ne olursa olsun Hilary Stagg’ın sihirli melodileri sizleri beni etkilediği gibi derinden etkileyecektir eminim.

 

Tamamen tesadüfen katıldığı bir konserin içinde yarattığı duygu seli ile aniden elektrikçilikten müzik dünyasına kayan ve burada içinde yatan gerçek cevheri keşfederek başarılı ve özel bir tarz yaratan sanatçının serüveni maalesef kısa sürmüş ve 42 yaşında kısa süren bir rahatsızlık evresinden sonra aniden hayata, bu seferki serüvenine veda ederek geriye bizlere kendi içindeki cevherin keşfi ve yaptığı başarılı ve özel çalışmaları ile muhteşem hediyeler bırakmıştır.

 

Şimdi sizleri, Hilary Stagg’ın şu kış gününde içinizi ısıtacak, sihirli melodileri ile yeni bir yılda umutlarınızı, heyecanlarınızı keşfetmenizde yardımcı olacak Winter Magic albümü ile başbaşa bırakıyorum. Tıklayın.

 

Linkten giriş yaparak, açılacak olan sayfanın ortasında yer alan Listen to Samples bölümünde Listen to all’u tıklayın. Açılacak player ile bir süre sonra müzik çalmaya başlayacaktır.

 

Bir sonraki sayıya kadar sevgi, sağlık, huzur ve New Age Müzikleri ile dolu güzel günler diler, yeni yılın hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz muhteşem bir yıl olmasını temenni ederim.