Spiritüel konulara ilginiz yeni yeni oluşmaya başladı ve neleri okumalıyım öncelikle diye araştırıyorsunuz muhtemelen. İşte bu hafta size spiritüel literatürün temel taşı olan ve spiritüel konulara yeni başlayanlar için mutlaka okunması gereken temel 10 kitabı hazırladık.

1) Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery 

Esasında en temel eser, gözümüzün önünden hiç eksik olmayanı; ama bizim sürekli gözardı ettiğimiz “Küçük Prens”. Çoğumuz çocukluğunda okudu ve bir daha da bu kitaba elini sürmedi. Ama “spiritüel kitap” denilince tüm hepsinden önce “Küçük Prens” okunmalı. Yüzyıldan fazla bir süre önce yazılsa da değerini yitirmeyen ve aradan 500 yıl geçse de değerini asla yitirmeyip, klasikler arasında her zaman yer alacak, muhteşem bir kişisel yolculuk kitabı…

2) Martı – Richard Bach

Richard Bach’ın birçok kitabı bu listede rahatlıkla yer alabilir, ama hepsinden önce de “Martı” gelir. Günlerini teknelerden kendilerine atılacak yiyecek artıklarını bekleyerek harcayan binlerce martının arasından birisinin, Jonathan Livingstone’nun kendini buluş hikayesi bu. “Ben aslında kimim?” sorusuyla başlayıp, en yakınlarının engelleme çabalarına rağmen vazgeçmeyen ve sonunda kendisinin, kendisine öğretilenden çok daha fazlası olduğunu öğrenen ve öğreten bir martının enfes hikayesi.

3) Işığın Savaşçısının El Kitabı – Paulo Coelho

Paulo Coelho’dan “Kamil İnsan”ın el kitabı. Hayatta mutluluklar olduğu kadar, kan ve gözyaşının da olduğunu kabul eden; ayakları dünya üzerine sağlam basan ve yüreğini, aklı ve ruhuyla bir etmiş insanların rehberi bu. Mesajlarını tüm varlığınızla hissedebilirseniz, hayatınızı birebir etkileyecek bir kitap.

4) Simyacı – Paulo Coelho

Paulo Coelho’nun adını dünyaya ezberleten muazzam bir roman. Kişisel menkıbesini ararken, kendini tanıma yolculuğuna çıkan gencin hikayesi, sadece beni değil; tüm dünyayı etkiledi. Hayatımda korkularımı ve beni korkutanları dinlemeyip, ürküntü ve çekincelerime rağmen kendi kişisel menkıbeme uygun yaşamam için gereken adımları atma hususunda bana en büyük cesareti, bu kitap vermiştir. Okumayan kalmamıştır pek, ama okuduysanız da tekrar okuma vakti gelmiştir belki, ne dersiniz?

5) Yuvaya Yolculuk – Kryon

Kryon, tıpkı Ramtha örneğinde olduğu gibi, bir medyum aracılığı ile (Lee Carroll adı) bilgi aktaran bir ruhsal varlıktır Hiçbir Kryon kitabı okumasanız bile, öğretinin tüm özünü bu kitaptan alabilirsiniz. “Yuvaya Yolculuk”, Michael Thomas adlı bir adamın hikayesini anlatıyor. Amcam birçoğumuz gibi hayatından mutsuz ve artık ölmeyi isteme noktasına gelmiş. Derken hayat ona bir “hediye” sunuyor ve evine giren bir hırsız, Michael’ı bir güzel dövüp hastanelik ediyor ve işte o noktada Michael’ın içsel yolculuğu başlıyor. Sonrasında ise hayatınızda size yardımcı olacak birçok harika benzetmeler ve örneklerle dolu enfes bir öykü.

6) Tanrı ile Sohbet Serisi, Neale Donald Walsch

Hayatının en sıkıntılı döneminde yazar N.D.Walsch, bir gece içindeki tanrısallığa sorular sormaya başlar ve şaşırtıcı yanıtlar almaya başlar. Tüm bu soru cevap sürecini de kağıda döker ve karşımıza spiritüel literatürün en önemli eserlerinden birisi çıkar. Dört ciltlik bir seri, yolun en başından çok ilerine kadar her zaman yanınızda olacak ve aklınıza takılan birçok soruya yanıt bulabileceğiniz bir eser. Özellikle de dördüncü cildi, piyasada bulunabilecek en “yüksek” bilgilere sahip kitap.

