“Kırmızı” ile nihayet Altın Ordu (Hellboy 2 The Golden Army) macerasında yeniden karşılaştık. Her ne kadar filmlerin çizgi romana sadık kalmadığını bilerek seyretmiş olsam da, her filmini en az 3 defa seyreden, çizgi romanlarını kütüphanenin Hellboy katında saklayan koyu bir hayranı olarak Hellboy ile ilgili bu ay yazmak benim için kesinlikle ciddi ve keyifli bir mesele…

Canavarların, kahramanların mükemmel olanlarını, fazla yakışıklı, efendi olanlarını sevmem. Zaafları, çıkmazları olan “ucube”, “garip”, “aykırı” bir canavardır Hellboy…

Çizimi ilk defa 1993’te Dark Horse Comics’ te Mike Mignola tarafından yapılır. Hikayesi 1944 ‘de Ogdru Jahad ve Gregor Rasputin’ nin okült çağrısıyla cehenneme açılan kapıdan dünyaya gelmesiyle başlar. Hellboy burada bir parça çukulata ile Dünyadaki Babası Trevor Bruttenholm ile tanışır ve adını alır. Amerika kıtasında “Paranormal Araştırma ve Savunma Bürosu” nda yetişir hem Büyük Kırmızı Maymun hem Paranormal Dedektif olur. “Right hand of doom” adlı kolunu yaramazlık yapan yaratıklara indirip tepeler, kırmızı kuyruğu ile kedileri arasında (mırrr) ile salınarak dolaşır. Deniz Adamı Abe, Ateşli Aşkı Liz en yakınlarıdır. Jahad ‘ın Ruhu Rasputin Hellboy’ hep kaderine çağıracak, sonunda Tanrıça Hecate’ nin gazabına gelecek ancak Baba Yaga tarafından son parçaları kıyamete kadar, Hellboy’ un seçim gününe kadar saklanacaktır.

Anung Un Rama ‘nın Rengini aldığı Gerçek Babası kancalarıyla inananlarını yanına alan Dev İblis, Gerçek Annesi Hellboy cehennemde doğduğunda ölen Cadıdır, Hellboy’ un Anne travması Demir Bakire Hecate ile karşılaşmasında tekrarlayacak, Cadı Tanrıça Rasputin’i yok edecektir.

Anung Un Rama huysuz bir iblistir, niyetini ”iblis olmak seçeneği dışında bir şey yaparak, Kıyameti getirmek yerine geciktirmek derdinde bir dedektiftir. Yaradılışının trajedisini seçeneği haline getirir, isyan eder ama inkar etmez.

İblis doğasının gücünü, nerede ve ne için kullandığını bilerek kullanır. Korku uyandırmak yerine aykırılığını kendisini kendi gibi kabül ettirir. Hellboy tarif edilemeyen odur budur denilemeyen birbirinin içindeki kimliklerden, marjinellerden biridir. Güce sahip olan, kaderine kafa tutan, kaos saçan ama kaosa direnendir.

Hellboy karanlığa olan meraktır, ama karanlıkta yolunu bulacak ışığı hep önünde tutan, yumruğunu indirdiğinde gerçekten indirecek olandır. Uyandıracak yıkacak ve yeniden yaratılacak olan dünyanın anahtarıdır. Yıkmanın yeniden yaratmak olduğunu bilmek, isyandan korkmamaktır.

Yaratıkların, İblislerin, Hayaletlerin, Cadıların, Büyücülerin, Vampirlerin var olup olmadığına dair sorulardır Hellboy… İyiler ve kötüler kimler? Gerçekten buralardalar mı? Sorularını sordurur. Ardından daha büyük bir soru gelir: Ya başlangıçta aydınlık ve karanlıktan önce varlık hepsi ve her şey ise cehennem ve cennet iyi ve kötü aynı kainata aitse?