7) Dokuz Kehanet

“Dokuz Kehanet”, birçokları için spiritüel bilgilerle tanışma kitabı olmuştur. Mayalardan kalan gizemli bilgilerin peşinde koşan kahramanımızın yolculuğu, kitaba sanki ilk başlarda bir “İndiana Jones”muş muamelesi yaptırsa da, okumaya başlayıp bilgilerle karşılaştığınızda kendinize ve hayata yeni bakış açıları kazandıran bir başyapıtla karşı karşıya olduğunu hissedersiniz. Zaten bunu hisseden çok kişi olduğu için de kitap, hemen herkesin “en iyi 10”unun içinde ve filmi de çevrildi.

8) M.S. 2150 – Thea Alexander

1976 yılında yazılmış ama güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyecek bir başyapıt. Bir gece yatağa girdikten sonra gözlerini 2150 yılında açan bir adamın öyküsü, makro ve mikro-felsefelerin anlatımı ve özellikle de tamamen spiritüel yaşayan bir toplumun nasıl olabileceğini resmetmesi açısından harika bir eser. Hani böyle kitaplarda altını çizerek okursunuz ya, bu kitabı okurken altını çize çize yırtabilirsiniz.

9) Siddhartha – Herman Hesse

Ünlü Alman Yazar Herman Hesse’nin birçok romanını rahatlıkla spiritüel kitaplar kategorisinde değerlendirebiliriz, ama içlerinden “Siddhartha”, diğerlerinden bir adım önce çıkıyor. Buddha’nın aydınlanmadan önceki kimliği Prens Siddhartha Gotoma’nın, aydınlanma yolunda yaşadıkları, Hesse’nin kendi anlatımı ve eklemeleriyle harika bir hikayeye dönüşmüş. Öyle Sanskritçe kelimelerle dolu kutsal bir metin sanmayın bu kitabı; son derece yalın, içten ve anlaşılır dille yazılmış, senin benim gibi bir adamın hikayesi bu.

10) Dingin Savaşçı – Dan Millman

Son derece sıcakkanlı, ilgili ve alçakgönüllü bir insan, Dan Millman. Roman da esasında kendi içsel yolculuğunun öyküsü. Yazar, Socrates adını verdiği bilge bir savaşçının rehberliği ve Joy (Haz) adındaki gizem ve coşku dolu doğasını ismine yansıtmış bir kadının dayanılmaz çekiciliğinin etkisiyle, yaşamı yeniden öğrenişini anlatıyor romanında. O öğrenirken de siz de onun öğrenme sürecine eşlik ediyor ve kendinize çok şeyler katıyorsunuz.

Hasan 'Sonsuz' Çeliktaş

18 Kasım 1976'da Mersin'de doğdu. Toros Koleji'ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'ne girdi. Fakültesini çok sevdiğinden mezuniyeti sonrasında oradan ayrılamadı ve asistan kadrosunda eğitim hayatına devam etti. 2005'te ise İzmir'e yerleşti. 2001 yılında "Sonsuzlukotesi" mail grubunu kurmasıyla başlayan yazarlık hayatı, önce 2002'de sonsuzlukotesi.com'u, daha sonra da 2004'de derKi.com'u kurmasıyla devam etti. Bir yandan da Cosmopolitan, Esquire, Yeni Aktüel, Zodiac, Akşam Brunch gibi dergilerde ve Akşam Gazetesi'nde serbest yazar olarak yazıları yayınlandı. 2011'de ise Anadolu topraklarından doğup Amazon.com'da yayınlanan ilk Türk Spiritüel dergisi "The Wise"ı oluşturdu. Halen yazmaya devam ediyor. Duru Sonsuz ile Özün Dünya'nın babası sıfatıyla onlara rehberlik yapmaya çalışıyor...